facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Vicemerė Daiva Matonienė tikina esanti tik idėjinė daugiabučių namų renovavimo iniciatorė, nors vis daugiau su ja susijusių asmenų ima slėgti skandalo šešėlis.
Redakcijos archyvo nuotr.

 

Mykolas DEIKUS

Virtinė sutapimų kelia vis daugiau klausimų, kokį vaidmenį daugiabučių namų korupcijos skandale suvaidino partijos Tvarka ir teisingumas atstovai. Vicemerės Daivos Matonienės rėmėjo ir partijos bičiulio vadovaujamai bendrovei po teismo nebeleidžiama renovuoti Tilžės gatvės 26-ąjį daugiabutį. O bendrijos pirmininkė – dažna „paksininkų“ akcijų dalyvė – prabilo apie piketus prie STT būstinės.

Aiškėja, kad galiausiai nukentės paskolą paėmę gyventojai - kol košė verda teismuose, bankas skaičiuoja palūkanas nuo milijoninės paskolos.

Šiltinimo medžiagą teks nulupti

Tilžės gatvės 26-ojo daugiabučio bendrijos pirmininkė Jolita Kaupienė sako, kad gyventojai su siaubu laukia renovavimo bylos atomazgos. Vasaro 9 dieną Šiaulių miesto apylinkės teismas nurodė laikinai, trims mėnesiams sustabdyti šio daugiabučio renovavimą.

Bendrijos pirmininkės žodžiais, darbai sustabdyti, jau pritvirtinta šiltinimo medžiaga mirksta. Anot statybininkų, kurie buvo susisiekę su šiltinimo medžiagos gamintojais, po trijų mėnesių medžiagą teks nulupti – bus sugadinta.

Maža to – statybininkai paliko pastolius, kuriais karstosi vaikai. Baiminamasi, kad kuris nenukristų.

Daugiabučio gyventojai skaičiuoja ir kasdien patiriamus nuostolius.

Darbai stovi, palūkanos auga

Bendrijoje yra 48 butai, o statybų vertė – pusantro milijono litų. Pasak bendrijos pirmininkės J. Kaupienės, už nepanaudotą paskolos dalį kapsi palūkanos – po 0,2 procento. Gyventojams ne tik auga palūkanos. Jei laiku nebus atlikti perskaičiavimai, bendrija neteks ir devynių tūkstančių litų.

Bendrijos pirmininkė prabilo ir apie gyventojų piketą prieš STT Šiaulių valdybos pastato. J. Kaupienės žodžiais, STT pareigūnai dokumentų paprašė dar tuo metu, kai buvo pradėti statyti pastoliai.

Moters manymu, jeigu darbai būtų sustabdyti dar tuo metu, bendrija nebūtų patyrusi nuostolių bent jau dėl vėjais paleistų statybinių medžiagų. Teismo sprendimas draudžia net užkonservuoti pradėtą renovuoti daugiabučio dalį.

Pasirinko brangesnį rangovą

Bendrija renovuoti daugiabutį pasiryžo maždaug prieš trejus metus. Bendrijos pirmininkė J. Kaupienė sako, kad nei jai, nei kitiems bendrijos nariams nekilo abejonių dėl to, ar konkurso procedūros vykdomos švariai. Pagal nustatytą tvarką bendrija iš Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros siūlomų konsultantų pasirinko įmonę, pasiūliusią mažiausią kainą – bendrovę „Projektų rengimo centras“.

Konkursą vykdė „Projektų rengimo centras“, o bendrijos atstovai tik stebėjo, kaip atplėšiami dokumentai. Konkurso dokumentus tikrino ir tvirtino jau minėta Būsto ir urbanistinės plėtros agentūra.

Įtarimų nesukėlę ir tai, kad konkurso organizatoriai pasirinko bendrovę, kuri pasiūlė dviem šimtais tūkstančių litų brangesnes paslaugas. Anot J. Kaupienės, paaiškinta, kad mažesnę kainą pasiūliusi bendrovė nepateikė tam tikrų dokumentų.

Tinka restauruoti paveldą, tačiau netiko remontuoti daugiabutį

Paaiškėjo, kad „Projektų rengimo centro“ išbrokuota įmonė – bendrovė „Meba“. Ši bendrovė netiko renovuoti daugiabučio, nors yra viena iš nedaugelio įmonių regione, turinti leidimus restauruoti architektūros, istorines vertybes. „Meba“ pasiūlė 1,3 milijono litų, o pasirinkta buvo bendrovė „Sanda“, žadėjusi renovuoti už 1,5 milijono litų. Čia „įdomumai“ ir prasideda.

Bendrovė „Sanda“ skelbiasi įrengianti šildymo sistemas. Kitaip tariant, renovuoti daugiabutį kaip labiausiai labiausiai tinkami pasirinkti santechnikai. Tad nenuostabu, kad „Sanda“ persamdė subrangovą – Šiaulių bendrovę „RV statyba“.

Stumdo viena nuo kitos

Nors teismas dar vasario pradžioje bendrovei „Sanda“ uždraudė tęsti daugiabučio renovavimą, šios įmonės vadovas Alvydas Rekašius tikina, kad pretenzijų jo vadovaujamai įmonei niekas neturi. Tačiau A. Rekašiaus žodžius paneigia „RV statybos“ direktorius Ričardas Adomaitis.

R. Adomaitis „Šiaulių naujienoms“ perskaitė A. Rekašiaus raštą, kuriame teigiama, kad darbai sustabdomi.

Tačiau šiuo atveju daugiabučio gyventojams ne taip svarbu, kuri bendrovė „suspenduota“. Svarbesnis klausimas – kas atlygins patiriamus ir patirsiamus nuostolius.

Pirmininkė – partinių akcijų dalyvė

Pasakojant daugiabučio renovavimo peripetijas paminėtos bendrovės ir pavardės gali atskleisti ir kai kuriuos politinius užkulisius.

Tie, kas stebėjo Šiaulių vicemerės Daivos Matonienės bei jos partijos narių vykdomą agitaciją, turėjo pastebėti, kad šalia D. Matonienės, Vidmanto Japerto dueto vis išlįsdavo jau minėto Tilžės gatvės 26-ojo daugiabučio pirmininkė J. Kaupienė. Ji dalyvavo ir paskininkų rengtame pikete, ir paksininkų spaudos konferencijoje, ir netgi specialioje konferencijoje, kuri primena partijos Tvarka ir teisingumas bei jau minėtų politikų reklaminę akciją.

Sulaikyta partietė

Maža kas, gal minėti sutapimai – tik atsitiktinumas. Tačiau tų atsitiktinumų vis daugėja.

Kaip jau buvo skelbta, STT pareigūnai sulaikė ne tik korupcija įtariamą aukštas pareigas einantį „Projektų rengimo centro“ darbuotoją, bet ir Būsto ir urbanistinės plėtros Šiaulių padalinio darbuotoją Birutė Jankauskienę. Kaip jau minėta, per šios agentūros rankas ir ėjo Tilžės gatvės 26-ojo daugiabučio konkursiniai dokumentai.

Iki skandalo B. Jankauskienė buvo partijos Tvarka ir teisingumas patikėtinė, šios partijos Saulės skyriaus narė. Saulės skyriui vadovauja jau minėta vicemerė D. Matonienė. Dar mažai sutapimų? Pateiksime daugiau.

Užsakymas – partijos bičiuliui ir rėmėjui

„2010 m. vasario 2 d. šiame ikiteisminiame tyrime pranešimas apie įtarimą dėl papirkimo kaip juridiniam asmeniui buvo įteiktas ir vienai statybos darbus vykdžiusiai bendrovei“, - skelbiama STT pranešime spaudai.

O kokiai partijai priklauso Tilžės 26-ąjį daugiabutį renovavusios statybos bendrovės „RV statyba“ direktorius R. Adomaitis?

Vicemerė D. Matonienė pripažįsta, kad R. Adomaitis – jos bendrapartietis. Tiesa, pastaruoju metu nustojo vaikščiojęs į partinius renginius ir neberemia D. Matonienės akcijų („RV statyba“, kaip ir dar viena paksininkų įmonė, rėmė vicemerės akciją „Už žydintį ir švarų miestą“).

Pats R. Adomaitis teigia nesąs partijos narys. Tačiau kelis kartus klausiamas, ar nepriklausė partijai Tvarka ir teisingumas, neatsakė.

Daugiabučių renovavimą reklamuojantis D. Matonienės bendražygis V. Japertas yra  vienas iš statybines medžiagas tiekiančios asociacijos „Jupoja“ savininkų ir vadovų.

 ***

Kronika

STT Šiaulių valdybos pareigūnai ikiteisminius tyrimus dėl galimos korupcijos modernizuojant daugiabučius namus Šiaulių apskrityje pradėjo šių metų sausio mėnesį.

 

Įtarimai dėl įvairių korupcinių veikų šiuose tyrimuose iš viso jau pareikšti:

 

  • vienai Būsto ir urbanistinės plėtros agentūros darbuotojai,
  • vienam konsultantui,
  • vieno daugiabučio namo bendrijos pirmininkei,
  • vienam statybų bendrovės atstovui,
  • trijų statybos darbus vykdančių Šiaulių miesto bendrovių direktoriams,
  • trims statybų bendrovėms kaip juridiniams asmenims.

 

Į viršų