facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

53-ejų metų šiauliečio B. Simonaičio neteisėtoje kolekcijoje – šautuvai, kulkosvaidžiai bei šoviniai...
Vaido SIMANAUSKO nuotr.
  
               
Jurgita VASILIAUSKAITĖ
Pirmadienį į Žaliūkių gatvės 46-ąjį namą skubėjo pareigūnai, medikai bei gelbėtojai. Pastaruosius vėliau pakeitė „Aro” pareigūnai. Šiame 53-ejų metų Beno Simonaičio gyvenamajame name rastas nemažas ginklų arsenalas pribloškė ne vieną ginklų kolekciją mačiusius pareigūnus. 
 
Kolekcionierius „prisidavė” pats
 
Ginklus savo namuose kaupęs šiaulietis Trečiajam pasauliniam karui veikiausiai nesiruošė. Anot Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnų, B. Simonaitis į pareigūnus kreipėsi pats. Pirmadienį apie pusę vienuolikos vyras į policijos Licencijavimo skyrių atėjo su dviem graižtviniais ginklais be medinių dalių. Benas S. pareigūnams pasakė, kad norėtų įteisinti šių ginklų laikymą bei gauti pažymą, kad šautuvai nebetinkami naudoti.
 
Šiaulių apskrities VPK duomenų bazės parodė, kad vyras neturi teisės nei laikyti ginklus savigynai, nei tuo labiau juos kolekcionuoti. B. Simonaitis teisėtvarkos sergėtojams prasitarė, kad graižtviniai šautuvai - ne vieninteliai ginklai ir namuose jis turi daugiau „žaislų”. Pareigūnui nusprendė atlikti kratą B. Simonaičio namuose. Iškviesti ir Šiaulių apskrities Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos gelbėtojai.
 
Kolekcija - nuo šautuvo iki kulkosvaidžio
 
Per kratą šiauliečio namuose rastas kulkosvaidis, pistoletas su medine rankena, 64 centimetrų ilgio pilkas sviedinys, dar trys daugiau kaip metro ilgio sviediniai, iš kurių net du buvo su vamzdžiu, pusantro metro ilgio daugkartinio paleidimo įrenginys, 60 šovinių, keturios metalinės juostos po 15 šovinių, apie 30 centimetrų ilgio metalinis vamzdis, minosvaidžio minos korpusas, dviejų rusiškų ginamųjų granatų „F1” korpusai, dvi vokiškos rankinės, granata „Breda” su žiedu bei keturių granatų sprogdikliai be detonatorių. 
 
Minėtame name beveik tris valandas budėjusių medikų pagalbos niekam neprireikė. Antroje dienos pusėje prie ginklų budėjusių gelbėtojų vietą užėmė „Aro” pareigūnai. Pastarieji nustatė, kad  granatos ir sviediniai nėra pavojingi. Vis tik B. Simonaitis savo kolekcijos dar greit neatgaus, pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto ginklų laikymo, tad vyrui reikės palaukti ekspertų išvadų. 
 
Su policija reikalų turėjo ir seniau
 
„Patys pareigūnai mano, kad šitų ginklų savininkas yra kolekcininkas. Ginklų kolekcija nėra įteisinta”, - tvirtina Šiaulių apskrities VPK atstovė spaudai Gaila Smagriūnienė. Pasak pareigūnės, net jeigu paimti ginklai iš tikrųjų yra tik muliažai, atimti iš ginklo tikrąją jo naudojimo paskirtį teisę turi tik atitinkamos institucijos.
 
„Ginklus visiškai netinkamus naudoti padaro tik įstaigos, kurios turi licenciją užsiimti tokiais dalykais. Pastarosios ir turi konstatuoti, kad ginklas jau nebėra tinkamas naudoti.
 
Anot G. Smagriūnienės, B. Simonaitis dėl  ginklo laikymo su teisėsauga jau turėjo reikalų prieš trejus metus. Tąkart tyrimas buvo nutrauktas. Kokie šiaulietį teisinantys faktai paaiškėjo 2007-aisiais, pareigūnė neatskleidė.
 
Kolekcijos vertė nenustatyta
 
„Iš kur šiaulietis gavo ginklus, nežinome”, - „Šiaulių naujienoms” pasakojo G. Smagriūnienė. Pareigūnė neatmeta versijos, kad šiaulietis ginklus galėjo išsikasti ir Šiaulių rajono miškuose. „Šiaulių naujienų” žiniomis, vyras yra žemę kasinėjančios draugijos narys. 
 
Kokia galėtų būti paimtų ginklų vertė, G. Smagriūnienė nedrįsta spėlioti. Esą tokį arsenalą tinkamai įvertinti galėtų tik tikri kolekcionieriai.
„Žmogus turi turėti dokumentą dėl kiekvieno ginklo įgijimo. Nusipirkus ginklą reikia su dokumentu ateiti į komisariatą, tada pareigūnai atlieka registraciją. Jeigu nori ginklą padaryti tinkamą kolekcionuoti, tada jau reikia teisėtai padaryti ginklą neveiksmingą”, - žadantiems kolekcionuoti ginklus pataria G. Smagriūnienė. Pareigūnė sako, kad norintieji kažkam nuomoti ginklus taip pat turi atlikti minėtas procedūras.
 
B. Simonaitį pažįstantys kaimynai „Šiaulių naujienoms” pasakojo, jog tai, kad vyras laiko ginklus, jiems nėra naujiena. Anot kaimynės, B. Simonaitis nevengdavo pasigirti apie tai, kad į namus parsivežė naują ginklą. Kaimynės žodžiais, kiek ji pati pamenanti, B. Simonaitis tų ginklų nepirkdavo, o pats iš kažkur išsikasdavo. Esą vyras žinojo, kur reikia ieškoti senų ginklų savo kolekcijai.
 
Moteris „Šiaulių naujienoms” pasakojo, kad pernelyg su kaimynu nesibičiuliavo. „Ne kartą mačiau, kaip B. Simonaitis su „Splius” mašina vežiojo „Šiauliai plius” laikraščius. Tuo automobiliu naudodavosi ir jo sūnus bei žmona. Dar žinau, kad jis turi dirbtuves”, - atvirauja B. Simonaičio kaimynė. Moteris teigė nežinanti, ar vyras dirba VšĮ „Šiauliai plius” platinimo tarnyboje, ar nedirba.
 
Pareigūnai nežino, kas yra tikras ginklas?
 
Pabandėme pasikalbėti ir su Žaliūkių gatvės 46-ojo namo gyventojais. Vartus atidarė maždaug penkiasdešimties metų vyras. Pašnekovas sužinojęs, ko ieško „Šiaulių naujienų” žurnalistai, patvirtino, kad jis yra B. Simonaitis. Vyras neslėpė savo pasipiktinimo ir pareigūnus, švelniai tariant, išvadino ne itin kompetentingais ir nesuprantančiais, kas yra pavojingas ginklas.
 
„Ne pirmus metus renku ginklus. Lietuviai jų nemoka deramai įvertinti, nuomojau ginklus Rygos kino studijai, buvau sudaręs sutartį. Šitie daiktai jokio pavojaus nekelia. Argi tai tikri ginklai?” - kalbėjo B. Simonaitis. 
 
Šiaulietis pripažino nesitikėjęs, jog jam į Šiaulių apskrities VPK atnešus ginklus gali pakvipti baudžiamąja byla. „Įstatymus gerai išmanau. Nesuprantu, kokie ten ekspertai”, - piktinosi vyras.
 
Paklaustas apie darbovietę vyras pareiškė, kad jis gyvena tik iš pensijos. B. Simonaičiui pasakėme, kad kaimynė jį pastebėjo važinėjantį „Splius” automobiliu. Vyriškis nieko neaiškino ir pasistengė baigti pokalbį. 
 
A. Klapatauskas - nepasiekiamas
 
Nutarėme išsiaiškinti, ką B. Simonaitis galėtų daryti su „Splius” mašina. Gal jis dirba VšĮ „Šiauliai plius” platinimo tarnyboje? Paskambinome interneto svetainėje nurodytu telefono numeriu.
 
„Visi žmonės, dirbantys platinimo tarnyboje, naudojasi savo, o ne tarnybinėmis mašinomis. Ką jūs čia nesąmones kalbate, kokie kaimynai ir kur ką mato!” - piktinosi už „Šiauliai plius” Platinimo tarnybą, pačios pašnekovės žodžiais, atsakinga moteris. Pašnekovei priminėme, kad kaimynai sako matę B. Simonaitį nešiojantį laikraštį „Šiauliai plius”, tačiau telefonu atsiliepusi moteris nesiteikė nieko paaiškinti ir pasiskubino „numesti” telefono ragelį. 
 
Pabandėme susisiekti su bendrovės „Telerena”, kuriai priklauso televizija „Splius”, direktoriumi Arymantu Klapatausku. Vadovo norėjome paklausti, gal B. Simonaitis dirba nelegaliai? Tačiau niekas neatsiliepė, nors visą dieną skambinome internete skelbiamu jo telefono numeriu. Taip ir liko neaišku, ar B. Simonaičio kaimynams vaidenasi „Splius” mašina ir „Šiauliai plius” laikraštis, ar laikraščio leidėjai turi ką slėpti.   


Į viršų