facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Lina JUREVIČIŪTĖ
„Mūsų šalies valdžia neleidžia mano vaikams ir anūkams, gyvenantiems Kaliningrado srityje, aplankyti manęs, nes, pasirodo, turiu per mažą butą”, - sakė keistais ir nelogiškais šalies įstatymais pasipiktinęs šiaulietis Albinas S. Vyras pasakojo nusprendęs išsikviesti užsienyje gyvenančius sūnus su šeimomis, kad visi kartu galėtų atšvęsti didžiąsias metų šventes, tačiau nuvykęs į Migracijos skyrių sužinojo, kad išsikviesti vaikų ir anūkų negali, nes turi per mažą butą. Pasirodo, pagal naujausius reikalavimus į Lietuvą norintis atvykti rusas turi nurodyti, jog turės bent 14 kvadratinių metrų gyvenamąjį plotą. Kadangi šiauliečio butas – 64 kvadratinių metrų, tai jame apsistoti gali tik 4 žmonės. Kadangi šiaulietis Albinas S. gyvena su žmona, tai aplankyti juos geriausiu atveju galėtų tik abu sūnūs.
 
Pati valdžia verčia griebtis apgaulės
 
Šiaulietis Albinas S. pasakojo, jog gyvenimo vėjai abu jo sūnus nubloškė į Kaliningrado sritį. Čia abu sūnūs vedė, susilaukė vaikų. Gerus santykius su tėvais palaikantys vaikai ir patys į Šiaulius parvažiuoja, ir anūkus atveža. Albinas S. ir jo žmona džiaugiasi turį keturis anūkus, kuriuos visada labai nori pamatyti. 
 
„Artėjant Kalėdoms, kaip įprasta, nuvykau į Migracijos skyrių ir norėjau paimti kvietimus, kad vaikams būtų išduotos vizos mus aplankyti. Tačiau ten dirbančios moterys man pasakė, kad negaliu jų išsikviesti, nes turiu per mažą butą. Paaiškino, jog nuo šių metų pradžios atvykstančiam rusui reikia turėti 14 kvadratinių metrų gyvenamąjį plotą. Vadinasi, jei aš noriu pasikviesti sūnus su šeimomis, turiu turėti mažiausiai 140 kvadratinių metrų būstą. Tai čia jau net ne butas, o normalus namas tokios kvadratūros būna”, - pasakoja šiaulietis. 
Vyras sakė niekaip nesuprantąs tokių mūsų šalies įstatymų. „Kodėl ne 10, net 15, o 14 kvadratinių metrų vienam žmogui reikia? Pagal kokius kriterijus jie paskaičiavo tą kvadratūrą? Juolab, juk ne visam gyvenimui čia atvažiuoja – tik savaitei pasisvečiuoti. Be to, anūkai maži, tačiau ir jiems po 14 kvadratinių metrų skaičiuoja”, - piktinosi Albinas S. 
Sužinojęs, kad dėl biurokratinių kliūčių vaikai ir anūkai negalės atvykti į Lietuvą, šiaulietis ėmėsi gudrybės. 
 
„Esu sąžiningas žmogus ir vertinu tuos žmones, kurie elgiasi sąžiningai, tačiau mūsų valstybė, atsiprašau už išsireiškimą – durnių laivas, ir sąžiningumu nieko nepasieksi. Todėl užsimerkiau prieš savo principus ir „apėjau” biurokratinius dalykus - paprašiau tetos, kad ši leistų neva pas ją pasikviesti mano anūkus. Teta sutiko parašyti prašymą ir vaikai su anūkais šventėms atvyks”, - prisipažino šiaulietis. 
 
Pataikauja viešbučiams?
 
Pasipiktinęs šalies įstatymais ir persūdyta biurokratija šiaulietis sakė pats žinąs, jog mieste yra šeimų, kuriose vieno kambario bute glaudžiasi vyras, žmona ir 3 ar net 5 vaikai. Kodėl tada valstybė nereikalauja, kad kiekvienam žmogui tektų po 14 kvadratinių metrų gyvenamo ploto? Socialinių būstų žmonės priversti laukti metų metais. Turbūt rusai mūsų šaliai rūpi labiau, nei vietiniai piliečiai.
 
Tokie reikalavimai nekeliami į Lietuvą atvykstantiems kaimynams latviams, lenkams, vokiečiams ar kitiems užsieniečiams, kuriems atvažiuojant į Lietuvą nereikia vizos.  Juk jie irgi atvyksta į svečius ir gatvėje negyvens? Tačiau Rusija – tikras užsienis. Kadangi Lietuvoje norinčiam pasisvečiuoti rusui reikia turėti vizą, tai ir 14 kvadratinių metrų gyvenamasis plotas privalomas. 
 
„Kai pamatė, kad mano buto ploto vaikams ir anūkams neužtenka, rekomendavo rezervuoti viešbutį. Juk už viešbutį reikia mokėti pinigus, o vaikai pas mane gyvens. Kodėl turime mokėti už viešbutį, jei jame niekas negyvens? Nejaugi taip mūsų valdžia sugalvojo padėti užsidirbti viešbučiams?” - įtarinėjo vyras. 
 
Paklūsta įstatymo raidei
 
Šiaulių apskrities VPK Migracijos skyriaus viršininkė Danguolė Skaburskienė „Šiaulių naujienas” patikino, jog iš tiesų nuo šių metų pradžios pasikeitė reikalavimai į šalį atvykstančio užsienio piliečio apgyvendinimo plotui. 
 
„Anksčiau reikalavimas plotui irgi buvo, tačiau nuo šių metų pradžios Vyriausybės nutarimu plotas padidintas iki 14 kvadratinių metrų vienam žmogui. Kviesdamas svečią iš užsienio žmogus įsipareigoja suteikti jam gyvenimo sąlygas. Jeigu žmogus neturi kur apgyvendinti, rezervuoja viešbutį, juk negali svečias gyventi gatvėje”, - aiškina D. Skaburskienė. 
Paklausta, kodėl būtent ne mažiau kaip 14 (ne 10, ne 20) kvadratinių metrų turi būti skirta vienam žmogui, D. Skaburskienė atsakyti negalėjo paaiškinusi, kad toks skaičius parašytas Vyriausybės nutarime. 
Į viršų