facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Socialdemokratų frakcijos pirmininko Justino Sartausko teigimu, frakcija yra opozicinė. Tačiau stebint, kaip balsuoja J. Sartauskas, eksmeras Vytautas Juškus, Virginija Račienė bei kiti socdemai, susidaro įspūdis, kad jie jau seniai remia valdančiuosius.
Redakcijos archyvo nuotr.  
 
 
 
 
 
 
 
 
Mykolas DEIKUS
Neseniai Seimo narys Edvardas Žakaris pakankamai kritiškai atsiliepė apie savo bendrapartiečius, Šiaulių miesto taryboje pasiskelbusius opozicija. Ir iš tiesų – stebint kaip balsuoja beveik tūkstantines algas imantys socialdemokratai, susidaro įspūdis, kad frakcija jau seniai tapo valdančiosios daugumos ramsčiu. Svarbiausiais klausimais opozicionieriai palaiko valdančiuosius arba netrukdo priimti palankius sprendimus.  
 
Palaiko valdančiuosius
 
Stebint Miesto tarybos posėdžius susidaro įspūdis, kad socialdemokratai viena kalba, o daro visiškai ką kita. Pavyzdžiui, svarstant, ar reikia mero uošviams sumokėti bemaž milijoną litų kompensacijos už Dausiškėse kapinėms paimamą žemę, opozicijos atstovai Vytautas Juškus ir Justinas Sartauskas neprašomi ėmė suokti valdantiesiems pavėjui. 
 
Pastaruoju metu socialdemokratai gan garsiai kalba apie skriaudžiamus lopšelių-darželių darbuotojus, juos užjaučia, tačiau prieš metus svarstant biudžeto projektą net netrukdė atlyginimus skirti tik dešimčiai mėnesių. Ir aktyviai balsavo už valdančiųjų siūlomus pinigų perskirstymus, kurie nepasiekė lopšelių-darželių. 
 
Šiemet miesto biudžete atlyginimai – ir vėl dešimčiai mėnesių. Kaip elgiasi socialdemokratai? V. Juškus, J. Sartauskas, Virginija Račienė ir frakcijai priklausantis Mindaugas Stakvilevičius priimti biudžetą netrukdo – susilaiko.
 
Lygiai frakcijos seniūnas J. Sartauskas atvirai palaiko liberalcentristų sumanytą Rėkyvos ambulatorijos rokiruotę, socdemai palaiko visai ne krizinius nekilnojamojo turto, žemės mokesčius. 
 
Tikriausiai nerasi nė vieno socdemo, kuris sakytų, kad neremia smulkaus verslo, bet kai verslininkas paprašė pastatyti laikinąjį prekybos vagonėlį, J. Sartauskas ir M. Stakvilevičius strimgalviais palaikė valdančiuosius – verslininkas leidimo negavo.
 
Tačiau didžiausias kuriozas buvo tai, kaip socdemai balsavo už valdančiųjų siūlymą iš mokinukų atimti pusryčius. J. Sartauskas ir V. Juškus neprieštaravo, o kiti nubalsavo „už“. Ironiškiausia, kad pusryčius atėmė paties Seimo nario Edvardo Žakario, kuris su Valerijumi Simulik mušėsi dėl nemokamo maitinimo vaikams, padėjėja Virginija Račienė.
 
V. Račienė rado tik vieną pasiteisinimą – jeigu sprendimo projekte būtų parašyta, kad pusryčiai atimami, ji būtų balsavusi prieš. Deja, sprendimo projekte taip ir buvo atvirai parašyta...  
 
Vadina rėksniais
 
„O ar ji yra“, - klausimu į klausimą apie opoziciją Šiaulių miesto taryboje atsako buvusi Miesto tarybos narė Irena Vasinauskaitė. 
Jokiai politinei partijai nepriklausanti Sąjūdžio pirmeivių Šiaulių klubo pirmininkė I. Vasinauskaitė rėksniais vadina ne Mindaugą Murzą, Žilviną Razminą ir jų pasekėjus. „Rėksniai yra tie, kurie turi įgaliojimus, bet jų nepanaudoja. Argi tai yra opozicija, jeigu pašūkauja ir „balsuoja kojomis“ nueina prie salės durų ir stebi, kaip likę Tarybos nariai balsuoja už didesnes kainas“, - sako I. Vasinauskaitė.
 
Socdemų klaususi, kodėl jie neteikė alternatyvių sprendimų, tačiau atsakymų neišgirdusi. 
 
„Kaip žmogus, rengęs Tarybos sprendimų projektus, žinau, kad sunku, tačiau įmanoma“, - pastebi I. Vasinauskaitė.
 
Bandė apibrėžti pozicijos sąvoką
 
„Kuo skiriasi kultūra nuo chaltūros, jeigu chaltūrijama kultūringai – šią frazę radau dešimties metų senumo savo archyvuose, bet ji labai tinka vadinamajai opozicijai apibūdinti“, - sako I. Vasinauskaitė. Ji dar prieš dešimtmetį konsultavosi su Šiaulių universiteto politologais ir parengė sprendimo projektą, kuriuo apibrėžiama opozicijos sąvoka, nusakoma, kas yra opozicijos lyderis ir numatomos atitinkamos teisės. Sprendimo projektas „nepraėjo“.
Visuomenės veikėjos įsitikinimu, tokia situacija, kai neaišku, kas yra opozicija, labai patogi opozicija pasivadinusiems politikams.
 
„Nepakenčiu šūkavimų“, - sako I. Vasinauskaitė. Prie tokių mėgstančių „pašūkauti“ ji priskiria socialdemokratą, eksmerą, „savo bičiulį“ Vytautą Juškų. „Su juo labai supanašėjo Socialdemokratų frakcijos seniūnas Justinas Sartauskas. Kol nebuvo socdemas, jis man labiau patiko“, - sako I. Vasinauskaitė.
 
Diagnozė – letargas
 
„Letargo miegas – tokią diagnozę aš nustatyčiau opozicijai, - šmaikštauja valdančiosios daugumos atstovas, liberalcentristas, gydytojas Gintaras Karalevičius, - Šioje situacijoje jų vietoje aš žymiai daugiau rinkėjų balsų prisirinkčiau.“
 
Politikas prisimena tik vieną atvejį, kai opozicija iš tiesų buvo itin aktyvi ir darė didelį spaudimą – dėl vasaros amfiteatro. Nors, anot G. Karalevičiaus, amfiteatras liko apleistas, nesutvarkytas.
 
„Darbų dabar yra labai daug“, - pasigesdamas socdemų aktyvumo pastebi G. Karalevičius.
 
Politiko žodžiais, jam skaudžiausia buvo tada, kai opozicijos atstovai balsavo už tai, kad vienam Savivaldybės patalpų nuomos sutartį nutraukiančiam nuomininkui būtų sumokėta 270 tūkstančių litų kompensacija, kuri nebuvo numatyta nuomos sutartyje. 
 
„Susidaro įspūdis, kad jie dabar tiesiog laukia naujų rinkimų“, - pastebi G. Karalevičius.
 
Laukia rinkimų
 
Kad laukia naujų rinkimų, vyksiančių ateinančių metų pradžioje, patvirtino ir Socialdemokratų frakcijos seniūnas J. Sartauskas. „Gal padarėme pauzę, kai atsidūrėme finansinėje duobėje – tegul kapstosi patys“, - teigia jis. 
 
Opozicine įsivardijusios frakcijos seniūnas J. Sartauskas neveiklumą aiškina tuo, kad frakcijos siūlymų valdančioji dauguma nepriėmusi, o šiuo metu, neturint pavaldaus Savivaldybės administracijos aparato, kuriame dirba per du šimtai žmonių, „globalių sprendimų“ priimti negali. Neturi informacijos ir pan.
 
Švogerių miestas
 
Tarp pozicijoje esančių valstiečių liaudininkų opozicija pabandęs tapti Stasys Grigaliūnas šiandien yra „laisvas“ Tarybos narys. Jis pastabi, kad ne tik nėra opozicijos, o daugelis „senųjų“ politikų dirba ranka rankon. Politiko žodžiais, susidaro įspūdis, kad į Tarybą einama palaikyti verslo grupių ar banko interesų.
Interesams bandęs prieštarauti buvęs partijos Tvarka ir teisingumas narys Kęstutis Balčiūnas šiandien – irgi „laisvas“. „Šiauliuose pozicija ir opozicija puikiai sutaria“, - įsitikinęs politikas.
 
„Šiauliai yra švogerių miestas“, - reziumuoja valdančiosios daugumos atstovas G. Karalevičius, vienas iš aktyviausiai nuomonę Taryboje reiškiančių politikų.
 
****************** 
 
Kaip balsuoja „opozicija“
 
1010 metų sausio 28-osios balsavimo rezultatai. Siūloma mokyklose panaikinti nemokamus pusryčius. Pirmininkaujantis meras Genadijus Mikšys drauge su koalicija balsuoja „UŽ“
 
Socialdemokratų frakcija:
 
Justinas Sartauskas – SUSILAIKĖ,
Vytautas Juškus – SUSILAIKĖ,
Arvydas Mockus -  UŽ,
Mindaugas Stakvilevičius -  UŽ,
Virginija Račienė – UŽ,
Elena Mockuvienė – UŽ.


Į viršų