facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Asta VOLKOVAITĖ

Verslininkai artimiausiu metu nagus galės tiesti į naująjį kalėjimą. Kairių sąvartyno papėdėje išdygsianti nauja belangė  bus privati. Tą vakar „Šiaulių naujienoms” patvirtino ir Teisingumo ministerijos atstovas.

Šalyje duris atvers keturi kalėjimai

„Vietoj Šiaulių tardymo izoliatoriaus bus pastatytas naujas kompleksas, kuriame bus ir tardymo izoliatorius, ir pataisos namai. Numatyta 1180 vietų. Skaičiavimai šiek tiek dar gali keistis”, - „Šiaulių naujienoms” vakar pasakojo teisingumo viceministras Gytis Andriulionis. Pasak ministerijos darbuotojo, šalyje pagal laisvės atėmimo vietų modernizavimo strategiją planuojama pastatyti iš viso keturias įstaigas. Jose turėtų būti kalinama apie keturis tūkstančius suimtųjų ir nuteistųjų.

„Tai nebus pats didžiausias kalėjimas šalyje, prie Vilniaus yra kiek didesnis. Ar tai būtų privatus, ar valstybinis kalėjimas, reikia įvertinti, kad šiuo metu suėmimo bei kalinimo sąlygos neatitinka daugybės tarptautinių reikalavimų”, - pripažįsta G. Andriulionis. Pasak teisingumo viceministro, naujasis privatus kalėjimas turėtų būti pakankamai modernus ir atitikti minėtus reikalavimus.

Verslininkai sulauks užsakymų

„Kalėjimas privatus dėl kelių priežasčių: pirma, kaip rodo visi skaičiavimai ir tarptautinė praktika, privatus sektorius pačią statybą, operatoriaus funkciją atlieka vidutiniškai 15 procentų pigiau nei viešasis sektorius. Tai ekonominis aspektas. Valstybė ir pati galėtų pasiskolinti pinigų ir pastatyti kalėjimą, bet valstybės skolos limitai, biudžeto deficito limitai neleidžia valstybei skolintis tokių sumų, kurios leistų šį sektorių pertvarkyti”,  - tvirtina G. Andriulionis.

Anot viceministro, valstybė pagal savo poreikius negali gauti reikiamos paskolos.  „Nusikalstamumas mažėja, bet kalinių skaičius santykinai už nepavojingas veikas ir kitus nusikaltimus auga”, - dabartinę kriminogeninę situaciją dėstė G. Andriulionis.  Kalėjimus turėtų statyti privatūs investuotojai, o laikinai suimtuosius bei nuteistuosius saugotų saugos bendrovė.

Belangės vietoje – naktinis klubas?

Žemėtvarkos projektas patvirtintas dar praėjusių metų pavasarį. Naujam  tardymo izoliatoriui statyti numatytas aštuonių hektarų sklypas. Naujam nuteistųjų ir suimtųjų „viešbučiui” išdygus Šiaulių tardymo izoliatorius visam laikui savo klientams užvertų duris.

Panašu, kad minėta įstaiga tokiu atveju galėtų tapti patraukliu verslininkų  taikiniu. Šiaulių tardymo izoliatoriaus vadovas Markas Tokarevas net yra drįsęs prognozuoti, kad šimtamečio architektūrinio paveldo vietoje ateinančiame dešimtmetyje gali iškilti net pramogų centras arba nakvynės namai.

Miško proskynos belangei netiko

„Šiaulių naujienose” rašyta, kad Šiaulių tardymo izoliatoriaus kamerų išdėstymai neatitinka reikalavimų, pavojingų situacijų metų dėl perpildytų belangių kyla pavojus prižiūrėtojams. Vietomis krentančių plytų problemą bandyta spręsti kosmetiniu remontu, dažniausiai plytas atgal sukiša patys kaliniai.

Vieta naujam kalėjimui buvo renkama keliuose sklypuose. Siūlyti žemė sklypai Voveriškiuose, Aukštrakiuose,  Juodinkių kaime, Švendrės miško proskynoje, aštuonių hektarų sklypas Kairių sąvartyno papėdėje.  Pastarasis ir pasirinktas. 
Į viršų