facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Gali būti, kad jau šią vasarą automobilius miesto centre bus galima pasistatyti nemokamai. Svarstoma galimybė atšaukti rinkliavą už automobilių stovėjimą Savivaldybės nustatytose vietose.
Vadimo SIMUTKINO nuotr.
 
 
 
Lina JUREVIČIŪTĖ

Panašu, kad jau labai greitai miesto centre automobilį galėsime nemokamai pasistatyti net ir tose vietose, kur stovi parkomatai, Šiaulių  miesto savivaldybės valdininkai siūlo nutraukti rinkliavą už automobilių parkavimą nustatytose vietose. Jau anksčiau mintis nutraukti rinkliavą gimė Miesto ūkio ir plėtros komitete. Esą nemokamas automobilių parkavimas miesto centre pritrauktų daugiau žmonių į centrą ir prisidėtų prie centrinės miesto dalies „gaivinimo”. Tačiau tikroji rinkliavos nutraukimo priežastis gali būti kita. Pasirodo, miesto valdžiai nepavyksta surasti rangovo, norinčio administruoti šią rinkliavą. O laikinasis administratorius rinkliavos kontrolę vykdo vangiai.

Siūlo palikti apmokestinamas tik rezervuotas vietas

Balandžio pabaigoje vyksiančio miesto Tarybos posėdžio metu politikai turės nuspręsti – atšaukti rinkliavą už automobilių  parkavimą nustatytose vietose ar ne. Sprendimo projektą  paruošusio Šiaulių miesto savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo Arūno Adomaičio teigimu, ši mintis gimė patiems politikams Miesto plėtros ir ūkio komitete.

„Politikai rekomendavo naikinti Tarybos sprendimą, kuriame numatoma ši rinkliava. Toks sprendimas turėtų padėti miesto centre veikiantiems verslininkams pritraukti daugiau klientų. Nes dabar žmonės, užuot atvažiavę į miesto centrą, renkasi prekybos centrus, kuriuose automobilių stovėjimo aikštelės yra nemokamos”, - „Šiaulių naujienoms” sakė A. Adomaitis.

Sprendimo projekte pateikiama ir daugiau „teigiamų” pasekmių, kurios atsirastų panaikinus rinkliavą. Esą susitaupytų daug lėšų, kurių dabar reikia parkomatų atnaujinimui bei rinkliavos administravimo sistemos tobulinimui.

Vis dėlto valdininkai siūlo atsisakyti ne visų apmokestinamų vietų. Anot A. Adomaičio, reikėtų palikti rinkliavą už rezervuotas automobilių stovėjimo vietas. Esą iš rezervuotų vietų gaunamas rinkliavos mokestis dabar sudaro apie 20 procentų pajamų ir per paskutinius keletą metų rinkliavos mokestis už rezervuotas vietas sumažėjo nežymiai. Kai tuo tarpu bendra surenkamos rinkliavos suma žymiai mažėja.

Tiesa, rinkliavą  siūloma naikinti laikinai – iki tol, kol bus patvirtintas Šiaulių  miesto centrinės dalies transporto ir automobilių stovėjimo teritorijos specialusis planas.

Nesiseka administruoti

Nors skelbiama, kad naikinant rinkliavą už automobilių parkavimą  norima gaivinti miesto centrą, vis dėlto tikroji priežastis gali būti kita. Jau ne kartą Savivaldybės atstovai sakė, kad būtina tobulinti mokamo parkavimo administravimą. Šiauliečiai jau seniai pastebėjo, kad mokamose aikštelėse ar prie gatvių gali palikti automobilį nesusimokėję ir nesulaukti jokios bausmės. Savivaldybės atstovai pripažįsta, jog išties dabar trūksta rinkliavos kontrolės. Be to, iš 25 parkomatų tik 12 yra tinkami eksploatuoti.

Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas A. Adomaitis sakė bandęs ieškoti rangovo, norinčio investuoti ir tinkamai administruoti šią rinkliavą, tačiau susidomėję rangovai paprašė daugiau apmokestinamų  vietų. Politikai tam nepritarė ir potencialūs rangovai „išsilakstė”.

Politikai rinkliavos naikinimui nepritaria

Nors teigiama, kad mintis naikinti rinkliavą gimė politikų galvose, vis dėlto ne visi politikai tam pritaria. Pirmadienį posėdžiavęs Finansų ir ekonomikos komitetas rinkliavos naikinimui nepritarė. Esą miesto centre ir taip daug problemų dėl parkavimo, o jei bus nemokamas – problemų bus dar daugiau. Be to, centrinės dalies transporto ir automobilių stovėjimo teritorijų specialusis planas netrukus turėtų būti patvirtintas, todėl žmonėms būtų psichologiškai sunku susitaikyti su tuo, kad rinkliava vėl bus įvedama.

„Jei atsisako vienas rinkliavos rangovas, reikia ieškoti kito”, - sakė Finansų ir ekonomikos komiteto nariai vienbalsiai nepritardami rinkliavos mokesčio naikinimui.  
 
**** 

FAKTAI:

- Pagal dabar galiojančią tvarką, už automobilių parkavimą  mokamose vietose imamas 1 lito mokestis, jei automobilis paliekamas ne ilgiau kaip valandai. 5 litų mokestis – vienai dienai ir 50 litų, jei automobilį norima parkuoti visą mėnesį. Norintys rezervuoti vietas už vieną vietą mokamoje aikštelėje turi susimokėti 80 litų per mėnesį.

- Į miesto biudžetą pernai surinkta vos 67 tūkstančiai litų rinkliavos. Tai beveik perpus mažiau nei ankstesniais metais.

- Jei politikai pritars, nemokamai automobilius miesto centre bus galima palikti jau nuo birželio 1-osios.

- Iš  25 mieste esančių parkomatų tik 12 yra tinkami eksploatuoti.  
Į viršų