Lina JUREVIČIŪTĖ
„Iš pradžių pamanėme, kad kažkas pajuokavo, tačiau dabar jau pradėjome tuo tikėti. Per daug sutapimų - „Dorsimus” mus tikrai persekioja”, - įsitikinusi vasarą organizuoto piketo prie „Dorsimus” būstinės dalyvė šiaulietė Irena Vasinauskaitė. Moteris sakė, kad jau prieš keletą mėnesių vienas buvęs „Dorsimus” darbuotojas jai prasitaręs, jog maršrutinių miesto autobusų keleivių bilietėlius tikrinantys „Dorsimus” vyrukai yra perspėti itin griežtai elgtis su vasarą organizuoto piketo dalyviais. O tam, kad „Dorsimus” kontrolieriai žinotų, kaip atrodo piketo dalyviai, kontrolierių būstinėje matomoje vietoje esą pakabintos piketo dalyvių nuotraukos.

Piketo dalyviai jaučiasi persekiojami

„Šiaulių naujienose” rašėme, kaip pernai būrelis pasipiktinusių šiauliečių piketavo prie maršrutinių autobusų keleivių bilietus tikrinančios bendrovės „Drosimus” būstinės. Žmonės tada sakė, jog kontrolieriams trūksta kultūros, jie labai nemandagiai elgiasi su keleiviais.

Nors „Dorsimus” atstovai su piketo dalyviais tada nenorėjo pasikalbėti, tačiau išėję atstovai piketuotojus fotografavo.

„Tada dar pajuokavome, kad tikriausiai pasikabins mūsų nuotraukas ir autobusuose būsime VIP personos”, - prisimena piketo dalyvė Irena Vasinauskaitė.

Nuo piketo praėjo pusmetis ir piketo dalyviai sako tikrai pasijutę „vipiniais”.

„Jei dar nieko nesakytų, tada tik pasijuoktumėme iš tų persekiojimų, tačiau dabar tiesiai į akis rėžia – žinau aš ją, piketavo prie mūsų būstinės. Prisipiketavote?! Ne kartą tokius žodžius teko išgirsti ir man pačiai, ir kitiems piketo dalyviams”, - sakė I. Vasinauskaitė.

Galbūt iš tiesų „Dorsimus” kontrolieriai įsiminė piketo dalyvių veidus. Juk piketas buvo nesankcionuotas ir dalyvių buvo vos 9 (tiesa, prie piketo dalyvių prisidėjo ir dar keli kontrolieriais pasipiktinę šiauliečiai).
Tačiau I. Vasinauskaitė neteko žado, kai vienas buvęs  „Dorsimus” darbuotojas jai prasitaręs, jog kontrolierių būstinėje yra pakabintos visų piketo dalyvių nuotraukos ir valdžia esą įsakiusi kontrolieriams itin griežtai tikrinti bei bausti išdrįsusius piketuoti šiauliečius.

„Tai pasakęs žmogus tikrai žino kontrolierių darbo „virtuvę”. Be to, juk mus piketo metu fotografavo, todėl abejonių, kad mūsų nuotraukos gali būti iškabintos „Dorsimus” būstinėje, nebelieka”, - sakė vasarą organizuoto piketo prie „Dorsimus” dalyvė.

Apsiginti galimybės nėra

Atrodo keista, kaip kontrolieriai gali nubausti nekaltą žmogų. Juk jei žmogus turi atžymėtą bilietėlį, kontrolieriai jo niekaip nenubaus. Tačiau, pasirodo, kai kurie „Dorsimus” kontrolieriai, panašu, turi taktiką, kaip nubausti ir nekaltus žmones.

Rečiau autobusu važinėjantys žmonės turėtų žinoti, kad nusipirkti ir pažymėti bilietą reikia labai greitai, o pažymėjus kuo greičiau pasitraukti nuo komposterio.

„Aš jau apsidraudžiu ir įlipdama į autobusą iš karto išsitraukiu ir nieko nelaukdama pažymiu bilietėlį, tačiau viena moteris, tarp kito – piketo dalyvė, ramiai įlipo į autobusą, kol susiskaičiavo pinigėlius, kol vairuotojas jai padavė bilietėlį, privažiavo kitą stotelę, o čia įlipo kontrolieriai ir ją „pagavo”. Riktelėję, jog matė, kaip ši pažymėjo bilietėlį, tempte ištempė ją iš autobuso ir išrašė baudą”, - pasakojo I. Vasinauskaitė.

Kita aktyvi šiaulietė Nijolė Malakauskaitė pasakojo apgynusi jaunuolį, kuris tikrai laiku pažymėjo talonėlį ir jokio pažeidimo nepadarė.

„Kadangi autobuse buvo labai daug žmonių, vaikinas stovėjo įsikibęs į strypą, ant kurio buvo prikabintas komposteris. Įlipę kontrolieriai aiškino vaikinui, kad šis kaltas dėl to, jog stovėjo prie komposterio. Esą pamatęs stotelėje kontrolierius, bilietėlį pažymėjo. Tik tada kai aš pasakiau savo akimis mačiusi, kada jaunuolis pažymėjo talonėlį, vaikiną paleido. Tie kontrolieriai visai jau apšernėjo, žmonės net prie komposterio stovėti nebegali. Iš karto kaltas. Jeigu kiti keleiviai nepadeda, žmogus apsiginti negali. O baudos dabar didžiulės – padidinus nuo 20 iki 100 litų, jie tiesiog medžioja keleivius”, - piktinosi N. Malakauskienė.

„Šiaulių naujienos” jau ne kartą rašė apie tai, kad kultūros stokojantys kontrolieriai, ypač po to kai nuo 2009-ųjų liepos mėnesio padidintos baudos už važiavimą be bilieto, labai jau žiūrį įstatymo „raidės”. It kokie vanagai, be jokios užuojautos, iš autobuso ištempia sunkias kuprines velkančius mokinukus ar vos pakrutanti senjorą. Ir ne dėl to, kad jie talonėlio neturėjo, o dėl to, kad pamiršo lengvatas suteikiančius moksleivio ar pensininko pažymėjimus. Nejaugi jie nesupranta, kad knygas ir sąsiuvinius kuprinėje nešantis vaikas – tikrai mokinys, o gilios raukšlės veide išduoda, kad žmogus – pensinio amžiaus?

Į būstinę „Dorsimus” neįsileido

Norėdami įsitikinti, ar tikrai buvusioje laikinojoje autobusų stotyje įsikūrusioje „Dorsimus” būstinėje kabo piketo dalyvių nuotraukos, nuvykome pasižiūrėti. Nors buvo vos kelios valandos po pietų, tačiau durų niekas neatidarė. Langai buvo uždengti žaliuzėmis, o patraukus durų rankeną, supratome, kad čia tikriausiai nieko nėra.

Paskambinome kontrolierių vadui Romanui Glovackij. Atsiliepęs į skambutį, „Dorsimus” direktorius su „Šiaulių naujienų” žurnalistais bendrauti nepanoro, sakė nieko nekomentuosiąs.

 

Į viršų