facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Ričardas JAKUTIS
Kokia seniausia profesija? Sakote, žinote. O gal visgi klystate?
 Labai realu, kad tai gali būti pranašo. Na, jei ne pati seniausia, tai bent viena iš seniausių. Biblija ir visi senieji raštai pagarbiausiai kalba apie pranašus. Šventosios knygos mokė, kad į pranašą negalima žiūrėti kaip į burtininką, kad pranašas - tai žmogus, įkvėptas skelbti Dievo vardu, skaityti laiko ženklus, atskirti, kas jo aplinkoje yra atgyvenę ir ką reikia keisti. Jau šumerų rašytiniuose šaltiniuose aptinkama, jog apie 4000 m. prieš mūsų erą buvo susiformavę ne tik įvairiausi pranašavimai, bet ir astrologija. Istoriniai šaltiniai teigia, kad iki mūsų eros likus 432 metams buvo užfiksuotas pirmasis žinomas zodiako ženklų panaudojimas. 
 
Kai žmogus laimingas ir jam sekasi, pranašų jam nelabai reikia (nebent iš neturėjimo ką veikti ar pramogos), gi bėdų užspaustas panorsta sužinoti, kaip ten toliau bus. XXI amžius, o žmonės vis dar tiki įvairiausiais ženklais, prietarais, amuletais, talismanais... Kodėl taip yra? Sako, žmogaus smegenys stengiasi suvokti įvykių esmę, o kai priežastis neaiški, išgalvoja įvairiausių keistų paaiškinimų. Galima įžvelgti savotišką logiką: prietarai galbūt verčia žmones būti atsargesnius, geriau apgalvoti savo veiksmus, ramiau reaguoti į galimą nesėkmę ir taip gintis nuo streso. Be to, laikantis prietarų iš dalies galima susisteminti gyvenimą. Pasirodo, kad prietaringi žmonės gyvena ilgiau. Skaičiau, kad, anot britų mokslininkų statistikos, daugiausiai ilgaamžių gyvena Velse ir Škotijoje, tai yra ten pat, kur yra daugiausia prietaringų žmonių. O štai grupė Herdfordšyro universiteto mokslininkų nusprendė išsiaiškinti, kaip „veikia“ amuletai ir talismanai. Eksperimento dalyviai gavo po Viktorijos laikų pensą (manoma, kad ši moneta neša sėkmę ir padeda didinti turtą). Ištisą mėnesį savanoriai fiksavo, kaip jiems sekasi. Pasirodo, 30 proc. dalyvių pasijuto daug ramesni ir tvirtesni. Šie žmonės pajuto, kad jiems ėmė sektis kur kas labiau nei tuomet, kai dar neturėjo talismano. Nors, mano galva, procentas nėra didelis, tikėjausi dar didesnio. Tiesa, likusiems 70 proc. nėra ko skųstis, jeigu padėtis liko nepasikeitusi ir blogiau nepasidarė. 
 
Sako, šiomis dienomis knygynuose padaugėjo įvairiausių astrologinių ir pranašysčių knygų pirkimas. Perkamos visos knygos, kuriose yra pamokymų kaip išgyventi. Tiesa, tai ne tik pas mus. Tas pat ir Vakarų pasaulyje. Skaičiau, kad pradėtas pirkti net K. Markso „Kapitalas“ (lietuviai visai neseniai pakartojo jo leidimą ir kai dabar už šį leidinį tenka mokėti veik 100 litų, pasigaili Atgimimo daigams kalantis išmetęs sovietmečiu išleistą puikiais viršeliais šį K. Markso leidinį, kuris buvo atpigęs ir kainavo berods 15 kapeikų). Netekę darbo ar pajamų, sunkmečiu griūvant verslui, žmonės dažniau paguodos ieško pas astrologus, būrėjus, bioenergetikus ir kitokio plauko šamanus. Galbūt natūralu, kad bėdų spaudžiamas žmogus vis labiau tikisi stebuklo, mažiau pasikliauja savo jėgomis ir viliasi, kad žvaigždės jam parodys tikrąjį kelią. Ištikus krizei pagausėja ir gelbėtojų. Atsirado reklamos, siūlančios už tam tikrą mokestį susikurti „asmeninį“ horoskopą. Įdomu, kad padaugėjo stojančiųjų į astrologų kursus. Seniesiems astrologams gerai – ne tik patys pranašauja, bet ir kitus moko. Štai spaudoje užtikau ne vieną skelbimą apie savaitgaliais vykstančius astrologų ruošimo kursus, kurie trunka 10 mėnesių ir jų kaina - 2,5 tūkst. litų. Verta mokytis, nes vieno horoskopo sudarymas pas astrologus, sako, kainuoja nuo 100 iki net 500 litų. Ir skaičiuoti nereikia, kad išleisti mokslui pinigai žaibiškai atsipirks. Skaičiau, kad Lenkijoje praėjusiais metais už ezoterines paslaugas buvo surinkta 1,90 milijardo zlotų (apie 1,66 milijardo litų). Įdomu, kiek Lietuvoje?
 
Dar viena istorija. Girdėjau pasakojimą, kaip vieni pranašysčių gerbėjai aplankė astrologę ir išsirinko auros nustatymo ir jos duomenų aiškinimo paslaugą, kainuojančią 50 litų. Padarius auros nuotrauką, paaiškėjo ne itin malonus dalykas. Jautresniam, patiklesniam ir naivesniam žmogui tokia žinia galėtų įvaryti ir siaubo: tiriamasis yra prakeiktas. Tačiau auros fotografė kaipmat nuramino – prakeikimą esą galinti nuimti, žinoma, už tam tikrą mokestį, tai yra - 180 litų.
Puikus užsiėmimas būti pranašu. Tavęs visi klausosi, o jeigu įvyksta tai, ką pranašavai, tampi populiarus, tave apgaubia mokslininko ir pranašo aureole.
Logiška, kad šiuos metus astrologai pranašauja būsiančius itin įtemptus, o norint prisivilioti sėkmę Tigro metais esą reikia nepamiršti, kad likimas šypsosi tik gražios sielos, aktyvioms ir iniciatyvioms asmenybėms, savarankiškiems, stipriems žmonėms. Norint suprasti, ką žada 2010 metai, girdi, reikėtų žvilgtelėti, kuo buvo žymūs 1410, 1510, 1610 ar 1910 metai. 1410-aisiais buvo laimėtos Žalgirio kautynės, 1810-aisiais Bonapartas žvangino ginklais Europoje. Tie visi metai turi kažkokią bendrą nuotaiką - tai lyg laukimas. Pavyzdžiui, tarologijoje skaičius 10 reiškia lemtį. Visi ateities spėjikai teigia, kad krizės šiais metais dar nepavyks įveikti, tačiau pirmieji pragiedruliai nušvis rudenį. Būtent rudenį politikoje irgi pranašaujami nauji vėjai - valdžios arenoje pasirodys nauji politiniai veidai. Nujausti, kas laukia dabartinės valdančiosios daugumos, manau, nereikia net pranašautojų. Jokia naujiena ir spėjimai, kad ateina laikas, palankus farmacijai, chemijai, naftos gavybai. Aišku, dar alkoholiui. Nors kada jam nepalankus metas? Ir suprantama, jog nepalankios dienos žadamos švietimui, mokslo įstaigoms, medicinai, žiniasklaidai, bibliotekoms, paštui, ryšiams. Klestėti turėtų vyriški dalykai - sportas, politika, geras laikas policijai. Tačiau tikėtina daugiau traumų, avarijų, konfliktų. Būsime linkę viską spręsti paskubomis. 
 
Prisiminiau, kaip pranašautojai buvo atgiję prieš Lietuvos prezidento rinkimus. Kadangi veik buvo aišku, kas juo taps, tai ir pranašams nebuvo sunku. Pirmiausiai visi prezidento poste regėjo moterį. Tiesa, tiesiai šviesiai to nepasakydavo, o kažkaip kalbėjo aplink. Štai, pavyzdžiui, dėl būsimojo prezidento būrėjas Leopoldas Malinauskas, pas kurį važinėja net Vokietijos televizija, atsakinėjo, kad greta pagrindinės kandidatės į prezidentus mato tik kažkokį neaiškų šešėlį. Pranašystėse apie prezidento rinkimus neatsiliko ir būrėja Vaiva Budraitytė: „Tai turėtų būti naujas žmogus. Naujas žmogus šioje srityje. Dar nekandidatavęs. Iš tikrųjų Lietuva šįkart pasirinks labai teisingai. Ir tas žmogus padės spręsti daugelį problemų. Tai bus žmogus, kuris Lietuvai atneš labai daug naudos“. Tiesa, ši būrėja iki praėjusių metų rudens pranašavo vieno žymaus politiko mirtį. Jei kas iš tokių būtų miręs, būrėjai, žinoma, būtų pasisekę. Nepasisekė. Bet ką aš čia. Nemirė – ir ačiū Dievui!
 
Astrologai, pranašai ir būrėjai sako, jog jau 2008 metais įspėję apie dideles permainas tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje, apie finansinę krizę, gamtos kataklizmus, ypač blogą kriminogeninę situaciją, raginę gyventi taupiai, neplėsti verslo, neprisiimti didelių finansinių įsipareigojimų. Tačiau niekas jų neklausė. O reikėjo įsiklausyti, nežiūrėti į tas prognozes skeptiškai ir keisti mąstymą bei atsigręžti į dvasines vertybes. Dievas, meilė, šeima, mokslas - pamatai, ant kurių turėjo pradėti kilti nauja žmonijos era.
 
„Šamaniško ritualo metu išveju negatyviąsias žmogaus dvasias, atimančias iš mūsų energiją, t. y. neapykantą, dirglumą, nepasitenkinimą, baimę, nepasitikėjimą, nuoskaudą, liūdesį, ir iškviečiu bei sustiprinu šviesiąsias - sukuriu stiprią džiaugsmo, meilės, laimės, kūrybos, entuziazmo, vaikiško džiugesio būseną“, - skaičiau skelbimą.
 
Sakoma, kad daugiausiai nelaimių pranašauja sudužęs veidrodis ir dar tęsis tos nelaimės 7 metus. Matyt, šis prietaras atėjęs iš Senovės Rytų šalių, kur veidrodis buvo toks brangus, kad už jo sudaužymą grėsė 7 vergystės metai. Šiuolaikiniai veidrodžių ezoterijos žinovai teigia, kad nelaimių periodą galima sutrumpinti iki vienerių metų. Tereikia nusisukus nuo sudužusio veidrodžio švystelti per kairįjį petį žiupsnį druskos (piktajai dvasiai į akis), po to 3 kartus apsisukti pagal laikrodžio rodyklę ir uždegti šukes. Aišku, šukės nesudega, todėl vėliau reikia jas susemti, vienerius metus palaikyti namuose, o po to užkasti. Jeigu ir vienerių nelaimingų metų atrodo per daug, geriausia iš karto susemti šukes, išmesti į šiukšlių konteinerį, o po to nusipirkti naują veidrodį ir viską pamiršti. 
 
„Pastuksenk į sausą medį!” - tokį patarimą tikriausiai visi girdime kone kasdien, o kokią jis turi prasmę, gerai nė nežinome. Vieni žmonės teigia, kad stuksenimas apsaugo nuo blogos lemties, kiti aiškina, kad sergsti nuo piktųjų dvasių kėslų, treti, kad padeda prisišaukti gerąsias dvasias, padedančias įgyvendinti vienokią ar kitokią idėją. Deja, ne visada yra į ką pastuksenti, nes šiuolaikiniuose butuose sunku rasti baldą ar kitokį daiktą, pagamintą iš sauso, nedažyto medžio (visur plastmasės ir kitokie dirbtiniai pagrindai). Panašiai aiškinamas ir prietaras, reikalaujantis spjauti 3 kartus per kairįjį petį. O ar žinote, kad ryte iš lovos nevalia išlipti pro kitą pusę negu vakare įlipta? Antraip visi dienos darbai gali nueiti šuniui ant uodegos. Vakare, pradėjus kloti patalą, jokiu būdu negalima šios veiklos pertraukti - priešingu atveju, tąnakt miegas būtų labai neramus. Panašiai atsitiktų ir tvarkant miegamąjį į lovą atrėmus šluotą arba ant paklotos lovos padėjus kepurę. Tad miegamajame žmogui reikia būti labai budriam, kad nepasmerktų savęs nemigai, košmarams ir amžinoms nesėkmėms. Nusipirkus naują kilimą, pradžioje reikia jį guldyti išvirkščią ir bent dieną taip paguldytu pavaikščioti. Grįžus negalima skleisti šlapio skėčio, tiesiog reikia jį kur nors pakabinti, kad nulašėtų. Daug čia ko būtų galima išvardyti, bet gal užteks. 
 
Moterys pasakoja, kad joms apsilankius pas astrologus, šie žada krūvą pinigų ir vyrą - naują, gerą, gražų ir protingą, profesiją - tarp menininkės ir finansininkės. „Kur reikės dėti senąjį?“ - klausia kai kurios atėjusios. „A, jūs ištekėjusi? Tai - ne problema!“ - ateities žyniai nusiteikę optimistiškai. Optimizmas lydi visą pašnekesį. „Galite nesunkiai susirgti, bet tai - ne problema“, „Važiuodama mašina galite pakliūti į avariją, bet tai - ne problema…“ „Štai čia Veneros planeta - meilė, grožis, sėkmė, - astrologas beda pirštu į tašką žvaigždėlapyje. - O čia - Saturnas, rodantis koncentraciją arba didelę nelaimę“. Nieko sau kraštutinumai! Ir jie, girdi, reiškia, kad rasis problemų dėl jausmų ir santykių su antrąja puse, tėvais bei viršininkais, o dar, pasirodo, praėjusiame gyvenime turėta per daug meilės, sekso, pinigų, orgijų ir, matyt, dėl to šiame teks atkentėti.
 
Astrologai kaip gali sukasi iš priekaištų, kad horoskopai meluoja, o visai prispausti ima aiškinti, kad jie atrodo klaidingi todėl, kad žmonės juos netiksliai supranta. Astrologų žodžiais, norint nustatyti tikrąjį savo horoskopą reikia atsižvelgti ne į gimimo dienos zodiako ženklą, o į tą, kada žmogus buvo pradėtas. Juk žmogaus gyvenimas prasideda motinos įsčiose! Be to, girdi, dar reikia žinoti, kur žmogus buvo pradėtas. Pirmąją datą žmonės dar gali pasiskaičiuoti (jei laiku gimęs), tačiau antrojo fakto tikrai beveik niekas nežino, nes tėvų neklausinėja. Taigi laikydamas savo gimimo dienos zodiako ženklą tikrai savu, žmogus gyvena svetimu horoskopu. Juk kūdikio išnešiojimas tęsiasi 280 dienų!
 
Ką šiandien dažniausiai žmonės nori išgirsti iš astrologų? Astrologai pripažįsta, kad anksčiau daugumą jų klientų domindavo širdies reikalai, dabar dažniau klausiama, kaip išvengti rūpesčių dėl tolesnės veiklos ar neprarasti darbo vietos. Kodėl daugelis nekantraudami laukia astrologinių prognozių naujame laikraščio ar žurnalo numeryje? Girdėjau netikėtą atsakymą – todėl, kad astrologinės prognozės ar pranašystės pasitvirtina. O tai atsitinka todėl, kad jos yra miglotos, bendro pobūdžio ir bet kas jas sau gali pritaikyti. Štai dar prieškarinėje pranašysčių knygelėje radau tokius aiškinimus: „Jūs mėgstate šiokias tokias įvairoves gyvenime, tam tikrą permainų laipsnį ir imate nuobodžiauti, jei jus slopina įvairiais suvaržymais ir griežtomis taisyklėmis“. O štai, pavyzdžiui, prognozė, kad antroj dienos pusėj būsite labiau pavargęs bei ko vertas teiginys, kad kovą tinkamas laikas priimti teisingus sprendimus, o balandžio vidury reikėtų pataupyti? Na, kaipgi galima patvirtinti ar paneigti tokį teiginį? Sakykim, paklausei patarimo ir priėmei teisingą sprendimą. Tada galėsi visiems pasakoti apie fantastišką, visą teisybę pasakantį pranašą, o šis - pasidėti sau pliusą: juk pranašystė išsipildė! Būrėjai ir astrologai - palyginti neblogi psichologai ir fizionomistai. Juk tavo gyvenimas matyti iš veido, raukšlių, gestų, kalbos manieros. Maža to, kaip minėta, tos pranašystės dažniausiai būna miglotos bei dviprasmės. Pavyzdžiui, ko vertas pažadas: gyvenime dar gali sutikti didžiąją gyvenimo meilę. Bet gali ir nesutikti, ar ne? Lygiai tiek pat vertas būrėjų įspėjimas: „Saugokis svarbaus žmogaus iš valdiškų namų“. Bičiulis sako, jog geriausia studijuoti ne tik savo horoskopą, bet visko po truputį prisitaikyti iš visų zodiako ženklų.  
 
Mes mėgstame komplimentus ir nenorime sutikti su kritika. Tačiau tai nereiškia, kad horoskopas, kuriuo visi patikėtų, turi būti sudarytas vien tik iš pagyrų – leistinas ir šioks toks trūkumų parodymas. Nors, kaip buvo nustatyta, astrologinio asmenybės charakterio nustatymo rezultatai atrodydavo kur kas priimtinesni, jei juose būdavo penkis kartus daugiau teigiamų atsiliepimų, negu neigiamų ir atvirkščiai, žmonės atsisakydavo pripažinti, jog aprašymai yra teisingi, jei daugiau nei pusė apibūdinančių frazių būdavo neigiamos. Į astrologus dažniausiai kreipiasi nelaimingi, nusivylę gyvenimu, užguiti, puolę į depresiją ir bijantys ateities žmonės. O bėgant laikui, astrologinės prognozės atrodo vis labiau pasiteisinančios. Į šią atminties savybę atkreipė dėmesį dar Z. Froidas: žmogui būdinga prisiminti teigiamus dalykus ir pamiršti neigiamus. Svarbu ir tai, kad astrologo paslaugos dažniausiai nemažai kainuoja. Sumokėjęs už asmeninę konsultaciją arba kad ir už horoskopų žurnalą ar knygą, žmogus nenori pripažinti, kad pinigus išleido veltui. Be to dar vienas, psichologams žinomas efektas – horoskopai veikia žmones, kuriems jie sudaromi. Perskaitę, kad jūsų zodiako ženklui būdinga kažkokia išskirtinė savybė, jūs stengsitės pateisinti žvaigždyno reputaciją...
 
Negirdėjau nė apie vieną astrologą, kurio prognozės būtų tikslios: net tų, garsiųjų, žinomų visame pasaulyje, „tikslumas“, skaičiau, - ne daugiau kaip 4 proc. Žinoma, pasitaiko sutapimų. Arba - universalių prognozių. Štai tavęs klausia, ar praėjusių metų rudenį išgyvenai kokią nors krizę. Ruduo - ilgokas periodas, ir kiekvienas, gerai po jį pasikapstęs, atras kokią nors negandą. Štai tau ir tiksli pranašystė, beje, didinanti pasitikėjimą astrologu. Po kelių tokių sutapimų nori nenori pradedi tikėti jo žodžiais - suveikia savitaigos efektas!
 
Ko gali tikėtis iš astrologo? Geriausiu atveju - pokalbio, na, kaip su psichologu ar psichoanalitiku, tiesa, už tavo pinigus. Daugiau mokėsi – prognozė bus geresnė. Beje, įsiminė istorija, kaip nerekomenduojama kliautis astrologų prognozėmis priimant į firmą naują darbuotoją ar tvarkant panašius reikalus. Jau geriau paprašyti rekomendacijų ir diplomo. Ne viena firma srebia košę, kurios iki valios privirė nerūpestinga reklamos vadybininkė, rekomenduota garsios astrologės! Gyvenime reikia žinoti seną tiesą - ateitis pridengta nuo žmogaus akių. 
 
Eina astrologė Vaiva šaligatviu. Ir staiga – kad spirs kažkas į užpakalį! Kas? Nespėjo pamatyti. Ramiai atsisėda. Išsitraukia savo kalendorių. Ir pažiūrėjus viskas aišku – mėnulis Skorpione!

Į viršų