facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Šiaulių apskrities valstybinėje mokesčių inspekcijoje pirmieji elektronines deklaracijas tradiciškai pateikė žurnalistai. 
Vadimo SIMUTKINO nuotr. 

 
 
 
Lina JUREVIČIŪTĖ
Nors pajamas šiauliečiai, kaip ir kiti šalies gyventojai, deklaruoti galėjo jau nuo sausio pirmosios, tačiau preliminarios gyventojų pajamų deklaracijos, gerokai palengvinančios deklaravimo procesą, suformuotos vos prieš keletą dienų. Mokesčių inspekcijos atstovai teisinosi, kad gyventojų pajamų ir turto deklaravimo pradžia šiemet, palyginti su ankstesniais metais, vėluoja dėl to, kad ne visos įmonės mokesčių inspekcijai laiku pateikė duomenis. 
 
Gyventojų pajamų mokesčio deklaravimas daugeliui žmonių asocijuojasi su mokestinėmis lengvatomis. Tai yra, deklaruodami pajamas žmonės pasinaudoja mokestinėmis lengvatomis ir siekia susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio permoką. Deklaruojant pajamas šiemet kai kurių žmonių gali laukti nemalonios staigmenos, nes dėl įstatymų pakeitimų gali paaiškėti, kad ne valstybė žmogui skolinga, o žmogus valstybei. 
 
Viena iš tokių naujovių – nuo pajamų dydžio priklausanti neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) taikymo tvarka. Metinis NPD negali būti didesnis kaip 5640 litų, jeigu gyventojo pajamos neviršija 9,6 tūkstančio litų per metus. Gyventojui, kuris per metus uždirbo daugiau kaip 37,8 tūkstančio litų „ant popieriaus”, metinis neapmokestinamų pajamų dydis netaikomas. Tai yra, mokesčiai skaičiuojami nuo kiekvieno uždirbto lito. Todėl kai kuriais atvejais gyventojams, kuriems darbovietė išmokėdama darbo užmokestį taikė NPD, ir gavusiems papildomai kitos rūšies pajamų (pavyzdžiui, autorinį atlyginimą, turto nuomos pajamas ir pan.) - atsiras prievolė deklaruoti pajamas. Taigi pritaikius metinį NPD visoms gyventojo metinėms pajamoms, gali būti apskaičiuotas ne tik grąžintinas, bet ir mokėtinas į biudžetą pajamų mokestis. 
 
Naujovių šiemet yra ir turto deklaravimo srityje. Iki gegužės 3 dienos turtą deklaruoti turės tie gyventojai, kuriems nuo 2004 metų sausio 1-osios iki 2009 metų gruodžio 31 dienos sukako 18 metų ir nėra deklaravę turto pagal Gyventojo turto deklaravimo įstatymą arba pagal Vienkartinio gyventojų turto deklaravimo įstatymą. Šie gyventojai privalės deklaruoti 2009 metų gruodžio 31 dieną turėtą deklaruotiną turtą. 
 
Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos specialistai primena, kad pajamas ir turtą privalo deklaruoti valstybės politikai, tarnautojai, Europos Parlamento nariai bei kiti žmonės, išvardyti Gyventojų turto deklaravimo įstatyme.
 
Gyventojų pajamų mokesčio permoka teisingai užpildžiusiems deklaracijas, kaip ir ankstesniais metais, bus grąžinama iki liepos 31 dienos. Greičiau sulaukti permokos grąžinimo gali tikėtis tie gyventojai, kurie pateiks elektroniniu būdu užpildytas deklaracijas. 
Į viršų