facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Lina JUREVIČIŪTĖ
Nors Šiaulių miesto Trišalė taryba sudaryta tam, kad socialinis dialogas vyktų tarp miesto valdžios, darbdavių ir profesinių sąjungų atstovų, ginančių darbuotojų interesus, tačiau Šiaulių miesto savivaldybėje vakar vykusiame Trišalės tarybos posėdyje tradiciškai gvildentos tik švietimiečių problemos. Nesusitaupę lėšų lapkričio ir gruodžio mėnesių atlyginimams miesto lopšelių-darželių atstovai prisipažįsta netikėję, jog situacija išties tokia bloga, ir prašo miesto valdžios kalbėtis bei ieškoti lėšų algoms.
 Tuo tarpu miesto valdžia kaltina lėšų netaupiusius lopšelių-darželių vadovus ir sako, jog ieškoti lėšų netaupiems darželiams būtų neteisinga įstaigų, kurios susitaupė, atžvilgiu. Jei algos nebus sumokėtos, lopšeliai-darželiai ruošiasi protesto akcijoms. 
 
Miesto valdžią kaltina Darbo kodekso pažeidimais
 
Pirmadienį vykusiame miesto Trišalės tarybos posėdyje Šiaulių švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkė Rasa Jasmontienė Tarybos prašė sudaryti komisiją, kuri išnagrinėtų, kaip spręsti lopšelių-darželių darbuotojų atlyginimų klausimus. 
 
„Ikimokyklinėse įstaigose už lapkričio ir gruodžio mėnesius nebus mokamas darbo užmokestis. Dėl to socialinė įtampa labai aštri. Gavome informacijos, kad atlyginimai neišmokėti ne tik ikimokyklinėse įstaigose, bet ir dviejose neformaliojo ugdymo įstaigose bei vienoje pagrindinėje mokykloje. Skatiname kuo greičiau spręsti šias problemas, nes kyla kolektyvinių ginčų grėsmė”, - perspėjo R. Jasmontienė. 
 
Be to, anot švietimo darbuotojų atstovės, tarp švietimo įstaigų ir Savivaldybės yra ir rimtesnių problemų. Anot jos, išleisdžiant švietimo darbuotojus į užtarnautą pensiją, nemokamos išeitinės kompensacijos, pažeidžiami kiti Darbo kodekso reikalavimai (informavimas, konsultavimas, skubotai įteikiami atleidimo iš darbo lapeliai).
„Todėl Trišalės tarybos prašome sudaryti komisiją, kurioje ir būtų ieškoma variantų, kaip šias problemas išspręsti. Lopšeliai-darželiai jau siūlo piketuoti ir mitinguoti”, - dėstė R. Jasmontienė. 
 
Piketuojant daugiau pinigų neatsiras
 
Atsakydami į švietimo darbuotojų atstovės prašymą, Savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Kazimiera Daujotienė ir Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius pažymėjo, kad papildomų pinigų, iš kurių būtų galima sumokėti atlyginimus lėšų netaupiusiems lopšeliams-darželiams, nėra. 
 
„Noriu jums dar kartą priminti faktus, apie kuriuos kalbame jau nuo metų pradžios ir kalbėjome visą vasarą – biudžeto nesurenkame. Reikėjo taupyti. Kad ir tokiu nepopuliariu būdu, kaip nemokamos atostogos. Norėčiau priminti, kad ne visi lopšeliai-darželiai nesutaupė. Netgi didesnė dalis sutaupė, todėl manau, kad lėšų ieškojimas nesutaupiusiems darželiams būtų socialiai neteisingas sutaupiusių įstaigų atžvilgiu. Iš tiesų, pritariu tiems lopšelių-darželių kolektyvams, kurie dabar kaltina vadovus, kad šie netaupė. Piketuoti galima, bet daugiau pinigų dėl to neatsiras”, - kategoriškai kalbėjo Savivaldybės administracijos direktorius. 
 
Savivaldybės administracijos vadovas pabrėžė, kad verslas labai greitai sureagavo į besikeičiančią ekonominę situaciją, o Savivaldybė susivėlino su atlyginimų ir etatų karpymu, todėl dabar turime tokią situaciją, kokia yra. 
 
Kita vertus, V. Damulevičius ragino įstaigų vadovus taupyti ne atleidžiant darbuotojus, o peržiūrint etatus, sumažinant darbo krūvius. 
 
Švietimiečių atstovės toks Savivaldybės administracijos pasiteisinimas netenkino ir ji dar kartą priminė, jog labai svarbus socialinis dialogas, diskusija, kurią būtų galima vystyti sudarius komisiją šiam klausimui spręsti. 
 
Tikėjosi, kad algas vis tiek sumokės
 
Patys lopšelių-darželių vadovai vykusiame Trišalės tarybos posėdyje prisipažino netikėję ar nesupratę, jog situacija išties tokia bloga. 
Nors Trišalė taryba pritarė, kad reikia sudrayti komisiją šiam klausimui spręsti, tačiau Savivaldybės atstovai dar kartą pabrėžė, kad papildomų pinigų atlyginimams nesutaupę lopšeliai-darželiai vargu ar gali tikėtis. 
 
„Iš 29-ių darželių 17 sutaupė ir dabar neturi problemų. 12-oje darželių situacija sudėtinga. Reikia pripažinti, kad ne visi lopšelių-darželių vadovai vienodai reagavo į pastabas taupyti. Galbūt tikėjosi, kad lėšų miestas vis tiek ras. Juk kartą tokia padėtis jau buvo ir lėšų skyrėme iš rezervo. Tačiau patys pagalvokite, kaip reikia jaustis toms įstaigoms, kurių darbuotojai solidariai ėjo nemokamų atostogų ir kitaip taupė? Jei ieškotume lėšų nesutaupiusiems, nuskriausti būtų tie, kurie sutaupė”, - situaciją aiškino Savivaldybės atstovai.  
Į viršų