facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Visos misijos metu prancūzai šiurpino ir miestiečius, ir kaimiečius, kol galiausiai „nukalė“ vienintelį skraidantį Lietuvos karinių oro pajėgų atakos lėktuvą.
Redakcijos archyvo nuotr.

Mykolas DEIKUS
Gal karvės vėl pradės normaliai duoti pieno – svarsto Kurtuvėnų regioninio parko gyventojai, kuriems ausis išūžė prancūzų naikintuvai, Šiaulius paliekantys ramybėje. Lengviau atsikvėps ir ligoniai, virš kurių raižė prancūzai, o po antradienį įvykusio lėktuvų susidūrimo politikai prabilo apie tai, kokį pavojų miestui kelia oro uostas. Paaiškėjo, kad jau keliolika metų oro uostas veikia be privalomo poveikio aplinkai ir sveikatai vertinimo.
 
NATO lakūnai traumavo mergaitę
 
„Šiaulių naujienos“ jau seniai rašė apie to, kokį poveikį gyventojams daro oro uosto keliamas triukšmas. Problemą prieš rinkimus prisimindavo ir vienas kitas politikas, tačiau iš esmės nebuvo sprendžiama. Jeigu kitų misijų atstovai elgdavosi kukliau ir vengdavo skraidyti virš miesto, tai prancūzai visiškai nepaisė miestiečių interesų. 
 
Redakciją pasiekė vienos mamos laiškas, kuriame moteris pasakoja apie tai, kaip buvo traumuota jos dukra.
 
„Esu šiaulietė, 3 metų dukrelės mama. Karta svečiavomės Šiaulių rajone, Šilėnų kaime ir mums virš galvų praskrido NATO naikintuvai. Tai įvyko šių metų liepos 25 dieną, 14-16 valandą. Šilėnų kaimas yra netoli lėktuvų pakilimo tako. Vieno lėktuvo garsas dar buvo pakenčiamas, o kitas skrido TOKIU garsu, kad ir mes - suaugę, turėjome užsikimšti ausis, o mano dukrytė taip išsigando, kad iki šiol bijo bet kokio didesnio garso. Išgirdusi atskrendantį bet kokį lėktuvą, tik susigūžia, užsidengia ausis ir slepiasi, kad negirdėtų to lėktuvo. Ir į lauką nebenori eiti. O nuvažiavus, kur nors į svečius, būna kambary. Pradėjome duoti raminamųjų ir net galvojame kreiptis į psichologą“, - rašo moteris. Ir priduria, kad Šilėnuose vaikai ilgai kenčia, kol pripranta prie lėktuvų keliamo triukšmo.
 
Kenčia ir ligoniai, ir karvės
 
Dar prieš kelerius metus iš Šiaulių oro uosto pakilę naikintuvai sukdavo nuo miesto, tačiau prancūzai nesikuklindami skraidė vos ne virš Šiaulių ligoninės. Medikų teigimu, ypač nuo to kentėdavo psichikos ligoniai. O ypač sunkiai triukšmą pakelia autizmu sergantys vaikai.
 
Prancūzų lakūnai siautėjo ne tik virš miesto – nuo jų keliamo triukšmo kentėjo Kurtuvėnų regioninio parko gyventojai ir gyvuliai. Virš regioninio parko, kuriame gyvena žmonės, veikia kaimo turizmo sodybos prancūzai buvo įsirengę savotišką poligoną. Ūkininkai skundėsi, kad karvės pradėjo mažiau duoti pieno, o kai kurios – visiškai užtrūko.
 
Galėjo nušluoti daugiabučius
 
„Operavau ligonį, kai virš pastato pralėkė naikintuvas. Buvau nustebęs. Užsienyje virš miestų niekas neskraido. Pacientams kenkia bet koks triukšmas, vibracija“, - sako chirurgas, Šiaulių miesto tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Gintaras Karalevičius. 
 
Politiko žodžiais, tai koks pavojus kyla gyventojams, parodė šios savaitės įvykiai. „Kalbėjausi su kariškiais ir jie sakė, kad prancūzai elgėsi per drąsiai. Po susidūrimo ore krentančiam lėktuvui iki pietinio rajono buvo likę penkiolika sekundžių. Būtų nušlavęs ne vieną namą“, - sako komiteto pirmininkas.
 
Miesto valdžiai – nusišvilpt 
 
Nepaisant kilusios grėsmės miestui miesto valdžia ir toliau svaičioja apie tai, kad kariškių interesai – aukščiau miesto gyventojų.
 
Jau senisu užmiestyje gyvenantis Šiaulių meras Justinas Sartauskas „pasigyrė“ negirdįs triukšmo. 
 
„Bijau, kad tai – ne mūsų jurisdikcijoje“, - paklaustas, ar po nelaimės miesto valdžia nesieks, kad būtų apriboti skrydžiai virš Šiaulių, pareiškė Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius.
 
Oro uostas veikia nelegaliai?
 
Karinis Šiaulių oro uostas iki šiol veikia nelegaliai? Tokių klausimų kilo po praėjusio Šiaulių miesto tarybos posėdžio, kuriame buvo nuspręsta rengti oro uosto poveikio aplinkai ir gyventojų sveikatai vertinimo studiją. Poveikis aplinkai vertinamas net statant mažiausią įmonėlę, tad kodėl tai nebuvo atlikta dėl oro uosto?
 
„Tai turėjo būti padaryta dar 1994-aisiais, tačiau miestas būtų likęs nesuprastas“, - sako Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius. Tačiau poveikio vertinimas atliekamas ne dėl to, kad miesto valdžia labai rūpintųsi miestiečiais. Tiesiog reikalauja detaliojo planavimo procedūros. Be šio vertinimo negalima tvirtinti oro uosto teritorijos detaliojo plano.Į viršų