facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

"Šiandien meilužės statusas nebelimpa", - teigia Lidija Jucevičienė, viena iš ilgiausiai Savivaldybėje dirbančių referenčių.
 
 
 
 
 
Zita KATKIENĖ

Beveik prieš  šešis dešimtmečius Amerikos verslininko Hario F. Klemfuso įsteigta Sekretorės diena žinoma ir šiandien. Tačiau kalbintos valstybinių  įstaigų sekretorės tikino, jog šventės nešvenčia - ši diena joms nesiskiria nuo kitų, kupinų nesibaigiančių darbų ir rūpesčių... Visoms būdinga tai, jog  mieliau būti referentėmis ar kanceliarijos darbuotojomis nei sekretorėmis, nes šis žodis asocijuojasi su... viršininko meilužės statusu. Nors pirminė žodžio sekretorė reikšmė nieko bendro neturi. Sekretorė - tai „asmuo, saugantis paslaptis”. Nes sekretorė dažniausiai iš tiesų žino visas direktoriaus paslaptis. Neretai jai tenka ir pameluoti, kad direktoriaus nėra ar direktoriui paprašius dėl kokios nors priežasties nukelti susitikimą. O kaip yra iš tikrųjų?

Kanceliarijos darbuotoja - lakmuso popierėlis

Jovita ŽARIENĖ, Neringa MOLOTOKAITĖ,

Šiaulių apskrities ligoninės raštinės sekretoriato kanceliarinės darbuotojos:

Trečius metus ligoninės raštinėje dirbanti Jovita Žarienė, kaip ir dera sekretorei, tvarko raštvedybą, atsiliepinėja į telefonų, kurių ant stalo - net keturi, skambučius. Tenka priimti ir ligoninės generalinio direktoriaus Petro Simavičiaus bei medicinos direktorės Vaivos Makštutienės, kurių referentėmis ir yra dvi kanceliarijos darbuotojos, svečius. Nuolatiniai raštinės lankytojai - medikai, kurie domisi į ligoninę atkeliaujančiais dokumentais iš ministerijos, administracijos naujovėmis, domisi tobulinimosi galimybėmis - konferencijomis, kursais, į kuriuos gauti kvietimai.

„Dažnai tenka bendrauti ir su ligoninės pacientais”, - sako Neringa Molotokaitė, pasak kurios, abi ligoninės raštinės kanceliarijos darbuotojos - tarsi lakmuso popierėlis, kuris sugeria svetimą skausmą - ligonių bėdas ir nusprendžia, kas žmogui galėtų padėti. Būna ir taip, kad žmogui to ir pakanka - išsisakęs ir kartais išsiplūdęs, jis atsisveikina taikiai. Tenka dirbti ir kaip informatorėms, nes čia žmonės ateina ir pasiklausti, kokiame kabinete koks gydytojas dirba, į kurį skyrių jam reikia kreiptis, kur kokie tyrimai atliekami. Referentės neslepia, jog labai dažnai lankytojams sako, jog vadovo nėra kabinete, nors jis ir yra. Labai dažnai tenka virti ir kavą, ir arbatą, kuria vaišinami ir svečiai. Tačiau Sekretorės diena referentėms ne šventė. Abi šią dieną dirbs įprastą, labai sunkų ir daug įtampos reikalaujantį darbą.

Griežti, bet teisingi

Lidija JUCEVIČIENĖ, miesto Tarybos sekretoriato vyresnioji referentė: 

”Aš Sekretorių dienos tikrai nešvęsiu, nes nuo trečiadienio - atostogos, kurių dalį praleisiu Vokietijoje. Anais laikais sekretorė buvo  tarsi viršininko meilužė, todėl dabar niekas nebenori vadintis sekretore. Šiandien meilužės statusas nebelimpa. Nors verslininkų referentės - tik dvimetrinėmis kojomis. Aš priklausau Tarybos sekretoriatui, kuriam vadovauja Vaclovas Vingras, tačiau esu miesto mero Genadijaus Mikšio ir vicemerės Almos Javtokienės referentė. Visada stengiuosi, kad žmonės kuo mažiau trukdytų miesto vadovus, nes jie - labai užimti žmonės. Dabar, kai savivaldybės darbas organizuotas vieno langelio principu, sumažėjo sekretoriate žmonių. Ypač tokių, kurie prašo išmaldos. Iš pusės žvilgsnio ir pusės žodžio dažnai suprantu ir vieną, ir antrą, todėl jaučiuosi darnios komandos žmogus. Sunkiausia kai reikia atšaukti posėdį - reikia žmonių atsiprašyti, aiškintis. Tai nemalonu”.

Kavutė  direktoriui - ne rutina

Indrė  PELEDŽIŪTĖ, savivaldybės kanceliarijos vyresnioji referentė:

„Šiose pareigose dirbu tik trečia savaitė. Darbo mokė prieš tai dirbusi referentė. Iki šiol problemų neiškilo jokių ir rutinos dar nejaučiu. Kiekviena diena - skirtinga, tenka bendrauti su daug naujų žmonių. Kiekvieną rytą peržiūriu administracijos direktoriaus Vlado Damulevičiaus ir administracijos direktoriaus pavaduotojo Denio Michalenkos elektroninį paštą, skirstau raštus, dokumentus. Direktoriaus prašymu ne kartą teko sakyti lankytojams, kad direktoriaus nėra, nes jis nenori, kad trukdytų. Labai retai verdu kavą - tik kai direktoriui sunki diena. Nustatytų valandų kavai tikrai nėra. Apie Sekretorės dieną girdžiu pirmą kartą ir tikrai jos nešvęsiu. Tai bus įprasta darbo diena.   
Vadimo SIMUTKINO nuotr.
Į viršų