facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Dainų vidurinės mokyklos direktorius Viktoras Varanavičius visą klasę fizine bausme nubaudusią mokytoją teigia tik įspėsiąs žodžiu...

Vaido SIMANAUSKO nuotr.

 

 

 

 

 

 

Lina JUREVIČIŪTĖ

Dainų vidurinės mokyklos šeštoko švilpavimas užtraukė lietuvių kalbos mokytojos rūstybę visai klasei. Vadovaudamasi Sovietinės armijos principais, pagarbos iš vaikų reikalaujanti mokytoja visiems šeštokams įsakė visą pamoką stovėti. Pamoka vyko lyg ir įprastai – mokiniai rašė, atsakinėjo, skirtumas tik tas, kad visa tai jie darė stovėdami. Grįžę namo šeštokai savo tėveliams pasakojo nė nežinoję, dėl ko jie buvo nubausti. Esą lietuvių kalbos mokytoja labai griežta ir jie bijoję jos paklausti, kuo prasikaltę. O pati mokytoja žurnalistams sakė, kad jai įėjus į klasę vienas iš šeštokų švilptelėjo. Jai paklausus, kas švilpė, kaltų neatsirado, todėl ji ir nubaudusi visą klasę. Mokytoja nemano padariusi kažką neleistino ar netoleruotino, tačiau jos kolegos ir mokyklos administracija pripažįsta, kad liepdama vaikams visą pamoką stovėti mokytoja pasikarščiavo ir jos priimtas sprendimas – netinkamas.

 

Liepė visą pamoką stovėti

 

 Dainų vidurinės mokyklos 6D klasės mokinio mama sakė iš pradžių negalėjusi patikėti vaiko pasakojimu.

„Penktadienį, sausio 22 dieną, iš mokyklos grįžęs vaikas pasakojo, kaip į klasę atėjusi lietuvių kalbos mokytoja neleido jiems atsisėsti ir liepė rašyti bei skaityti stovint. Paklausiau, už ką mokytoja juos taip nubaudė, vaikas sakė nežinąs. Pažįstu ir žinau aš vaikus – ne šventieji, „velnių priėdę”, todėl dar kartą paklausiau, ką padarė. Juk už menkniekį mokytoja taip neužsirūstintų. Tačiau vaikas sakė, jog tikrai nė vienas mokinys tądien nesuprato, už ką juos taip nubaudė. Mačiau, kad vaikas nemeluoja. Ir apskritai, kad ir būtų vaikai „prisidirbę”,  nemanau, kad mokytoja turi teisę taip bausti vaikus”, - sakė šeštoko mama.

 

Moteris pasakojo, kad iš vaiko yra ne vieną kartą girdėjusi blogų atsiliepimų apie lietuvių kalbos mokytoją, tačiau vaiko pastabų nesureikšminusi. Tiesiog pamaniusi, kad mokytoja griežta bei reikli, o tai nėra taip jau ir blogai.

 

„Tačiau kai vaikas pradeda bijoti dėl to, kad už savo nuomonės pareiškimą, ar nežinia už ką mokytoja gali juos fiziškai nubausti, ne juokais išsigandau. Jokūbaitienės pavardė nedingsta iš mano vaiko lūpų kalbant apie blogus prisiminimus mokykloje”, - piktinosi šeštoko mama.

 

Mokytoja kalta nesijaučia

 

Žurnalistams nuvykus į Dainų vidurinę mokyklą administracijos darbuotojai jau žinojo, kokiu klausimu norime kalbėtis.

 

Lietuvių kalbos mokytoja Vitalija Jokūbaitienė mokyklos administracijos atstovams ir žurnalistams paaiškino, kad penktadienį visus 6D klasės mokinius nubaudusi dėl to, kad jai įeinant į klasę vienas mokinys švilptelėjo. Ji pabandžiusi išsiaiškinti, kas švilpė, tačiau kaltų neatsirado.

 

„Jie patys galėjo su manimi aiškintis. Pasakyti, kas švilpė, ir viskas būtų buvę gerai. Aš jiems nepasakiau nė vieno žodžio, nešaukiau, nieko. Visą pamoką ramiai dirbome. Tik tiek, kad jie stovėjo. Penktadienį pamokos buvo sutrumpintos, nes mokykloje vyko konkursas. Stovėdami dirbo pusę valandos”, - paaiškino mokytoja.

 

Mokytoja nemano, kad liepdama visą pamoką vaikams stovėti ji padarė kažką neleistino ar netoleruotino.

 

„Aš pasirengusi atsiprašyti, jei jau pasielgiau super žiauriai. Manau, kad kaip žmogus turiu tokią teisę reikalauti pagarbos. Bet jei jau taip, galiu pabūti ir mažesnė už šeštoką”, - ironizavo mokytoja.

 

Nubaus žodiniu įspėjimu

 

Reikėtų pažymėti, kad viena mama apie lietuvių kalbos mokytojos bausmę šeštokams pranešė mokyklos administracijai. Tačiau direktorius Viktoras Varanavičius apie šį incidentą sužinojo tik atvykus žurnalistams.

 

Direktorius žurnalistams sakė, kad toks mokytojos elgesys – ne nusikaltimas, tačiau tokių bausmių mokiniams taikyti nereikėtų. Be to, esą tėveliai galėjo patys kreiptis į mokyklą ir viską išsiaiškinti. Esą tam nebūtina kreiptis į spaudos atstovus.

 

„Faktas yra faktas. Mokytoja atvirai prisipažino ir nieko neslepia. Čia padorumo ženklas. Galėjo ir tėvai nesislėpti. Manau, pakalbėsime ir mokytoja daugiau taip nebedarys. Įspėsiu žodžiu, raštiško gal nereikia”, - į klausimą, ar bus nubausta vaikus visą pamoką privertusi stovėti lietuvių kalbos mokytoja, atsakė mokyklos direktorius V. Varanavičius.

 

Tokios nuobaudos mokiniams netaikytinos

 

Ką apie tokias kolektyvines bausmes dėl švilptelėjimo mano Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus atstovai, paklausėme Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojo ugdymui Rimo Marcinkaus.

 

Išgirdęs, kas nutiko Dainų vidurinėje mokykloje, R. Marcinkus sakė, kad tokios nuobaudos, kaip įsakymas visą pamoką stovėti, mokyklose yra netaikytinos. Anot jo, mokytoja turėjo rasti kitą būdą kaltininkui išaiškinti.

 

„Net ir išsiaiškinusi, kas švilpė, mokytoja neturėjo teisės uždrausti jam atsisėsti. Yra kitos priemonės – skambučiai tėvams, įspėjimai pažymių knygelėse ir kitos pedagoginės priemonės. Šiuo atveju pritaikyta priemonė – nepedagoginė. Manau, kad vien tik švilptelėjimas negalėjo sutrukdyti mokymosi proceso. Gal ten gilesnių problemų yra ir mokytojai tiesiog trūko kantrybė? Kaip ten bebūtų, tačiau toks mokytojos elgesys – netoleruotinas” , - pažymėjo R. Marcinkus.

 

 Pavaduotojas mano, kad mokytoja turėtų atsiprašyti mokinių ir tėvelių. Pasižymėjęs „Šiaulių naujienų” pateiktą informaciją R. Marcinkus pažadėjo susisiekti su mokyklos direktoriumi ir pasikalbėti apie šį incidentą.
Į viršų