Negana to, kad buvo sumažintos socialinės išmokos, gyventojams gresia netekti daugiau pinigų, nei numato pakeistas įstatymas.

Redakcijos archyvo nuotr.

 

 

 

 

Mykolas DEIKUS

Šalies valdžia, eilinį kartą nuskriaudusi žmones, randa būdų, kaip dar labiau patampyti nervus „lygioje vietoje“. Patys „Sodros“ darbuotojai skėsčioja rankomis klausiami, kaip nuo Naujųjų bus skaičiuojami mokesčiai už autorinius atlyginimus, o dirbantys pensininkai nė nenutuokia, kad jų pensijos bus sumažintos labiau nei turėtų būti.

Be to, panašu, kad nuo Naujųjų „Sodra“ dirbs pagal principą – piliečiams stresas ir lakstymas, o bankams – papildomos pajamos.

Dovanėlė dirbantiems pensininkams

Iki šiol darbdaviai informaciją apie atlyginimus „Sodrai“ teikdavo kartą per ketvirtį, skirtingai nei Valstybinei mokesčių inspekcijai, kuriai ataskaitos teikiamos kas mėnesį. Nuo Naujųjų kas mėnesį informaciją bus privaloma teikti ir „Sodrai“.

Tvarka keičiama skubotai ir, kaip jau tampa įprasta, dėl šio skubėjimo nukentės daugybė žmonių. Labiausiai nukentės dirbantys pensininkai, kuriems gresia netekti didesnės pensijos dalies nei nustatyta prieštaringai vertinamu įstatymu.

„Sodros“ Šiaulių skyrius nepasistengė plačiai išplatinti informacijos, kad dirbantys pensininkai iki mėnesio vidurio privalo pristatyti pažymas apie gaunamas pajamas. Priešingu atveju, pensijos bus mažinamos atsižvelgiant į senesnius, praėjusių metų duomenis.

Atitrūkę nuo tikrovės

Įstatymų projektus ir naujas tvarkas įvedinėjančius klerkus Seimo narys Valerijus Simulik vadina atitrūkusiais nuo tikrovės. Politiko žodžiais, nėra jokios prasmės vaikyti žmones, nes duomenis apie pajamas turi Valstybinė mokesčių inspekcija.

„Valstybinė mokesčių inspekcija ir „Sodra“ šiemet gavo lėšų kompiuteriams ir kompiuterinėms sistemoms. Kam tada perkama visa ta įranga, jeigu žmonės taip šokdinami?“ - stebisi politikas.

Informacijos – nėra

„Sodros“ Šiaulių skyriaus vadovas Leonas Strazdauskas tikina, jog visus pasikeitimus turėjo žinoti įmonių ir įstaigų buhalteriai.

„Tai – buhalterių problema“, - tikina L. Strazdauskas, kurio žodžiais, informacija buvo viešai skelbiama. Ir prideda, - mes dar skelbsime spaudoje“.

Nežinia kur ir kaip buvo skelbiama informacija, tačiau jos nepavyko rasti net „Sodros“ interneto puslapyje. Tą patį liudijo ir į redakciją pastarosiomis dienomis besikreipiantys žmonės, tik atsitiktinai, per pažįstamus sužinoję apie naujoves.

Įstatymo jovale murkdosi ir specialistai

Panašu, kad informacijos, kaip skaičiuoti mokesčius ir mažinti pensijas, stinga ir patiems „Sodros“ darbuotojams. Vienos kultūrinės įstaigos vyriausioji finansininkė guodėsi, kad nepavyko „Sodroje“ išsiaiškinti, kaip skaičiuoti mokesčius nuo autoriaus gaunamo honoraro už kūrybinį darbą.

Patys „Sodros“ darbuotojai neoficialiai prisipažįsta iki galo nežiną, kaip taikyti pensijas ir kitas išmokas sumažinusio įstatymo nuostatas. Esą, nedaug kuo galį padėti ir specialistai Vilniuje.

Varo į bankus

Davė dovanėlę Seimas dirbantiems pensininkams, o „Sodra“ dar ir drėbtelėjo.

Paprastiems pensininkams pensijos pradedamos mokėti nuo mėnesio dešimtos dienos. O štai dirbantys pensininkai savo jau ir taip sumažintas pensijas gaus ne anksčiau kaip mėnesio 28 dieną. Ir tai dar ne viskas. Kas neturi, privalės atsidaryti sąskaitas banke ir apie tai pranešti „Sodrai“. Paprasti pensininkai turi teisę pasirinkti, kokiu būdu gauti pensiją – per pensijų išnešiotojus ar banką. O dirbantiems pensininkams priverstine tvarka pensijos bus mokamos tik per bankus.

„Jeigu gali dirbti, vadinasi gali nueiti ir iki bankomato“, - valdišką logiką dėsto „Sodros“ Šiaulių skyriaus vadovas L. Strazdauskas. Tik vadovas gal pamiršo, kad ne visi pensininkai dirba mieste. Rajone dirbantiems ir gyvenantiems pensininkams teks gerokai pakratyti pinigines ir sugaišti nemažai laiko kelionėje, kol atkaks iki mieste stovinčių bankomatų, kad atsiimtų valstybės apvogtas pensijas.

Apie atsidarytas sąskaitas banke „Sodrai“ dirbantys pensininkai privalės pranešti iki sausio 26 dienos.

Keliaklupsčiauja bankams

Kad „Sodra“ tarnauja bankams, įtarimų buvo kilę ir anksčiau, kai kreipėsi skaudžiai nukentėję pensininkai.

Bankų darbuotojams „Sodra“ suteikė teisę be pačių pensininkų dalyvavimo tvarkyti jų asmens duomenis, kad pensijos būtų pervedamos į sąskaitas bankuose.

Panašių problemų kyla ir nedirbantiems, rajone gyvenantiems pensininkams. Viena senyva skaitytoja guodėsi buvusi prikalbinta banko darbuotojos pensiją persivesti į banką, kuris žadėjo palūkanas. Tik kai atėjo lakas pensijai gauti, moteris atsitokėjo, kad jos pensijos nepakanka palūkanoms gauti, o važinėdama iš rajono iki artimiausio mieste bankomato dar ir pinigėlių papildomai išleis.

Primename

Primename, jog nuo šių metų išmokos mažėja ir dirbantiems, ir nedirbantiems pensininkams, ir kitiems išmokų gavėjams.

„Sodros“ Šiaulių skyriaus vadovo L. Strazdausko žodžiais, dirbantiems pensininkams pensijos mažės dukart – pirmąkart kaip ir visiems pensininkams, o antrąkart – kaip dirbantiems.

Pensijos nemažės tiems asmenims, kurie gauna ne didesnes kaip 650 litų išmokas iš „Sodros“ biudžeto. Tokio dydžio pensijas gauna apie ketvirtadalis visų šalies pensininkų.

Pensijos gaunantiems nuo 700 litų iki 850 litų mažės 2-5 procentais. Nuo 14 iki 37 litų.

Perskaičiuojamos valstybinės socialinio draudimo senatvės, netekto darbingumo, išankstinės senatvės, ištarnauto laiko, našlaičių, maitintojo netekimo pensijos. Tačiau laikinasis įstatymas nebus taikomos asmenims, netekusiems 75–100 procentų darbingumo (I grupės invalidumo pensija).

Pagal priimtą teisės aktą taip pat mažės maksimali nedarbo socialinio draudimo išmoka, kuri negalės būt didesnė kaip 650 litų.

Motinystės pašalpos, kurios yra ar dar bus paskirtos iki 2010 metų birželio 30 dienos, nuo liepos 1-osios sumažės 10 procentų: 90 procentų darbo užmokesčio bus mokama, kol vaikui sueis vieneri, ir 75 procentai - iki sueis dveji metai.

Į viršų