facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Kadangi gyventojai vežė per daug atliekų, protingos galvos nusprendė atpratinti nuo tokio blogo įpročio šiukšles vežti į atliekų surinkimo aikšteles.   
Vaido SIMANAUSKO nuotr.
 
 

Mykolas DEIKUS

Už ES lėšas įrengtos atliekų surinkimo aikštelės – jau užrakintos. Šiaulių  regiono atliekų tvarkymo centras nusprendė, kad gyventojai veža per daug šiukšlių, todėl pakabino spynas. Kol kas šis eksperimentas vykdomas tik keliose aikštelėse, tačiau netrukus spynos gali kabėti visoje Šiaulių apskrityje.

Ar tai reiškia, kad kitas žingsnis – užrakinti atliekų konteineriai po daugiabučių  langais?

Aikštelių  Šiauliuose vis dar nėra

Šiaulių apskrityje veikia per tris dešimtis atliekų surinkimo aikštelių – rajonų centruose ir rajoniniuose miesteliuose. Išimtis – tik Šiauliai.

Mieste planuota įrengti tris atliekų priėmimo punktus – J. Basanavičiaus gatvėje, miesto pakraštyje, Bačiūnų gatvėje ir pietiniame miesto rajone. Tačiau iki šiol nė viena iš planuojamų aikštelių nė nepradėta statyti. O Bačiūnų gatvėje planuotos aikštelės ir ateityje gali nebūti – Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui nepavyko susitarti su rėkyviškiais, kurie užprotestavo detalųjį planą.

Šiauliečiai, kurie nenori senų lovų ar statybinio laužo versti prie konteinerių arba pamiškėse, privalo važiuoti į senąjį Kairių sąvartyną, kuriame kažkieno protingos galvos įrengė šiauliečiams skirtą atliekų surinkimo aikštelę.

Taupydamas laiką ir kurą  dažnas sukdavo į Ginkūnus, kur veikia atliekų surinkimo aikštelė. Tačiau protingos galvos vėl pagalvojo ir nusprendė, kad šiauliečių atliekos, prieš keliaudamos į sąvartyną, gali „susimaišyti“.

Pratina nebevežti atliekų

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Raimundas Jakutis pyksta, kad šiauliečiai atliekas veža į Ginkūnus. Ir dar veža komunalines atliekas. Kodėl jų paprasčiausiai neišmeta į konteinerius? Matyt, kad – įdomiau pasivažinėti?

Tačiau ir ne tai didžiausia bėda. Dar baisesnė bėda yra tai, kad gyventojai, užuot šiukšles vertę pamiškėse, kaip išprotėję ėmė jas versti atliekų surinkimo aikštelėje.

Tačiau ar atliekų surinkimo aikštelės įrenginėtos, ES pinigėliai ne tam leisti, kad gatvės, pakelės ir pamiškės švaresnės būtų? Pasirodo, lietuviai turi savo supratimą apie tai, kaip atliekos turėtų būti tvarkomos.

R. Jakutis skaičiuoja, kad vien tik Šiaulių rajone veikia 10 atliekų surinkimo punktų, kuriuose per metus sukaupiama per pustrečio tūkstančio tonų atliekų. Iš jų 1700 tonų prisikaupia Ginkūnuose, Gruzdžiuose ir Kairiuose.

Ką daryti, jei žmonės veža per daug atliekų? Protingos Šiaulių regiono atliekų  tvarkymo centro ir rajono Savivaldybės galvos nusprendė atpratinti žmones atliekas vežti į surinkimo punktus – pakabino spynas. Ir nustatė tokį laiką, jog reikia verstis per galvą, kad „pataikytumei“ pro atrakintus vartus.

Sekmadieniais, kai žmonės turėtų laiko atvežti šiukšles, aikštelė užrakinta. Užrakinta pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais. Ketvirtadienį dirba tik darbo metu nuo 10 valandos iki 14 valandos. Antradienį ir šeštadienį dirba vos po porą valandų pasibaigus daugelio žmonių darbo laikui. Tačiau atliekų tvarkytojai gali džiaugtis – atliekų sumažėjo.

Kur „protingų galvų“ pakastas šuo?

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius R. Jakutis tikina, kad pervežinėti atliekas įstaigai labai brangiai kainuoja – 85 litai už toną. Per metus esą tenka pervežti 12 tūkstančių tonų.

Tačiau, kad apsaugotų  aikšteles nuo atliekas vežančių piliečių, teko įdarbinti papildomai žmonių, aišku, ir atlyginimus jiems mokėti. Pinigėliai, žinoma, mokami iš didėjančių atliekų tvarkymo mokesčių.

R. Jakutis tikina, kad į  aikšteles atliekas veža ne tik gyventojai, bet ir įmonės, kurios savo šiukšles turėtų vežti tiesiai į sąvartyną. Kad sugaudytų tokias įmones, Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras nusprendė pastatyti filmavimo kameras. Kameros filmuos, vaizdelius gavę aplinkosaugininkai baus įmones.

Tai gal protingoms galvoms nuo to ir pradėti reikėjo užuot žmones pratinus atliekas pamiškėse versti? 
 


Į viršų