facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Kūdikius nuplikiusio skysčio sudėtyje chlorido koncentracija 160 kartų didesnė.
Zita KATKIENĖ
Vakar Šiaulių visuomenės sveikatos centrą (ŠVSC) pasiekė Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos atlikto skysčio, naudoto naujagimių kūno priežiūrai, rezultatai. Gruodžio 14 dieną direktoriaus Krizento Kamenecko nurodymu atlikta operatyvioji visuomenės sveikatos saugos kontrolė Šiaulių apskrities ligoninės Akušerijos-ginekologijos klinikoje. Tyrimui į sveikatos priežiūros laboratoriją buvo nuvežti du cutasepto flakonai, kuriuos naudojo slaugytojos, atlikusios naujagimių kasdienę higienos procedūrą, po kurios išryškėjo pakitimai naujagimių odoje. Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos atsakymas pribloškiantis - viename „Cutasept F” 250 ml talpos flakone esantis skystis neatitiko „Cutasept F” sudėčiai. 
 
Naujagimiai gydomi Kauno klinikose
 
Devyniems vakar jau uždarytos Šiaulių apskrities ligoninės Akušerijos-ginekologijos klinikos naujagimiams medikų pagalbos prireikė po to, kai jiems buvo atlikta kasdienė higienos procedūra. „Cutasept” flakone esančiu skysčiu naujagimių skyriaus slaugytoja valė kūdikių pažastis, kirkšnius, paausius. Devyniems najagimiams po elementarios higienos procedūros išryškėjo paraudimai, kai kurių naujagimių odelėje atsirado pūslės. 
 
Pakitimai naujagimių odelėje sukėlė nerimą ne tik tėvams, bet ir medikams. Trys naujagimiai, kurių odelė buvusi pažeista labiausiai, išvežti į Kauno medicinos universiteto klinikos Perinatologijos skyrių, kur dviems dėl odos nekrozės atlikta operacija. Nuspręsta Kaune tęsti ir kitų šešių naujagimių gydymą. 
 
Šiam įvykiui tirti sudaryta komisija, kurios pirmininkė Regina Ulkštinienė vylėsi, jog vaikams kilo kontaktinis alerginis dermatitas, kurį galėjo sukelti jau šešerius metus gydymo įstaigoje naudota antiseptinė priemonė „Cutasept F”. 
 
Nuo tada uždrausta šią antiseptinę priemonę naudoti. Gydymo įstaigoje dėl šio incidento apsilankęs sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas paaiškino, jog šio skysčio naujagimių odos priežiūrai naudoti nevalia. Naujojoje Moters ir vaiko klinikoje gimusių naujagimių kūnelių higienos procedūroms naudojamas tik sterilus vanduo.   
 
Flakone - kitas skystis
 
Vakar prielaida, jog buvo naudotas „Cutasept F”, nuo kurio kilo alerginė reakcija, subliuško it muilo burbulas, kai gauti Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos atlikto slaugytojų naudoto skysčio tyrimo rezultatai.
 
ŠVSC direktorius Krizentas Kameneckas informavo žurnalistus, jog po skaudaus įvykio Akušerijos-ginekologijos klinikoje centro specialistai iš gydymo įstaigos paėmė ne tik du antiseptiko flakonus, kuriais naudojosi slaugytojos, bet ir 1 litro „Cutasept F” flakoną, kurio prireikė palyginimui su medikių naudotų flakonų turiniu. Nustatyta, jog viename flakone esantis skystis neatitinka cheminei sudėčiai to skysčio, kuris yra palyginimui paimtame 1 litro „Cutasept F” flakone.
 
Šie tyrimų rezultatai perduoti ne tik ligoninėje iki šiol dirbančiai Valstybinei medicininio audito inspekcijai, bet ir ikiteisminį tyrimą dėl galimo vaikų nuplikymo chemine medžiaga atliekančiai policijai. 
 
Vakar ŠVSC specialistai dar kartą apsilankė gydymo įstaigoje, iš kurios paėmė per penkiolika  dezinfekcijai naudojamų cheminių preparatų. Visi jie, pasak K. Kamenecko, perduoti Nacionalinei sveikatos priežiūros laboratorijai palyginti su nenustatytos paskirties skysčiu, buvusiu flakone su užrašu „Cutasept F”. Anot K. Kamenecko, koks skystis buvo flakone ir kuo buvo valomos pačios jautriausios naujagimių kūno vietos, turėtų paaiškėti pirmadienį.
 
Kaip cutasepto flakone atsirado kitas skystis?
 
Kad slaugytojos naudotame flakone galėjo būti visai kitas skystis, kilo įtarimų ir patiems medikams. Buvusios Akušerijos-ginekologijos klinikos praktikoje nė karto nebuvo nutikę, kad „Cutasept F” sukeltų alerginę reakciją ar odos nudegimą. 
 
Kaip galėjo „Cutasept F” flakone atsirasti neaiškios cheminės sudėties skysčio, teiravomės akušerijo-ginekologijos direktorės Angelės Jurgaitienės. „Jokių komentarų negaliu sakyti. Aš išvadų dar neturiu. Aš pirmą kartą iš jūsų girdžiu tyrimų rezultatus. Man jų dar niekas oficialiai nepateikė ir aš nieko negaliu komentuoti”, - išsisukinėjo vadovė. 
 
Tai, jog tyrimų rezultatai nepasiekė gydymo įstaigos, patvirtino ir ligoninės sudarytos komisijos pirmininkė, pediatrijos direktorė Regina Ulkštinienė. „Sveikatos apsaugos ministro nurodymu, tyrimų rezultatai turi būti perduoti ministerijai ir, žinoma, teisėsaugai, nes tai jau - ne mūsų, tai - teisėsaugos reikalas”, - teigia vadovė. 
 
Slaugytoja, naudojusi šiame flakone buvusį skystį, pasak R. Ulkštinienės, dirba savo darbą. „Mes neturime pagrindo jos šalinti nuo darbo, nes nematome jokios priežasties tai daryti. Slaugytoja naudojo įprastoje vietoje - stalčiuje, buvusį jau praimtą „Cutasept” flakoną.  Taip dirbama nuolat. Protu nesuvokiama, kad galėjo pati slaugytoja perpilti skystį. Nesuvokiama protu ir tai, jog kas kitas galėjo pakeisti flakoną, žinodamas, kad tuo skysčiu bus valomi niekuo nekalti kūdikiai”, - teigia pediatrijos direktorė.  
 
Ligoninės steigėjo Šiaulių apskrities viršininko administracijos sudarytos komisijos šiam įvykiui tirti pirmininkas, Gydytojo tarnybos vedėjas Kazimieras Ščeponavičius teigė, jog komisija neturi galimybių išsiaiškinti, kaip cutasepto flakone atsirado kitas skystis. „Mūsų komisija laukia dokumentų, ir tik tada, juos apibendrinusi, pateiks rezultatus”. 
 
Vakar gydymo įstaigoje buvusias dezinfekcijai naudojamas priemones tyrimui ėmė ne tik Visuomenės sveikatos centras, bet ir policija. Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos pateikti tyrimų rezultatai Sveikatos apsaugos ministerijai - tikslesni. Juose nurodyta, jog kūdikių tualetui naudojamo skysčio sudėtyje chlorido koncentracija 160 kartų didesnė, nei gali būti „Cutasept F” skystyje. 
 
Valstybinės medicininio audito inspekcijos tyrimo išvados dėl ligoninėje nudegintų devynių naujagimių turėtų paaiškėti kitą savaitę. Išvadas apie šį įvykį turėtų pateikti ir prokuratūra.
Į viršų