1236 m. rugsėjo 22 d. mūšyje istorinėje Saulės žemėje buvo pasiekta europinės reikšmės pergalė. Nušvito viltis tiek Šiaulių krašto šviesuomenei, tiek neabejingiems Lietuvos praeičiai žmonėms, kad Saulės mūšio 780 metų sukaktį ir Lietuvos valstybės atkūrimo100-metį galėsime pasitikti padoriai. Tai yra, su galų gale užbaigtais Saulės mūšio vietos Jauniūnuose įamžinimo darbais. Ar vien dėl to, kad 2016-ieji paskelbti Saulės mūšio metais, galiausiai turistinė, kultūrinė, edukacinė veikla memorialo vietoje irgi taps realybe? Dideli sprendimai esą pagaliau vyksta, o juk geriau vėliau negu niekada.

Saulės mūšio memorialo statyba privalo būti užbaigta
Saulės mūšiu pasiekta pasaulinės istorinės reikšmės pergalė įrašė Lietuvą ir visus baltus į Europos istoriją bei atvėrė kelius Lietuvos valstybės įtvirtinimui. Valio! Tik šita reikšmė nyko ir sunyko, kai ilgam įstrigo Saulės mūšio memorialo statybos darbai.

Seimo priimtame nutarime pažymima, kad jau pradėti Saulės mūšio įamžinimo darbai: atlikti Saulės mūšio vietovės Jauniūnuose, Joniškio rajone, archeologiniai tyrinėjimai, parengtas Saulės mūšio įamžinimo projektas, Saulės mūšio įamžinimas buvo įtrauktas į valstybinę Lietuvos tūkstantmečio programą.

Ką reiškia – jau pradėti, jau parengtas? Kada – pernai ar sausio 1-ąją po ledu?

Vis dėlto vardijo Lietuvos kultūros fondo pirmininkas Hubertas Smilgys gerus ženklus, kurie, pasak jo, rodo, kad reikalai pajudėjo. Jis džiaugiasi, kad šiuo metu Lietuvos savivaldybių asociacija gana rimtai ėmėsi apibendrinti, ko imsis visos savivaldybės siekiant paminėti Saulės mūšio metus. Lietuvos kultūros ministerija dabar irgi renka visus duomenis ir bent jau iki šio mėnesio pabaigos turi surinkti visas paraiškas, pasiūlymus, idėjas, kaip bus minima Saulės mūšio pergalė Lietuvoje.

„Kaip toliau rutuliosis – sunku pasakyti. Mes išsiuntėme siūlymus apie renginius ir programas. Svarbiausias vis dėlto yra memorialo užbaigimas. Tiek iš tikrųjų nedaug betrūksta. Tai liktų ne tik mūsų kartai ar vėlesnėms kartoms, liktų ir amžiams ir bylotų apie šį įvykį. Paminklas stovi prie labai svarbaus europinio magistralinio kelio. Saulės mūšio memorialo lankomumas neabejotinas. Manome, kad prie šito memorialo susiformuotų atitinkama infrastruktūra. Užbaigti memorialą tikrai yra būtinybė mūsų valstybei. Tai ne vieno regiono reikalas – ne vien Šiaulių, Joniškio, bet apskritai visos Lietuvos“, – sako H. Smilgys.

Istorikas Romas Batūra pabrėžia istorinio mūšio Šiaulių žemėje unikalumą. „Turime unikalų memorialą, kaimyniniai kraštai tokios laisvės kovų vietos, tokio tarptautinio masto neturi. Tiesiog labai skaudu, kad darbai per tam tikrą kvailumą nutraukti ir jau keleri metai kankinamės, bet svarbiausia kankinama Lietuvos dvasia“, – mano istorikas.
Lietuvos kultūros fondo pirmininkas H. Smilgys norėtų, kad minint Saulės mūšio sukaktį įvyktų dar ir konferencija, skirta aptarti Saulės mūšiui Europos kontekste, ir kiti ženklai palydėtų šiuos metus. Taip pat kad šiauliečiai vėl grįžtų prie gražios turėtos tradicijos, kai Šiaulių dienų metu vienas iš svarbiausių renginių paprastai būdavo skiriamas Saulės mūšio pergalei paminėti.

„Kiek supratau iš miesto vadovų, jie yra pasiryžę šitą daryti. Tai labai mus džiugina“, – teigia H. Smilgys.
Saulės mūšio memorialo statyba, atrodo, būtų visai netoli pabaigos: faktiškai atlikta 2/3 darbų. Be numatytų lėšų ir paskelbto konkurso dar sunku pasakyti, kiek ilgai lauktoji pabaiga kainuos, bet H. Smilgys mano, kad maždaug apie 700 tūkst. eurų „Valstybės mastu tai yra tikrai nedideli pinigai“, – tikina jis.

Kaip visada vėluojame
Pasiteiravome Šiaulių miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjos Dainos Kinčinaitienės, ar jau žinoma, kaip minėsime Šiauliuose Saulės mūšio metus. Pasirodo, stringa ir veiksmų planas – ką veiksime!

Ir viskas paaiškės tik kovą, nes tik sausį valdžios susigriebta. „Galutinė programa iš tikrųjų susidėlios tik vasario mėnesį, kai mes turėsime bent jau preliminarius rezultatus dėl finansavimo. Mūsų teikiami pasiūlymai įvairūs – ir dėl infrastruktūros, ir dėl renginių, idėjų. Kultūros ministerija klausia, ką galėtumėme pasiūlyti bendram veiklos planui. Konkursas paraiškoms priimti vyks iki sausio pabaigos, kovo mėnesį turėtų būti rezultatai, – apie konkursą, paskelbtą tik sausį, sako Kultūros skyriaus vedėja. – Matosi, kad viskas pavėluotai, Saulės mūšiui paminėti tik dabar priiminėjamos paraiškos, o tai turėjo būti padaryta pernai.“

Nors Šiaulių miesto Savivaldybės Kultūros skyrius gavo pasiūlymų tiek iš atskirų asmenų, tiek iš organizacijų, viskas dedama į  vieną pasiūlymų planą nieko neišmetant. Kai kurios idėjos bus realizuotos Šiaulių mieste Kultūros programos lėšomis. Tik viskas remiasi į finansus, jei reikės didelių lėšų – atia ir renginiams sukakties proga.

Pasiteiravome ir architekto Vytenio Rudoko – Saulės mūšio metais memorialą staiga visi prisiminė. „Jeigu visuomenė, miesto ar visos Lietuvos, neturi poreikio kažkokį veiksmą padaryti, bet kokia maža grupė kad ir labai puikių ar iniciatyvių žmonių sunkiai ką gali nuveikti. Mano galva, pirmiausia turime atsakyti į klausimą, ar mes suvokiame, kad yra toks Saulės mūšis su savo reikšme ir prasme, ar mums tokio reikia. Tada bus labai lengva atsakyti į visus kitus“, – sako architektas, pasigedęs elementaraus susitarimo, kuris turėjo būti priimtas jau seniai. Tad paprasta kaip dukart du – užbaigti reikia, nes ir gėda, ir kvaila, o ir sunyks tiek pinigų, kad net šiurpas ima.

Į viršų