facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Teko girdėti, kad pasikeitė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas ir nebebus kai kurių anksčiau taikytų gyventojų pajamų mokesčio lengvatų. Norėčiau sužinoti, kokios dabar yra gyventojų pajamų mokesčio lengvatos. Pernai mokėjau už mokslą, pirkau kompiuterį ir mokėjau gyvybės draudimo įmokas. Ketinu deklaruoti pajamas, todėl norėčiau sužinoti, ar man priklauso gyventojų pajamų mokesčio lengvatos.
Gintarė J.
Į šiaulietės klausimą atsako Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Švietimo ir konsultavimo skyriaus vedėja Gražina LINKUVIENĖ:
 
- Visi gyventojai, norintys pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvatomis, privalo pateikti gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją. 
Kaip ir anksčiau, taip ir šiemet gyventojų pajamų mokesčio lengvata taikoma gyventojams, mokantiems įmokas pagal gyvybės draudimo sutartis. Šio mokesčio lengvata išlieka ir gyventojams, mokėjusiems įmokas pensijų fondams. 
 
Pasikeitus Gyventojų pajamų mokesčio įstatymui, pasikeitė ir mokestinė lengvata už studijas mokantiems gyventojams. Susigrąžinti dalį pajamų mokesčio galės tik tie studentai, kurie baigę studijas įgis pirmąjį aukštąjį išsimokslinimą. Išimtis tik mokėjusiems už 2008-2009 metų rudens semestrą,  nes šiuo atveju nežiūrima, kelinto išsilavinimo siekiama. Kad studentai nesusipainiotų, reikėtų paaiškinti, ką reiškia pirmasis aukštasis mokslas. Pavyzdžiui, kolegiją baigęs studentas įstoja į universitetą ir čia siekia bakalauro išsimokslinimo. Jei studentas 2009 metais mokėjo už mokslą, mokestinė lengvata jam priklauso. Jei baigęs bakalaurą studentas įstojo į magistrantūros studijas, mokestinė lengvata jam taip pat priklauso. Lengvata nepriklauso tuo atveju, jei, pavyzdžiui, vienos kvalifikacijos magistro diplomą turintis žmogus nusprendė įgyti dar vieną magistro diplomą.
 
Reikėtų pažymėti, kad mokestinė lengvata netaikoma už išlyginamąsias studijas bei tais atvejais, jei studentas sumokėjo už egzamino perlaikymą ar dalyko kartojimą.
 
Kaip ir anksčiau, taip ir dabar šia pajamų mokesčio lengvata galės pasinaudoti pats studentas. Jeigu studentas nedirbo ar jo pajamos buvo per mažos, kad galėtų susigrąžinti visą gyventojų pajamų mokesčio permoką, lengvata galės pasinaudoti studento tėvai, globėjai, rūpintojai arba sutuoktinis. Priešingai nei praėjusiais metais, lengvata nebegalės pasinaudoti studento (jei paties studento pajamų nepakanka arba jis negavo apmokestinamųjų pajamų) broliai, seserys ir sugyventiniai.
 
2009 metų sausio pirmąją dieną pasikeitus Gyventojų pajamų mokesčio įstatymui nebeliko gyventojų pajamų mokesčio lengvatos palūkanoms, kurias moka gyventojas, pasiskolinęs lėšų būstui pirkti arba statyti. Tačiau tie žmonėms, kurie pasiskolinę pinigų iš banko ar kitų kredito įstaigų, būstą įsigijo iki 2008 metų gruodžio 31 dienos, šia lengvata ir toliau galės naudotis. Reikėtų pažymėti, kad tie gyventojai, kurie turėjo ne vieną kreditą, turėtų pasirinkti - kurio kredito palūkanoms taikyti lengvatą, nes lengvata taikoma tik už vieną kreditą mokamoms palūkanoms.
 
Įsigaliojus įstatymo pakeitimams, nebetaikoma anksčiau taikyta gyventojų pajamų mokesčio lengvata žmonėms, pirkusiems asmeninį kompiuterį. Tačiau tie žmonės, kurie kompiuterį įsigijo iki 2008 metų gruodžio 31 dienos ir už jį vis dar moka lizingo bendrovėms, lengvata pasinaudoti galės. 
 
Primenu, kad šiomis pajamų mokesčio lengvatomis negalės pasinaudoti gyventojai, kurie vertėsi tik individualia veikla su verslo liudijimu. Negalės pasinaudoti ir tie, kurie gavo tik neapmokestinamų pajamų ar tik dividendų, bei gyventojai, gavę tik pajamų, apmokestinamų 5 procentų pajamų mokesčiu (tai yra, tik pajamų iš žemės ūkio veiklos).
 
Užraše Lina JUREVIČIŪTĖ
Į viršų