facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Susapnuotu rašymo būdu - raidėmis aukštyn kojomis frazę „Sveikinimai „Šiaulių naujienų” skaitytojams” Jūratė Ščiglienė užrašė abiem rankomis.
Vadimo SIMUTKINO nuotr.  
 
 
 
Zita KATKIENĖ
Praėjusį sekmadienį LNK televizijos projekte vėl pasirodė šiaulietė, sparčiai garsėjanti šalyje gebėjimu keistai rašyti. Taip Jūratė Ščiglienė savo talentą pristatė ir anketoje, kurią pildė dalyvauti televizijos projekte „2 minutės šlovės”. Gebėjimą rašyti į priešingas puses keturiais rašikliais užfiksavo agentūra „Factum”, registruojanti mūsų šalies žmonių rekordus. Ar Jūratė pateks į Lietuvos rekordų knygą, dar sprendžia agentūros ekspertai. Šiaulietė, stebinanti televizijos žiūrovus keisto rašymo galimybėmis, džiaugiasi galinti užfiksuoti savo gebėjimą, kuris aplinkiniams ir pažįstamiems kelia labai daug emocijų. 
 
Keistas rašymo būdas
 
Mokėjimu rašyti šiandien jau nieko nenustebinsi. Ypač, kai ketvirtą dešimtį metų esi bebaigiąs. Būtent 39-erių sulaukusi šiaulietė Jūratė Ščiglienė pati nustebo netikėtai pastebėjusi, kad moka rašyti ne tik dešine, bet ir kairiąja ranka, ir dar - neįprastai. Mat kairiąja ranka gali rašyti ir veidrodiniu raštu, kurį galima perskaityti tik pakėlus lapą prieš veidrodį arba prieš šviesą.
 
Moteris žinojo, jog yra kairiarankė. Tačiau mokytis teko sovietinėje mokykloje, kur kairiarankiu būti niekas negalėjo, tad teko išmokti rašyti dešine ranka. Ir iki šiol moteris rašo tik dešine ranka. Tik dešine groja gitara ir neria virbalais. Visa kita ji gali daryti ir kairiąja, ir dešine ranka. 
 
Tada, kai buvo 39-erių, Jūratė kalbėjo telefonu, kurį laikė dešiniąja ranka. Prireikė kažką užsirašyti ir ji,  paėmusi rašiklį kairiąja ranka, laisvai užsirašė reikiamą tekstą. Tik vėliau, padėjusi telefono ragelį, pati nustebo: iš kur ji moka rašyti kairiąja ranka? Juk visą gyvenimą rašo tik dešine ranka. 
 
Nuo tada ir ėmė rašinėti kairiąja bei abiem rankomis - taip, kaip retas kas parašytų. Bent jau Jūratės aplinkoje niekas taip nemokėjo. Viename banke įsikūrusios draudimo kompanijos savininkė netikėtų sugebėjimu nustebino ir kolegas, susirinkusius į Lietuvos, Latvijos ir Estijos draudimo kompanijų sąskrydį. Reikėjo komandai prisistatyti ir Jūratė nusprendė pademonstruoti savo keisto rašymo būdą. „Visi labai nustebo ir susižavėjo”, - pamena moteris, mažai kur turėjusi pritaikyti šį savo gebėjimą. Tik pačiai įdomu rašyti, tad nuolat ir rašo laisvesnę minutę suradusi. 
 
Prieš kelerius metus moteris susapnavo keistą sapną. Ji sapnavo, kad moka rašyti... apverstomis raidėmis. Vos nubudusi pasiėmė rašiklį į rankas ir nusprendė išmėginti. Moteris buvo šokiruota - ji gali rašyti ir atbulomis raidėmis. Ir visa tai - be jokių papildomų treniruočių ar pastangų - savaime ranka pati rašo. 
 
Užfiksavo gebėjimą... rašyti
 
Neseniai Jūratė Ščiglienė nusprendė kreiptis į „Factum” agentūrą ir užfiksuoti šį keistą savo gebėjimą. Agentūros vadovas pasirūpino, kad moters gebėjimas būtų užfiksuotas. Tam šiaulietė buvo pakviestą prie „Šiaulių arenos”, kur sudaryta galimybė savo keistą rašymo būdą pademonstruoti ant stiklo. 
 
Į rašymo fakto fiksavimą pakviesta ir Šiaulių dramos teatro aktorė Inga Norkutė, kuri yra ir projekto „2 minutės šlovės” komisijos narė, perskaičiusi tekstą, kurį keisto rašymo entuziastė rašė keturiais rašikliais. Pradėjusi rašyti trijų metrų aukštyje, kur buvo užkelta keltuvu, po truputį buvo leidžiama žemyn, kur  tuščia stiklo erdvė rašyti. 
 
Buvo nuspręsta rašyti ant dviejų langų stiklų. Jūratė rašė keturiais rašikliais - po du vienoje rankoje. Rašyti buvo leista dvi minutes. „Factum” atstovai skaičiavo, kiek žodžių ir kiek ženklų moteris parašys per tokį laiką. 
 
Laikmačiui išmušus dvi minutes, ant sienos keturiais rašikliais buvo surašyti 72 žodžiai ir 488 simboliai, nors aktorė per dvi minutes perskaitė tik 18 žodžių. Mat juos teko dauginti iš keturių.  Dešine ranka moteris rašė įprastu raštu, tik vienu metu du žodžius. Kairiąja ranka taip pat rašė du žodžius, tik veidrodiniu būdu. Šį tekstą galima perskaityti tik iš priešingos stiklo pusės. 
 
Ar šiaulietė pasiekė rekordą ir ar jos rašymas pateks į Lietuvos rekordų knygą, nuspręs „Factum” agentūros ekspertai. Tada moteris ir apsispręs, ar sieks pagerinti visaginietės Anos Trifonovos pasiektą rekordą rašyti aštuoniais skirtingais rašymo būdais. Moteris žino, jog moka šiuos rašymo būdus, o tai, kad rašo greičiau, jau įsitikino, nes visaginietė savo rekordą fiksavo per penkias minutes, rašydama prie stalo ant popieriaus. 
 
Artimųjų padrąsinta 
 
Keisto rašymo mokėtojos kelias į viešumą prasidėjo tuomet, kai LNK televizija ėmė raginti šalies gyventojus sužavėti žiūrovus savo talentu per dvi minutes. Aštuoniolikmetis sūnus Paulius ir vyras Aldevinas paragino užsiregistruoti šiame projekte ir Jūratę. Moteris pasiryžo ir užpildė reikiamą anketą. „Keistai rašau”, - užrašė grafoje, kur reikėjo nurodyti savo talentą. 
 
Netrukus sulaukė kvietimo dalyvauti atrankoje. Prodiuseriams patiko J. Ščiglienės pasirodymas ir ji pakviesta dalyvauti projekte „2 minutės šlovės”. 
 
Važiuodama į studiją moteris sprendė, kokį tekstą rašys. Automobilyje pastebėjo Gyčio Paškevičiaus kompaktinę plokštelę: ”Nėra to blogo, kas neišeitų į gerą”. Ši frazė ir įstrigo galvoje, tai ir nusprendė ją užrašyti scenoje abiem rankomis. Dar abiem rankomis nupiešė grafiti.
 
Komisiją nustebino konkursantės pasirodymas ir vienbalsiai nuspręsta suteikti galimybę dalyvauti pusfinalyje. 
 
Tad vakar, jau užfiksavusi savo gebėjimą rašyti keturiais rašikliais, Jūratė ir pasirodė projekte „2 minutės šlovės”. 
 
Kairiarankių šeimoje nėra
 
Abu tėvai, užauginę vienturtę dukterį Jūratę, buvo dešiniarankiai. Dešiniarankiai ir Jūratės vaikai - sūnus Paulius ir dukrelė Milda. Duktė nors ir neturi gebėjimo vienodai valdyti abi rankas, seka mamos pėdomis. Ji mokosi piešti vienu metu abiem rankomis ir tai mergaitei patinka bei sekasi. 
 
Dešine ranka rašyti kairiarankę Jūratę spaudė Šiaulių 13-osios vidurinės mokyklos pedagogai. Tad ir išmoko, ir jokio vargo nematė. 
 
Nors Jūratė nelankė sustiprintos dailės pamokų, tačiau pomėgį menui visada puoselėjo.  Įgijusi anuometinėje 43-iojoje profesinėje mokykloje siuvimo technologės specialybę ir įstojusi į Vilniaus lengvosios pramonės technikumą, išmoko ne tik daugelio siuvimo technologijų. Jūratė siekė, kad kiekvienas jos darbas būtų nepriekaištingas. Iš Vilniaus grįžusi į Šiaulius toje pačioje 43-iojoje profesinėje technikos mokykloje dirbo siuvimo meistre. Ėmėsi ir autorinių darbų iš odos, trikotažo, gamino gobelenus.
 
Dvylika pastarųjų metų moteris triūsia individualioje draudimo įmonėje, kurią įsteigė drauge su vyru. Advokatas Aldevinas Ščiglas jaunystėje buvo aistringas šokėjas. „Jovaro” ansamblyje šoko ir iki tarnybos armijoje, sugrįžo į kolektyvą ir po jos. Tuomet čia ir sutiko Jūratę. Ir šoko abu poroje iki pat... vestuvių, kurias Jūratė šventė būdama 21-erių metų. 
 
Beveik antra tiek metų turėjo praeiti, kol moteris suprato, kokių savyje turi gebėjimų. „Aš visada norėjau, kad būtum universali”, - pasakiusi vienturtei dukrai mama, kai sužinojo, kad Jūratė rašo abiem rankomis, į abi puses... Jai pavaldūs visi aštuoni žinomi rašymo būdai. Moteris šypsosi, jog gal moka ir daugiau, tik to dar nežino. Dar nesusapnavo arba, paprasčiausiai, nepabandė. Į viršų