facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Visas miestas skęsta sniego pusnyse, paralyžiuojančiose individualaus bei specialaus transporto judėjimą.

Vadimo SIMUTKINO nuotr.

 

 

 

 


Zita KATKIENĖ

Virš miesto - normali lietuviška žiema. Tokia, kai pusnyse pradingsta namo šulinys, kai nuo šalčio  pokši tvoros, o vėjas staugia namo kamine... Naglis Šulija visai Lietuvai pranešė, kad  už lango normali, lietuviška žiema, kuria reikia tik džiaugtis. Deja, besidžiaugiančiųjų nėra labai daug net ir tarp miestiečių, kuriems nereikia pusnyse šulinio ieškoti. Kai pusnys užgulė kiemus, gatves ir šaligatvius, neišvažiuoja ir specialiųjų tarnybų automobiliai, ledo ir sniego košėje klimpsta dažnas individualaus transporto vairuotojas.

Laiptinės ir skersgatviai - nepasiekiami 

Neišvažiuojantys iš kiemų automobiliai jau tapo kasdienybe. Dažnas, nebeužkuriantis automobilio, kieme transporto priemonę ir laikys, kol atšils - neverta judėti iš vietos, nes vėl gali tekti užklimpti ledo ir sniego košėje. Virš stogo apipustyti automobiliai jau tapo įprasta kiemo ar šaligatvio peizažo dalimi. Greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausiajai gydytojai Eugenijai Kukaitienei daug kartų per dieną tenka  išklausyti vairuotojų pyktį: daugiabučių kiemai ne tik pripustyti, nebarstomi, bet ir užgriozdinti automobilių. 

Greitosios medicinos pagalbos stoties automobilis dažniausiai turi pasiekti ne tik namą, bet ir laiptinę, kurioje gyvenančiam žmogui reikia medikų pagalbos.

„Teko neštuvais nešti žmogų iš vieno namo galo į kitą, nes privažiuoti neįmanoma”, - piktinasi medikų ekipažas, grįžęs iš iškvietimo.

Nors nepataisomai pavėluoti ar neatvykti į iškvietimą medikams dar neteko, tačiau dirbti tokiomis sąlygomis, kai reikia bristi per pusnis iki laiptinės ar klampoti sniego užverstais šaligatviais iki individualaus namo vartelių - nepateisinama. E. Kukaitienė nesupranta, kodėl individualių namų gyventojai, nusikasantys sniegą savo kieme, negali pamojuoti kastuvais ir kitoje nuosavos tvoros pusėje - šaligatvyje, kuriuo į jo namus turi ateiti ir laiškanešys, ir namų svečias, prireikus - ir specialiosios tarnybos.

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato spaudos atstovė Gailutė Smagriūnienė teigia, jog policijos patruliams tikrai nėra lengva budėti miesto gatvėse. Retai pavyksta įvažiuoti į daugiabučių kiemus, tenka palikti automobilį gatvėje ir bristi per pusnis. „Tos pačios apsunkintos sąlygos, kaip ir visiems”, - sako G. Smagriūnienė.

Neprivažiuojami daugelio individualių namų kiemai. Medelyno seniūnijos seniūnas Vaclovas Kardašius pastebi, jog nors ir valomos pagrindinės gatvės, tačiau skersgatviai, esantys tarp didelių gatvių, ir mažosios gatvelės iki šiol nevalytos.

„Aš negaliu eiti į kiemus ir raginti žmones nusikasti sniegą”, - įsitikinęs seniūnas.

Nuo kovo mėnesio Savivaldybės bei Darbo biržos rūpesčiu Medelyno seniūnijoje dirbs viešiesiems darbams atlikti skirtas žmogus. Jis tvarkys žolynus, valys aplinką. Sniego kastuvu vienas žmogus neįveiktų, todėl, anot seniūno, net neverta vienam kastuvu pusnynuose mojuoti.

Valomos ir mažosios gatvės 

Skundai dėl pablogėjusių sąlygų pasipylė ir į Miesto savivaldybę. Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Arūnas Adomaitis sako, jog visame mieste prisnigo vienodai, tad ir problemos visur panašios. Pagalbos skambina ir iš visų miesto rajonų. Dažniausiai pagalbos prašo individualaus transporto savininkai, nepajėgiantys išvažiuoti iš kiemų.   

Pagrindinių miesto gatvių priežiūra vykdoma nuolat. Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Arūnas Adomaitis teigia, jog jau nuo pirmadienio pradėtos valyti ir „D” kategorijos miesto gatvės - tai yra, tos gatvės, kurių priežiūra iki šiol nebuvo vykdoma. „Mes kalbame tik apie važiuojamąją gatvių dalį”, - patikslina vedėjas.

Deja, iki trečiadienio vidudienio dar ne visos mažosios miesto gatvelės buvo nuvalytos. O tos, kurios buvo nuvalytos pirmadienį, ir vėl pripustytos. Kasdien viso miesto gatvių išvaduoti iš sniego patalo miestas neturi galimybių - pinigų suma, kuri šiems metams patvirtinta aplinkos tvarkymui, šių metų pradžios gamtinėmis sąlygomis labai maža. „Tenka labai taupyti”, - sako vedėjas.

„Pernai metų pradžioje sniego nebuvo, tad ir problemos buvo kitos”, - mena vedėjas geresnius laikus.

Deja, prieš gamtos stichijas žmogus bejėgis. Kelininkai prašo, kad žmonės atsisakytų nebūtinų kelionių rajonų keliais, kur susidariusi ekstremali situacija.

Iniciatyvos kasti sniegą - individualios

Tose miesto teritorijose, kur yra patvirtinti kvartaliniai detalieji planai, pasak Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo A. Adomaičio, daugiabučių namų gyventojai, bendrijos bei namus administruojančios įmonės turi nustatyti kiekvieno kvartalo daugiabučiui priklausančio sklypo ribas. Ir patys daugiabučių gyventojai, bendrijos ar juos administruojančios įmonės turi pasirūpinti tų plotų valymu.

Į Miesto infrastruktūros skyrių kreipėsi apie 90 daugiabučių namų, kurių administratoriai prašė barstymo medžiagos - žvyro ir druskos mišinio. Tad tiek daugiabučių mieste ir pasirūpino savo teritorija.

Individualių namų savininkai neturi jokių igaliojimų valyti šalia namo besidriekiančių gatvių ar šaligatvių. Gyventojai gali su kastuvais išeiti už savo namo tvoros tik vedini geranoriško supratimo, kai Savivaldybės samdomi rangovai nespėja šluoti gatvių ir kasti sniego.

Į viršų