facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Pranas Andruškevičius įsitikinęs, jog vaikų dantys turi būti gydomi toje pačioje gydymo įstaigoje, kurioje gydomas ir pats vaikas. 
Vadimo SIMUTKINO nuotr.
Zita KATKIENĖ
Vaikų odontologijos poliklinika atsidūrė ant išlikimo ribos - pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, teikiančios odontologijos paslaugas, ilgai kovojusios pagaliau išsikovojo teisę gydyti ir vaikų dantis. Prieš penkerius metus Šiaulių savivaldybės sprendimu vaikų odontologijos pagalba buvo teikiama Šiaulių savivaldybės odontologijos poliklinikoje. Nuo balandžio 1-osios sutarties laikas baigiasi. Tuo pasinaudodamos pirminės sveikatos priežiūros įstaigos kreipėsi į miesto sveikatos politikus dėl šios paslaugos decentralizavimo. Šiaulių odontologijos poliklinikai tai - didžiulis smūgis, nes atskyrus vaikų odontologinę pagalbą gali nutikti ir taip, kad įstaiga nebeišgyvens ir teks glaustis po Asmens sveikatos priežiūros centro sparneliu. 
 
Dantų gydymas - neatskiriamas
 
Nuo balandžio 30-osios baigiasi pirminių sveikatos priežiūros centrų, prieš penkerius metus delegavusių vaikų odontologijos pagalbą Savivaldybės Odontologijos poliklinikai, sutartis. Vieni jas pratęs, o kiti nusprendė rinktis savarankišką kelią. Dainų pirminės sveikatos priežiūros centras ir klinika „Pirmoji viltis” nutraukė penkerius metus jungusią virkštelę su odontologais ir vaikų dantis rengiasi gydyti patys. 
 
Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Pranas Andruškevičius įsitikinęs, jog vaikų dantimis rūpintis turi ta pati gydymo įstaiga, kurioje gydomas ir pats vaikas. „Nieko tokio, kad tvarka keičiasi. Nesikeičia tik mirtis ir mokesčiai, o visa kita šiame gyvenime kinta”, - filosofiškai nusiteikęs miesto centralizuotos odontologijos pagalbos griovimo pradininkas. Buvo laikas, kai P. Andruškevičius kovojo dėl suaugusiųjų odontologijos pagalbos decentralizavimo. Šiuo metu gydymo įstaigoje dirba 8 suaugusiųjų bendrosios praktikos odontologai. „Ir plombos pas mus 23 procentais pigesnės, nei Odontologijos poliklinikoje”, - vardija privalumus administratorius. 
 
 „Prireikus vaikui traukti ar gydyti dantį, gydytojas turi žinoti vaiko sveikatos būklę, jo reakcijas į vaistus”, - teigia direktorius.
 
Savivaldybės Taryba nusprendė šią paslaugą perduoti kiekvienai gydymo įstaigai - jei pirminės sveikatos priežiūros įstaiga negali gydyto vaikų dantukų, tą paslaugą, kaip ir iki šiol, ji deleguoja Odontologijos poliklinikai. Dvi gydymo įstaigos nusprendė nutraukti sutartis su Odontologijos poliklinka ir vaikų dantimis rūpintis pačios. Per 10 tūkstančių vaikų nebesilankys Odontologijos poliklinikoje, o paskui juos iš Ligonių kasų keliaujantis finansavimas už odontologijos paslaugas nuo gegužės 1-osios nebepasieks Odontologijos poliklinikos ir paslaugos bus pradėtos teikti Dainų poliklinikoje bei „Pirmosios vilties” klinikoje, pasieks šių gydymo įstaigų sąskaitas.  
 
Teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Pranas Nainys patikino, jog prašymą sudaryti sutartį dėl vaikų odontologijos paslaugų pateikė dvi gydymo įstaigos - Dainų pirminės sveikatos priežiūros centras ir klinika „Pirmoji viltis”.  
 
Šiuo metu, anot P. Andruškevičiaus, rengiamasi teikti šią paslaugą - įrengiami du kabinetai, pasirašomos sutartys su bendrosios praktikos odontologais, pasirengusiais dirbti su vaikais. Gydymo įstaigos vadovas teigia, jog bus garantuojamas ne tik vaikų dantukų gydymas, bet ir profilaktika.
 
„Atsidūrėme nežinomybėje”    
 
Šiaulių odontologijos poliklinika savo veiklą vykdo nuo 1979 metų. Tai, pasak Odontologijos poliklinikos vyriausiosios gydytojos Danutės Šapalienės, didžiausia specializuota įstaiga Šiaurės Lietuvoje. Poliklinikoje šiauliečiams pirminę asmens odontologinę priežiūrą ir profilaktiką teikia  kvalifikuoti gydytojai odontologai, burnos higienistai ir gydytojų odontologų padėjėjai, konsultacinę specializuotą pagalbą Šiaulių miesto ir apskrities gyventojams - burnos chirurgai, ortodontai, periodontologas, ortopedai, vaikų odontologas. Poliklinikoje teikiamos radiologijos paslaugos, be kurių neįmanoma atlikti kokybiškų odontologinių paslaugų. Esant sudėtingoms situacijoms skubos tvarka šaukiami gydytojų specialistų konsiliumai, tai labai patogu šiauliečiams, ypač mažiesiems pacientams.
 
Šiaulių mieste vaikų dantų ėduonies profilaktika vykdoma beveik nuo poliklinikos įkūrimo dienos. 1996 metais buvusi Šiaulių medicinos mokykla išleido pirmąją burnos higienistų laidą, kurios absolventai vykdė poliklinikoje pradėtą dantų profilaktikos programą vaikams. Juk profilaktikos vykdymas, burnos higienos įgūdžių mokymas, anot D. Šapalienės, valstybei kainuoja 40 kartų pigiau už ėduonies ir jo komplikacijų gydymą. 
 
Tais metais, pamena D. Šapalienė, visos tarnybos tai suprato. 2003 metais pastangas įvertino tuometinė Šiaulių miesto taryba ir buvo priimtas sprendimas odontologinę priežiūrą vaikams Šiaulių mieste teikti centralizuotai.
 
Paslaugos prieinamumui gerinti pietiniame miesto rajone trijose mokyklose įkurti odontologijos kabinetai. „Esame įvertinti Lietuvos odontologų rūmų, Sveikatos apsaugos ministro, Šiaulių miesto mero, Lietuvos vaikų stomatologinės draugijos padėkos raštais”, - tvirtina D. Šapalienė, įsitikinusi, jog bus padaryta didžiulė žala šią pagalbą decentralizavus.   
 
„Šiandien atsidūrėme nežinomybėje, kai norima decentralizuoti vaikams odontologijos paslaugas pagal prisirašymą prie šeimos gydytojo”, - piktinasi vyriausioji gydytoja Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto narių sprendimu.   
 
„Mes informavome steigėją, kad dėl sumažėjusio aptarnaujamų gyventojų skaičiaus teks mažinti darbuotojų skaičių, nebeturėsime finansinių lėšų tęsti vaikų dantų ėduonies profilaktikos programos organizuotam vaikų kontingentui”, - sako D. Šapalienė įsitikinusi, jog dėl to nukentės mūsų mažieji pacientai - labiausiai psichologiškai pažeidžiamiausi, nes pripratę prie savo gydytojų. Be to, sudėtingoms situacijoms išaiškinti būtini gydytojų specialistų konsiliumai, nes, pasak medikės,  laukimas gali tik pabloginti jau esamą situaciją. Visi specialistai yra poliklinikoje. Tuo pačiu bus užkertama galimybė pasirinkti gydytoją odontologą, nes mažoje įstaigoje dirbs tik vienas-du gydytojai odontologai, o poliklinikoje galima rinktis iš 20 dirbančių gydytojų.
Vilties išsaugoti turimą monopolį D. Šapalienė dar nepraranda. „Gavome pranešimą iš Lietuvos odontologų rūmų sekretoriato, kad balandžio 23 dieną Odontologų rūmų taryboje iš naujo bus svarstomos odontologijos problemos Lietuvoje. Odontologai dar kreipsis į sveikatos apsaugos ministrą. Dar neprarandame vilties ir toliau vykdyti vaikų dantų ėduonies profilaktikos programą organizuotam vaikų kontingentui”, - teigia D. Šapalienė.
Ką nuspręs steigėjas
 
Visuose Lietuvos miestuose odontologijos pagalba teikiama pirminės sveikatos priežiūros įstaigose. Tik šiauliečiai ėmėsi iniciatyvos odontologiją sutelkti į vienas rankas. Deja, centralizuotai pagalbai pasipriešino gydymo įstaigos, turinčios atiduoti pinigus monopolinei - vienintelei mieste Odontologijos poliklinikai. 
 
Dabar, kai paslauga pradeda birti, gali būti, kad Odontologijos poliklinika nebeišsilaikys. 
 
Medikai kalba, jog šis sumanymas ir buvo tam, kad Odontologijos poliklinika būtų prijungta prie Asmens sveikatos priežiūros centro.
„Intereso jungtis neturiu”, - neigia spėliones naujasis Centrinės poliklinikos direktorius Mindaugas Maželis paklaustas, ar neseka kolegos P. Andruškevičiaus pavyzdžiu ir ar nesiekia teikti odontologijos paslaugas gydymo įstaigą pasirinkusiems pacientams. Ir ne tik vaikams. 
 
„Jei steigėjas nuspręs jungti, tai ir prijungs”, - sako naujasis gydymo įstaigos vadovas ir tikina, kad jo iniciatyvos ardyti centralizuotą odontologijos pagalbą mieste tikrai nėra.


Į viršų