facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Nuo šeštos valandos ryto Konsultacinės poliklinikos registratūroje grumdėsi žmonės, laukiantys talono pas urologą.  
Vadimo SIMUTKINO nuotr
 
 
 

Zita KATKIENĖ

Vakar Šiaulių apskrities ligoninės Konsultacinės poliklinikos registratūroje - apgultis. Nors registratūra pradeda dirbti tik 7.30 valandą, pirmieji ligoniai į eilę rikiuojasi dar prieš šeštą valandą ryto. „Sugalvotas tikras genocidas”, - piktinasi žmonės, besirikiuojantys į eilę... registruotis birželio mėnesiui pas urologą. Dažnas beveik mėnesį laukęs galimybės registruotis ir dar mėnesį lauks, kol pateks pas gydytoją.

It silkės statinėje 

Dar praėjusį penktadienį  į „Šiaulių naujienas” atskriejo pranešimas apie gegužės 31 dieną vyksiančią registraciją pas urologą.  „Ateikite ir įsitikinsite”, - kalbėjo šiaulietis kitoje telefono laido pusėje.

Tai, kas vyksta Konsultacinėje poliklinikoje, buvo išties neįtikėtina. Žmonių minia rikiavosi į keturias-penkias eiles prie registratūros langelių. Ir laukė  beveik pusantros valandos, kol buvo pakeltos registratūros langelių žaliuzės ir už jų pasirodė registratūros darbuotojos.  Kai tai įvyko ir registratūra pradėjo dirbti, laukiamajame žmonių buvo susispaudę tiek, kad praeiti jau buvo neįmanoma.

Dauguma žmonių laukė  eilės registruotis pas urologą. Tie, kurie registravosi pas kitus specialistus, taip pat turėjo grūstis bendrose eilėse.

Žmones piktino ne tik ilgas laukimas. Šiaulietis Rimantas pasakojo, jog dar mėnesio pradžioje kreipėsi į šeimos gydytoją ir gavo siuntimą pas urologą. Laukti teko beveik mėnesį, nes tik vieną kartą per mėnesį miesto ir apskrities ligoniai registruojami pas urologą. „Nežinau, ar pavyks gauti taloną”, - baiminosi eilės viduryje stovintis šiaulietis, turintis patirties, kai pas specialistą registruotis teko tris kartus.

Tie, kurie į eilę atsistojo dar prieš šešias, nuo registratūros langelio traukėsi laimingi - taloną pas urologą gavo. Tam, anot šiauliečio Viktoro, reikėjo iš lovos keltis dar prieš penkias, nors yra pensininkas ir taip anksti niekada nesikelia. Dar anksčiau, matyt, kėlėsi tie, kurie registruotis atvyko iš kitų Šiaulių apskrities vietovių.

Tie, kurie taloną pas gydytoją gavo nebe pirmoje mėnesio pusėje, liko nepatenkinti. „Mano talonas - birželio 28-ai dienai”, - piktinasi brandaus amžiaus vyras, nes iki to laiko maža kas gali nutikti.

Talonų pas urologą  eilėje - vyresnio amžiaus vyrai ir keletas moterų. Tokio vyrų  susibūrimo retai kur pamatysi. Tiesa, pradėjus dirbti registratūrai, ilgai eilėse stovėti netenka - per pusvalandį talonai buvo išdalinti.

Urologų  stygius - pagrindinė problema

Vakar Konsultacinės poliklinikos vedėjas Antanas Lukošaitis įsitikino - talonus gavo ne visi į  eilę atėję žmonės. Tad teorija, jog jei neateisi į  registratūrą 6 valandą ryto, likusi be talono pas gydytoją, - pasitvirtino: vėliau atėjusiems žmonėms pristigo talonų, nors beveik per pusvalandį išdalinti 255 talonai - tiek žmonių birželio mėnesį sulauks Šiaulių apskrities ligoninės Konsultacinės poliklinikos urologų pagalbos.

Tiesa, užsiregistravo pas urologus ne tik gyvoje eilėje laukę žmonės. Registracija vyko ir telefonu, ir internetu. Konsultacinės poliklinikos vadovas įsitikinęs, jog nereikėtų laukti eilėje, jei žmonės aktyviau naudotųsi galimybe registruotis internetu. Ši galimybė patogi dar ir tuo, kad čia pat galima sužinoti, pas kokį gydytoją ir kiek yra talonų. Ir ne tik pas tuos urologus, kurie dirba Šiauliuose, bet ir kituose miestuose. Nes kiekvienas žmogus, pasak A. Lukošaičio, gavęs šeimos gydytojo siuntimą urologo konsultacijai, gali kreiptis į bet kurioje Lietuvos gydymo įstaigoje, sudariusioje sutartį su Teritorine ligonių kasa, dirbantį urologą.

Paslaptis, kodėl Šiauliuose urologo konsultacijos tenka laukti ne mėnesį ir ne du, pasak vadovo, paprasta - stinga specialistų. 

„Šiuo metu yra trys laisvi urologų etatai, -  sako A. Lukošaitis ir skaičiuoja toliau, - nors poliklinikoje dirba keturi urologai, tačiau jie užima tik 1,5 etato. Pagrindiniu krūviu medikai dirba ligoninėje, dirba dieną ir naktį.”

„Birželis - atostogų mėnuo, tad atostogauti šį mėnesį planuoja ir du urologai. Vienas medikas atėjo dirbti po ligos - labai prašomas”, - detalizuoja situaciją gydymo įstaigos vadovas ir priduria, jog situacija - išties be išeitis. Lietuvoje per metus paruošiami tik du urologai, bet dirbti į Šiaulius jie nesiveržia. O Šiauliuose ne vienas urologas - garbaus amžiaus. „Kas bus, kai jie nuspręs ilsėtis?” - klausia vedėjas ir pats atsako: „Nežinau kas bus”.

Į eilę nuo šešių - nebūtina

Negi gydytojų stygiumi paaiškinamas ir žmonių rikiavimas į eiles tokį ankstyvą  metą?

A. Lukošaitis tikina, jog tokią tvarką - ateiti į eilę šeštą valandą ryto, susigalvoję patys žmonės, nes mano, kad vėliau atėję talono nebegaus. Jei visi ateitų prieš atidarant polikliniką - niekas nepasikeistų, tik eilėje stovėti taip ilgai netektų. „Patys žmonės taip susigalvojo - ateiti į eilę nuo šeštos ryto. Niekas tokios tvarkos nenustatė”, - teigia vedėjas.

„Ligoninės administracija daug kartų galvojo ir ne kartą keitė registravimo tvarką”, - sako medikas. Buvo, kai konsultacijai pas specialistus buvo registruojama net trim mėnesiams. Pastebėta, kad žmonės labai dažnai neateina į konsultaciją, pamiršta arba per tą laiką ieško kitose gydymo įstaigose dirbančių medikų pagalbos. Šiuo metu, kai registruojama mėnesiui, rečiau pamirštama ateiti pas gydytoją. „Medikams labai svarbu, kad apie neatvykimą būtų informuota, nes tenka sėdėti ir laukti paciento”, - aiškina vedėjas.

Nereikėtų laukti eilėje ir tuo atveju, jei žmonės pasirinktų esančią galimybę  registruotis telefonu arba internetu. Padėti užregistruoti, pasak A. Lukošaičio, gali ne tik vaikai, bet ir šeimos gydytojas. Deja, tik tą vienintelę dieną, kai vyksta registracija. Nei anksčiau, nei vėliau talono pas urologą gauti niekam nepavyksta.

„Eilė dar sumažėtų, jei būtų pakeistas ministro įsakymas kas pusę metų konsultuotis pas urologą dėl lėtinių ligų bei nuolat vartojamų vaistų”, - primena A. Lukošaitis seniai gvildenamą problemą. Deja, nei medikams, nei ligoniams nepavyksta įtikinti sveikatos apsaugos politikos strategų pakeisti šią tvarką. Nors visiems akivaizdu, jog ši tvarka - ne pacientų gerovei sukurta. „Aš nenorėčiau šiandien patekti į ligonio situaciją”, - sako gydymo įstaigos vadovas Antanas Lukošaitis, pakomentavęs ligonių registravimo tvarką, kurią pats daugiausiai ir įtakoja. 
 
Į viršų