facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Vieno iš nominantų idėja – plyna aikštė, trikampės formos sovietmetį menantis monolitinis paminklas, kabančios stoginės ir NATO lėktuvai.


Mykolas DEIKUS

Komisija neįstengė išrinkti geriausios Prisikėlimo aikštės sutvarkymo vizijos. Idėjų proveržio, apie kurį prieš mėnesį kalbėjo Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius, neįvyko. Kai kurie darbai padvelkė „chaltūra“.

Išrinko tris darbus

Visą šeštadienį posėdžiavusi komisija taip ir neapsisprendė, kuri idėja geriausia. Nuspręsta išrinkti trijų komandų darbus: Andrė Baldi architektūra urbanistika (vadovė Andrė Baldišiūtė), i+a2 (vadovė Aušra Černiauskienė), URBANTEAM (vadovas Mykolas Kurtinaitis). Visoms trims komandoms iki Velykų bus padalytas prizinis fondas – 10 tūkstančių litų.

Komisijos pirmininkas, Savivaldybės administracijos direktorius V. Damulevičius sakė, kad beveik visi trys darbai surinko panašų balų skaičių.

Pasiūlė seną idėją


Komisijos pirmininkas V. Damulevičius neslėpė, kad vienas iš vertinimo kriterijų buvo tai, kaip darbai atitinka prieš dešimt metų parengtą aikštės detalųjį planą. Nominuoti buvo tie darbai, kurie šį planą ir atitiko.

Pagrindiniai reikalavimai, numatyti dešimties metų senumo plane – užstatyti aikštės prieigas nuo Šiaulių dramos teatro, o aikštės dalyje priešais Šiaulių kolegiją pastatyti milžinišką pastatą. Šioje vietoje dabar miesto švenčių metu statoma scena ir koncertų klausosi miestiečiai. Vieša paslaptis, jog „pastumti“ aikštės užstatymą jau daugiau kaip dešimtmetį bando įtakingi verslininkai ir architektai.

Tiesa, buvo pasiūlyta išties radikalių sprendimų – pavyzdžiui, monumentą kovotojams už laisvę  statyti Tilžės gatvės ir Aušros al. sankirtoje.

Jaunimas „pachaltūrijo“?


Dauguma konkurse dalyvavusių komandų narių – jaunimas, studijuojantis architektūrą. Jaunimėlis sudarė ir nugalėtojomis pripažintas komandas.

Net du iš trijų geriausiais nominuotų darbų – vos ne identiški. Viena komanda maždaug penktadalyje aikštės siūlė įrengti kažką panašaus į pakylą riedlentininkams, pakylą siūlė ir kita komanda.

URBANTEAM pasiūlė paminklą kovotojams už laisvę įrengti išilgai Tilžės gatvės, per visą aikštę. Paminklas gerokai primena monolitines lentas su bareljefais, kokios būdavo statomos sovietmečiu.   

Kitos dvi komandos irgi nesublizgėjo originalumu. Viena komanda pasiūlė seną idėją paminklą statyti Šiaulių katedros patvoryje, o kita išvedžiojo, jog monumentas esanti pati Prisikėlimo aikštė, todėl apskritai nereikia statyti jokio paminklo.

Geriausiais pripažintuose darbuose siūloma iškirsti dabar aikštėje augančius medžius, vietos nebelieka ir skulptūroms.

Idėja pasiskolinta iš latvių

Dar visai neseniai Savivaldybės administracijos direktorius V. Damulevičius ir vyriausioji savivaldybės architektė Rasa Budrytė kalbėjo apie supurtymą. V. Damulevičius nedviprasmiškai užsiminė ir apie architektų klaną, tačiau šio klano, panašu, Kūrybinėms dirbtuvėms išjudinti nepavyko.

Idėją surengti Kūrybines dirbtuves, kuriose būtų generuojamos idėjos, iš Latvijos parsivežė Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas Šarūnas Sabaliauskas.

Darbus vertino Savivaldybės, miesto verslininkų atstovai bei architektai.Net dviejų nominantų idėjos – vos ne identiškos. Užgriozdinti pastatais, iškirsti medžius ir prie Varpo gatvės trečdalyje aikštės įrengti „kalną“.

 

Viename iš darbų siūlyta kovotojus už laisvę ir nepriklausomybę pagerbti monumentu su šiauliečio Povilo Anikino skulptūra „Angelas“. Ši idėja buvo „išbalsuota“.
Vaido SIMANAUSKO nuotr.

Į viršų