Nuolat sulaukiama skundų dėl „Dorsimus“ kontrolierių elgesio, tačiau pastaroji istorija – šokiruojanti. 

Redakcijos archyvo nuotr.

 

 

 

 

 

 

Asta VOLKOVAITĖ

Raminamieji ir mintys apie savižudybę. Tokia konflikto su bilietus tikrinusia kontroliere ir apklausos policijoje pažeidžiant vaiko teises pasekmė.

„Kas apgins mano nepilnametę dukrą?” - klausia moksleivės motina, pati neatsitokėjanti nuo patirto šoko.

 

Vaiko teisių specialistai prabilo, kad ir policijos pareigūnai, ir bilietų kontrolieriai galėjo pažeisti vaiko teises, o žinomas šalyje teisininkas siūlo kreiptis į teismą – dėl neteisėto nepilnametės sulaikymo.

 

Vaikui – šokas,  pareigūnas - šypsosi

 

Mergaitės mama pasakojo, kad pirmadienio popietę jos dukra važiavo 12-uoju maršrutiniu autobusu pas dantų gydytoją. Dukra pasakojusi, kad kaip įprasta pažymėjo talonėlį ir atsisėdo. Į autobusą įlipus kontrolieriams, mergaitė prisiminė, kad pamiršo pasiimti moksleivio pažymėjimą. Mergaitės pasiteisinimų kontrolieriai nesiklausė.

 

„Mano dukra kontrolierių prašė išleisti kitoje stotelėje, parodė tą išmuštą bilietą. „Dorsimus” darbuotojai mano dukros visai nesiklausė. Išlaipino netoli Tilžės gatvėje esančio policijos komisariato. Pasirodo, lipdama iš autobuso mergaitė slystelėjo ir kepštelėjo ranka kontrolierę. Dukra išvadinta ir kaimiete, ir mužike, ir kitokiais negražiais žodžiais”, - mergaitės pasakojimą prisimena jos mama.

 

Mergaitė buvo „nutempta“ į policijos komisariatą, kur ją apklausė policijos pareigūnai. Nors apklausos metu privalo dalyvauti nepilnametės tėvai arba Savivaldybės Vaikų teisių apsaugos skyriaus specialistai, nei vieni, nei kiti į apklausą nepakviesti.

 

Gerokai vėliau atėjus pasiimti dukros mama išvydo pareigūno šypseną ir užuominą apie tai, kad buvo muštynės.

 

„Iš susijaudinimo greitai pasirašiau reikiamus dokumentus jų nė neperskaičiusi ir greitai su dukra palikau komisariatą”, - su ašaromis akyse prisimena moteris. Sako, kad tik gerokai vėliau iš dukros išgirdo, kad „Dorsimus” darbuotoja ją išplūdo ir kaltina sumušimu.

 

„Mergaitė nieko nevalgo, verkia. Kitą dieną negalėjo eiti į mokyklą. Bijome dėl jos sveikatos. Davėme vaistų, kad nusiramintų. Ji neturėjo jokios galimybės kažkaip apsiginti. Ką daryti su mergaite?” - klausia mergaitės teta. Mama ir teta sako nežinančios, kaip toliau elgtis. Moterys supranta, kad surasti liudininkus, mačiusiuosius konfliktą, gali būti itin sunku.

 

Zuikiai kandžioja kontrolierius?

 

„Esu pasibaisėjusi kontrolierių elgesiu. Kartą mačiau, kaip viena moteris įkišo talonėlį į komposterį, pasižymėjo ir įsidėjo jį į kišenę. Įlipus kontrolierėms paaiškėjo, kad komposterio danteliai atšipę ir talonėlis pažymėtas teigimu. „Dorsimus” darbuotojos net nenorėjo klausytis moters pasiaiškinimų. „Kai perki pieno butelį, tai pasižiūri”, - mergaitės tetos teigimu, moteriai atšovusi kontrolierė.

 

Moteris piktinasi, kad zuikių gaudytojai dažniausiai priverčia baudas susimokėti moksleivius, pensininkus ir studentus, o prie agresyviai nusiteikusių girtuoklių kabinėjasi retai. „Ar turite bilietus?” - kontrolierės  iš toli paklausia agresyviai nusiteikusių keleivių ir išlipa iš autobuso”, - prisimena dar vieną atvejį šiaulietė.

 

„Girdėjau apie tą incidentą tarp mergaitės ir kontrolierės Loretos Moceikytės”, - nukerta „Dorsimus” direktorius Romanas Glovackis. Bendrovės vadovas neabejoja darbuotojos teisumu ir  sako, kad kontrolieriai dažnai nukenčia nuo zuikių.

 

Ar vadovas nenori išgirsti istoriją iš mergaitės motinos lūpų?

 

„Žinau, mūsų kontrolieriai ir į galvą gavo”, - atšauna R. Glovackis.

 

Tai mūsų minėta moksleivė trenkė L. Moceikytei į galvą?

 

„Ne, čia kitas atvejis”, - pasitaiso vadovas. R. Glovackis staiga prisimena, kad miesto maršrutiniuose autobusuose būta ir tokių incidentų, kai zuikių gaudytojai buvo užpulti švirkštais ir net apkandžioti.

 

Ar kontrolieriai visada aklai baudžia visus moksleivio pažymėjimus pamiršusius vaikus?

 

„Tokiais atvejais kontrolieriai nebaudžia”, - tikina R. Glovackis.

 

„Tyrimas nepradėtas. Priimtas sprendimas nepradėti ikiteisminio tyrimo. „Dorsimus” darbuotojai penktadienį kreipsis į prokurorus privataus kaltinimo tvarka. Kontrolierė kalba vienaip, mergaitė kitaip - kad netyčia pataikė „Dorsimus” darbuotojai į veidą. Jokių kūno sužalojimų ten nepadaryta, tai tokiu atveju kontrolierei mes ir pasiūlėme kreiptis privataus kaltinimo tvarka”, - teigia Šiaulių apskrities VPK Viešosios policijos skyriaus pietinės policijos nuovados viršininkas Gintautas Jakimavičius. Pareigūnas sako, kad su šešiolikmete kalbėjo tik nepilnamečių reikalų inspektoriai ir apklausos protokolas nebuvo surašytas.

 

Šiaulių valdininkams vaikai - „dzin“

 

„Jeigu mergaitė komisariate kaltinama panaudojus smurtą prieš kontrolierę, turi būti informuoti tėvai. Turi būti jos atstovas”, - teigia vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė.

 

Vaiko teisių gynėja įsitikinusi, kad vaikui pakanka streso jau vien dėl to kvietimo į kontrolierių autobusiuką.

 

„Šiuo atveju mergaitei reikėtų jau užtikrinti psichologinę pagalbą. Delsti negalima”, - įsitikinusi R. Šalaševičiūtė.  Vaiko teisių apsaugos kontrolierė sako, kad Šiaulių miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai turėtų pasidomėti mergaitės situacija.

 

„Vaiko teisių apsaugos specialistai turėtų pasidomėti ikiteisminiu tyrimu, ar viskas yra taip, kaip turėtų būti. Jie turėtų tarpininkauti ir mergaitei suteikiant psichologinę pagalbą”, - mano R. Šalaševičiūtė.

 

Šiaulių miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriui vadovaujanti Jolanta Žukauskienė sako, kad pranešimo iš pareigūnų medžiagos dar negavo, bet išgirdusi apie incidentą nuo komentarų susilaikė. Valdininkė nė nepaklausė, kaip susisiekti su mergaitės tėvais ir padėti vaikui.

 

Mergaitės tėvai gali kreiptis į teismą

 

„Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta, kas turi teisę sulaikyti. Teisę tai padaryti turi pareigūnai ir kitų tarnybų atstovai. Niekur nėra numatyta, kad kontrolieriai turi teisę sulaikyti”, - tvirtina advokatas Kęstutis Čilinskas. Žinomas šalyje teisininkas sako, kad minėtu atveju šešiolikmetei galėjo būti apribota laisvė, tad jos tėvai gali kreiptis į teismą dėl nepilnametės teisių gynimo.

 „Nepilnametės tėvai turi teisę kreiptis dėl materialinės ir nematerialinės žalos atlyginimo”, - siūlo K. Čilinskas. 
Į viršų