facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Nors Civilinis kodeksas draudžia imti pinigus už nesuteiktas paslaugas, dabar tėvai daugeliu atvejų  priversti mokėti mokesčius už maitinimą net ir tuo atveju, jeigu vaikas neina į lopšelį-darželį ir maitinasi namuose.
Redakcijos archyvo nuotr.

 
 
 
 
 
 
 
 
Mykolas DEIKUS

Siūlymas atleisti nuo mokesčio už lopšelį-darželį nemokamų atostogų metu be didelio džiaugsmo sutiktas ikimokyklinėse įstaigose. Mokesčio siūloma neimti ir iš pamaininį darbą dirbančių  tėvų, tuo metu, kai jie vaiko neleidžia į ikimokyklinę įstaigą.

Moka, nors vaikai - namuose

Pagal šiuo metu galiojančią  tvarką nuo mokesčio už lopšelį darželį atleidžiami tik tie tėvai, kurių vaikai sirgo arba patys tėvai buvo išėję  kasmetinių atostogų ir vaiko neleido į ikimokyklinę įstaigą.

Šiaulių miesto tarybos narys Arvydas Mockus parengė Tarybos sprendimo pataisą, kuria siūloma tėvus nuo mokesčio atleisti ir tuo metu, kai jie išeina nemokamų atostogų. Politiko žodžiais, pastaruoju metu nemažai darbuotojų priversti išeiti nemokamų atostogų. Už šį laiką jie ne tik negauna atlyginimo, bet ir priversti mokėti už lopšelį-darželį.

Lygiai taip pat galimybę  sutaupyti įmokų už lopšelį-darželį turi ir tie tėvai, kurie dirba pamainomis. Tai yra, ne kiekvieną dieną, tad gali vaiką prižiūrėti ir namuose. Tačiau dabar galiojantis Tarybos sprendimas jokių išlygų minėtais dviem atvejais nenumato.

Gydytojai rizikuoja

A. Mockaus žodžiais, mėgindami sutaupyti tėvai prašo medikų pagalbos – parašyti pažymas, kad jų vaikas serga. Politikas sako žinąs ne vieną mediką, kuris, norėdamas padėti, rizikuoja rašydamas tokias pažymas.

Miesto tarybos nario teigimu, problemos neliktų, jeigu nemokamai atostogaujantiems ar pamainomis dirbantiems tėvams būtų leidžiama iš anksto įspėjus vaikų neleisti į lopšelį-darželį ir jiems nebūtų skaičiuojamas mokestis.

Savivaldybei nekainuotų

Tarybos nario A. Mockaus žodžiais, tokia tvarka veikia Šiaulių rajono bei kitų miestų  lopšeliuose-darželiuose ir dėl to niekas nesiskundžia. Todėl politiką  nustebino Savivaldybės Finansų skyriaus išvada, kad patvirtinus pataisą Savivaldybės biudžetui tai kainuotų papildomų išlaidų.

Anot politiko, tėvai moka tik už vaikų maitinimą, todėl jokių papildomų  išlaidų, jeigu vaikas lieka namuose, nei Savivaldybė, nei ikimokyklinės  įstaigos nepatiria.

Beje, panašią tvarką  gyrė ir neseniai Kaliningrade (Rusijos federacija) lankęsis Savivaldybės administracijos direktorius. Tenykščiai (beje, kaip ir kai kuriose ES šalyse) lopšeliai-darželiai pinigus gauna tik už vaiko ikimokyklinėje įstaigoje praleistas dienas. Todėl įstaigos suinteresuotos skatinti tėvus leisti savo atžalas į lopšelius-darželius.

Tektų  daugiau dirbti

Lopšelių-darželių  administracijos nėra sužavėtos nauja idėja, nes padaugėtų  darbo.

J. Basanavičiaus gatvėje įsikūrusio lopšelio-darželio „Sigutė“ direktorė Renata Jonaitienė sako, jog neprieštarautų idėjai atleisti nuo mokesčio, kai tėvai nemokamai atostogauja, tačiau daryti nuolaidas dirbantiesiems pamainomis nenorėtų. Anot direktorės, padaugėtų darbo, nes tektų sekti pamainų grafikus, pagal tai planuoti maitinimą ir pan. Be to, sumažėtų pajamos.

Vaikus į lopšelius-darželius leidžiantys tėvai moka tik už vaikų maitinimą. R. Jonaitienės teigimu, pinigai sumokami mėnesio pabaigoje, todėl sudėtinga iš  anksto planuoti, kiek užsakyti maisto. Be to, ikimokyklinės įstaigos esančios gerokai įsiskolinusios maisto tiekėjams. 
 


Į viršų