facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Pradžioje menų inkubatorių ketinta įkurdinti prie Ch. Frenkelio vilos prisišliejusiame buvusio „Elnio“ fabriko pastate, tačiau dabar planai pasikeitė.  
Vaido SIMANAUSKO nuotr.

 
 
 
Mykolas DEIKUS

Iš skolų  duobės neišlipanti Savivaldybėje užsimojo išpirkinėti buvusio „Elnio“ fabriko pastatus. Nors jau buvo sutarta pastatą  menų inkubatoriui nuomotis panaudos pagrindais (veltui), tarnautojai suskubo ieškoti pirkti brangstančio nekilnojamojo turto. Jeigu valdininkų užmojams pritars ir politikai, menų inkubatorius pabrangs beveik milijonu litų.

Perės menininkus ir dirbtuves

Pernai rudenį  Ūkio ministerija palaimino Savivaldybės projektą. Šio projekto tikslas – pritaikyti valstybės saugomo industrinio paveldo objekto (nebenaudojamo odos fabriko gamybinio pastato) patalpas Šiaulių menų inkubatoriaus veiklai.

Ketinta rekonstruoti daugiau kaip tris tūkstančius kvadratinių metrų patalpų, jose įkurti dirbtuves, studijas, dekoracijų, repeticijų sales ir kt. Planuota, kad čia galės įsikurti per trisdešimt smulkaus ir vidutinio verslo atstovų.

Nuomonė  apsivertė

Savivaldybės Miesto investicijų ir plėtros skyriaus vedėja Aistė Žalevičienė  teigia, jog šiuo metu Savivaldybei labiau apsimokėtų patalpas įsigyti, o ne investuoti į svetimą turtą. Nors, tiesą sakant, dvejus metus Savivaldybės nuomonė buvo priešinga. Rengdami paraišką Šiaulių savivaldybės vadovai įtikinėjo, jog geriausia yra pasirašyti patalpų panaudos sutartį dvidešimčiai metų su verslininku Arūnu Šulcu, kuris buvusioje „Elnio“ teritorijoje valdo daugiau kaip pusę viso turto. Susitarė ir sudarė sutartį, kurią dabar ketina nutraukti.

„Šiaulių naujienų“ žiniomis, Savivaldybėje buvo pastebėta vienas šiaulietis, susipirkęs didžiulę teritorijos dalį. Šis pilietis aktyviai siūlė pirkti buvusios gamyklos pastatus. Ir, matyt, jau surado kelią į Savivaldybės vadovų širdis?

Kaina – nereali

A. Žalevičienė  teigia, jog A. Šulcui buvo pasiūlyta parduoti pastatą, tačiau paprašyta kaina – pasirodžiusi per didelė.

A. Šulcas prisipažįsta, kad paprašė gal ir daugiau nei pastatai kainuotų, tačiau, esą, visada galima derėtis, o Savivaldybei pasiūlęs nustatyti rinkos kainą. Po to su juo niekas apie pastatų pardavimą  nekalbėjęs.

Investicijų  ir miesto plėtros skyriaus vedėja A. Žalevičienė tikina, kad galima patalpas įsigyti mokant šimtą litų už kvadratinį  metrą. Tačiau šią kainą nerealia laiko jau A. Šulcas. Ir ne tik jis.

Šiauliuose pastebima, kad nekilnojamojo turto kaina ima didėti. Didėja ne tik būsto, bet ir komercinių patalpų pardavimo kainos. Anot nekilnojamojo turto specialistų, patalpų kainos svyruoja nuo 300 litų iki 1000 litų už kvadratinį metrą. Apie 300 litų (už kvadratinį metrą) galėtų kainuoti ir patalpos buvusioje „Elnio“ gamykloje.

Pinigai – iš miesto biudžeto

Šiaulių savivaldybė iš ES tikisi gauti 8,4 milijono litų. Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėja A. Žalevičienė teigia, jog pinigų skirta daugiau nei tikėtasi. Tad ir investuoti į nekilnojamąjį turtą galima žymiai daugiau.

Ar pastatas bus perkamas už ES paramos lėšas?

Savivaldybės administracijos direktorių pavaduojantis Denis Michalenko sako, jog patalpos būtų išpirkinėjamos ne už ES skirtas paramos lėšas, o iš miesto biudžeto.

Pagal paraišką, menų inkubatorių ketinama įkurdinti daugiau kaip trijų tūkstančių kvadratinių metrų pastate. Taigi, jeigu Savivaldybė už kvadratinį metrą mokės tris šimtus litų – miesto biudžete teks surasti bemaž milijoną. Net jeigu ir pavyktų nusiderėti iki A. Žalevičienės minimos kainos, buvusios gamyklos pastatas ar pastatai Savivaldybei kainuotų apie keturis šimtus tūkstančių litų. Kaip žinia, šiuo metu Savivaldybė neturi pinigų beveik trijų mėnesių atlyginimams, o su kai kuriais darbuotojais vėluoja atsiskaityti nuo praėjusių metų.

Spręs Taryba

Ar savivaldybė  leis pinigus pastatams pirkti, spręs Šiaulių miesto taryba. Būtent tokį pasiūlymą žada teikti Investicijų ir miesto plėtros skyrius.

Kadangi keičiasi planai, gali užtrukti pastato pirkimo procedūros, Savivaldybė  gali nespėti parengti investicinį projektą.

A. Žalevičienės  žodžiais, paraišką Savivaldybė privalėtų pateikti jau ateinančią liepą, tačiau Ūkio ministerijos prašys terminus atidėti iki metų pabaigos. Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėjos žodžiais, menų inkubatoriaus projektas gali būti pradėtas įgyvendinti ateinantį pavasarį.

Teritorija – didelis šabakštynas

Verslininkas A. Šulcas teigia, kad jam nesvarbu, iš ko bus nupirkti pastatai – svarbu tai, kad buvusiai „Elnio“ teritorijai kas nors įkvėptų gyvybės. Šiuo metu teritorijoje veikia odų gamykla, kurios administracijai nuolat priekaištauta dėl smarvės, gar keletas įmonėlių.

Buvusioje katilinėje miesto valdžia ketino atidaryti sporto bazę, tačiau projektas –  mirties stadijoje.

Savivaldybė  vieną iš pravažiavimų yra įvardijusi kaip Elnio gatvę, todėl turėtų rūpintis apšvietimu, duobėmis ir pan. Naktimis teritorija skendi tamsoje, gatvė - vienos duobės. Yra ir dar viena problema, kurią pajus ir būsimasis menų inkubatorius. Kanalizacija – sena, prakiurusi ir niekam nepriklauso. „Elnio“ gamyklos teritoriją susipirkę verslininkai nuotekų kanalizaciją siūlė perimti Savivaldybei, tačiau sulaukė pasiūlymo svetimus kanalizacijos tinklus įsiregistruoti kaip bendrą jungtinę nuosavybę.     
 

Į viršų