facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Pavasaris ir vasara gal ir nėra tinkamiausias metas rašyti apie sapnus, nes ilgėja dienos, trumpėja naktys ir miegui skiriame mažiau valandų. Tačiau gydytojai aiškina, jog miego trukmė turi būti tokia pat ir rudenį ar žiemą, ir pavasarį ar vasarą. O ir miego diena švenčiama pavasarį (kovo 21 d.). O juk puikus vasaros miegas: kaimo sodyboje, o dar geriau ant šieno, o jei namuose, tai prie plačiai atvertų langų. Ir sapnai tuomet lanko kitokie: šviesesni, linksmesni ir su laimingomis pabaigomis. Ilgėjant dienoms ir trumpėjant naktims sapnus reikia ypač gerbti, o jei jie aplanko – pasidžiaugti. Retas svečias – maloniausias.

Sako, šalia viso tunto draudimų, gali uždrausti ir sapnus. Čia norėčiau įsiterpti, jog, mano galva, ne visi draudimai yra blogi. Nekalbėsiu apie alkoholio draudimus, nes bent mane nei alkoholio reklama paskatino gerti, nei sutrumpintas alkoholio pardavimo laikas negerti. O štai drausti kodavimą nuo alkoholio palaikyčiau. Nebent kaip placebo priemonę. Dar gerai, kad tie koduotojai liepia norintiems užsikoduoti dvi savaites ar kiek ten prieš apsilankant pas juos būti negėrus. Štai tos dvi savaitės tai tikrai gali padėti.

Pritariu ir vijimui lauk visokiausių pranašų, pritarčiau ir loterijų draudimui. Bet grįžkime prie sapnų. Jų, reikia tikėtis, niekas neuždraus. O jei ir uždraustų, nieko blogo neatsitiktų – mus aplankantys sapnai taptų dar mielesni. Vien todėl, kad uždrausti.   

Kol kas niekas tiksliai negali to pasakyti, ką reiškia sapnai. Visi klausimai apie sapnus – tik retoriniai. Skirtingos mistikų kartos atsakinėjo į juos įvairiai, pateikė ne vieną hipotezę. Nes kaip paaiškinti tai, kas nepaaiškinama?

Ko gero, tiksliau būtų sapnus pavadinti paraleline realybe. Kaip aplink mus egzistuoja realus pasaulis, taip mumyse glūdi sapnų šalis. Pamenate Prousto „Prarasto laiko beieškant“ įžangą – Marselis vakarais skaito, o kai tik užgesina žvakę ir užmiega, sapne jį užvaldo ką tik skaityta knyga, virsdama skraidančiu kilimu.

Sapnų prasmę bandoma aiškinti nuo senų senovės. Daugelis sapnų aiškintojų yra linkę gąsdinti. Štai jei sapnuojate, kad krentate, arba jus persekioja sapnai, susiję su stichinėmis nelaimėmis – uraganais, žemės drebėjimu, cunamiais, potvyniais, sunerimkite dėl galimo kraujospūdžio padidėjimo. Jei sapnuose esate bejėgiai, jaučiate, kad negalite pasijudinti, pabėgti nuo pavojaus arba pakelti to, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo lengvas – jūsų kraujospūdis sumažėjęs. Jei sapne pajuntate mirties baimę, pavyzdžiui, patekote į nusikaltėlių rankas, važiuojate automobiliu su sugedusiais stabdžiais arba ant savo kūno matote pavojingą žaizdą – gresia širdies ligos.

Apie gripą ir peršalimo ligas byloja sapnai apie pirtį ar vonią – jums atrodo, kad besimaudant vanduo yra pernelyg šaltas arba, priešingai, karštas. Jeigu sapnuojate saldumynus – saugokitės lėtinio gastrito ir skrandžio opos. Raskite būdą nusiraminti ir pataisyti pašlijusius nervus, kratykitės neurozės ir depresijos, jei sapne negalite rasti išėjimo, esate aklavietėje, labirinte ar pasiklydote, pavėlavote į traukinį.

Štai susapnavau, kad visi mano gyvenimo traukiniai jau išvykę. Prabudęs pagalvojau – o gal jau tikrai.

Statistika byloja, jog dažniausiai sapnuojate, kad esate nuogut nuogutėlis, vėluojate, jus persekioja, skrendate, krentate, skauda dantys. Dažniausiai sapnuojami gyviai – žuvys, žiurkės, katės, grybai, vorai ir kirminai; objektai – batai, lėktuvai, moterys, vyrai, bučiniai (bučiuotis), žiedai ir meilė.

Visgi ką besusapnuotume, svarbiausia likti optimistais. Susapnuota nelaimė gali prišaukti sėkmę! Susapnavote barnį su sutuoktiniu? Nesijaudinkite! Tai gali reikšti, kad jūsų santykiai pereina į naują etapą, o jūs galite drąsiai pasikliauti savo žmogumi.

Sutuoktinis sapne jus paliko? Tai dažniausiai reiškia kopimą karjeros laiptais arba netikėtus pinigus. Jei sapne sutuoktiniu tampa kitas žmogus, ruoškitės ilgai kelionei. Sapnas, kuriame sulaužėte ištikimybę, gali reikšti linksmą šventę, vakarėlį. O jei košmaruose regėjote uošvienę ar anytą, galbūt giminėje laukia vestuvės arba krikštynos.

Susapnavote dideles finansines bėdas. Tokie sapnai dažniausiai sapnuojami prieš didelius pirkinius. Kuo daugiau pinigų išleidote sapne, tuo daugiau uždirbsite realybėje. Jei susapnavote, kad neturite kišenėje nė skatiko – ruoškitės finansinių reikalų pagerėjimui. Prarasti pinigus sapne – realybėje sulaukti palikimo ar bent jau laimėti ginčą. Susapnavote, kad jus apvogė? Galite investuoti į verslą – sulauksite pelno. Jei sapne pinigus vogėte jūs – tai reiškia laimę santuokoje.

Susapnavote, kad užklupo liga? Galite nesiskubinti pas gydytoją – su pablogėjusia sveikata sapnas nesusijęs. Sapnai, kuriuose sergate, reiškia geras naujienas ir viltis. Sapne regėjote kruvinas rankas? Tai irgi geras ženklas – jei prieš tai sirgote, liga veikiai pasitrauks. O jei po tokio sapno nusipirktumėte loterijos bilietą, jis veikiausiai būtų laimingas. Susapnavote gydytoją ar seselę – nusiteikite, kad jūsų svajonė greitai išsipildys. Dantų skausmas sapne reiškia, kad jus realiame gyvenime palaiko draugai, galvos skausmas – netrukus išspręsite sudėtingą problemą, gerklės ligos – laukia sėkmė versle. Jei susapnavote, kad esate prie mirties – jums pasiseks meilėje!

Susapnavote nemalonumus darbe? Tai reiškia, kad jūsų laukia sėkmė ir stulbinanti karjera. Jei sapnuojate ginčus su bendradarbiais – pasitikėsite savimi, atsiras proga įgyvendinti su darbu susijusį sumanymą. Nemalonios scenos su šefu – kaip tik šefas realybėje jus padrąsins, paskatins, palaikys. Jei sapne nesusitvarkote su savo pareigomis, vadinasi, realybėje itin efektyviai dirbate ir netgi pelnysite pagyrų.

Amerikos indėnai pirmieji pamėgino sukelti gerus sapnus ir atsikratyti košmarų. Jie sugalvojo sapnų gaudykles, kurių dabar galima rasti muziejuose ir parduotuvėse, o kai kurie žmonės pasikabina savo automobiliuose kaip laimę nešantį ženklą.

Amerikos indėnams sapnai ypač reikšmingi. Pasakojimuose ir legendose gausu atsitikimų, kai košmarai išpranašavo nelaimę ar katastrofą. Indėnai tiki, kad nakties oras kupinas gerų ir blogų sapnų, kurie bet kada gali pasiekti miegantįjį.

Sapnų gaudyklės pakabinamos virš miegojimo vietos ten, kur jas gali apšviesti pirmieji ryto saulės spinduliai. Anot indėnų, tam tikri sapnai ir juose pasirodantys vaizdiniai skirti konkretiems žmonėms. Sapnų gaudyklė negali sutrukdyti šiems sapnams pasiekti tam tikrą žmogų. Jie visada praeis pro tinklą, o miegantysis būtinai regės jų simbolius ar prisimins perteiktą informaciją. Sapnų gaudyklė skirta apsaugoti nuo nakties ore skrajojančių blogų sapnų. Nesant sapnų gaudyklių, jie neva laisvai plaukioja, gali aplankyti ir išgąsdinti miegantįjį. Sapnų gaudyklės sugauna blogus sapnus, kuriuos sunaikina ryto saulės spinduliai. Sakoma, kad taip pagautas ir sunaikintas sapnas negali daugiau aplankyti žmonių – jis daugiau nebeskraido ore.

Sapnų gaudyklę galima pasidaryti pačiam, tereikia kokio nors lanko (medinio, plastmasinio), kurį galima pasidaryti, pavyzdžiui, iš šakų. Lankas aptraukiamas tinkleliu, kurio viduryje prakerpama maža skylutė. Gaudyklę galima papuošti plunksnomis ar karoliukais.

Rašant apie sapnus, reikia vieną kitą pagiriamąjį žodį tarti lovai. Visi kiti miegamojo baldai yra tik lovos „tarnai“. Dargi miegamajame užtenka vien lovos, nes kiti baldai (visokios spintos, spintelės, dėžutės, staliukai, begalė kėdžių) užgriozdina aplinką ir net trukdo miegoti. Tad jei turite galimybę, nedarykite iš miegamojo drabužių sandėlio, kontoros ar darbo kabineto. Vienu metu dargi statant daugiabučius (kol dar nebuvo prasidėjusi blokinių namų era) buvo įrengiamas toks nedidelis kambarėlis, kuriame galėjai susikabinti drabužius, pasidėti batus. Individualiuose namuose tokių kambarėlių dažnai pasitaiko. Ir puiku.

O kokių tik lovų nėra: viengulės, dvigulės, įvairiausių formų (dargi apvalios), lovos su patalynės dėže, sofos-lovos, dviaukštės lovos, lovos sekcijoje, futono lovos... Kas ta futono lova yra, net nežinojau. Pasirodo, tai Japonijoje ypač populiari lova, kuri susilanksto, kaip tik nori, o, be to, susilanksto ir pats čiužinys.

Kokios lovos geriausios? Skaičiau, kad medinės, ir patariama rinktis lovą ir kitus baldus iš natūralios medienos. Net 100 metų senumo natūralios medienos baldus pažeidę visada galite restauruoti, atnaujinti, daug kartų surinkti. Ekologiškai švarūs baldai gaminami iš gryno medžio, saugių medžiagų, juose nėra jokių sintetinių dervų, todėl nekenkia nei žmogui, nei aplinkai.

O pačios nesveikiausios lovos, pasirodo, metalinės. Metalo apsuptyje gerai nepailsėsi.

Geriausia, kai lovos forma stačiakampė, tačiau ne ovali, o juo labiau apvali. Tokios lovos gražios tik parodų ekspozicijose, kino filmuose ir interjerų žurnaluose. Pagal fengšui teoriją miegantys jose žmonės bus atviri iš visų pusių ir nesijaus saugūs. Be to, ovalas ir apskritimas simbolizuoja metalo stichiją, o tai nėra geriausi poilsiui elementai.

Žmogaus kūno svoris – vienas pagrindinių kriterijų, pagal kurį renkamas čiužinys. Jeigu sveriate iki 80 kg jums rekomenduojamas antrojo kietumo laipsnio čiužinys, o nuo 80 kg iki 100 kg – trečiojo kietumo. Storuliai visad lieka nuskriausti (Šiauliuose net nėra jiems skirtos parduotuvės; buvo prieš keletą metų, kuri vadinosi ar tai „Milžinai“, ar „Gigantai“, bet neliko) – jiems čiužinį reikia specialiai gamintis.

Kai partnerių svoriai skiriasi, esant svorio skirtumui daugiau nei 30 kg jiems reikalingi ir skirtingi čiužiniai. Užsienyje jau įprasta partneriams miegoti ant atskirų čiužinių, tačiau Lietuvoje tai dar nepopuliaru – lietuviams nepatinka jausti tarpą lovos viduryje. Tokiu atveju siūloma įsigyti vadinamąjį „jis ir ji“ čiužinį – tai du skirtingo kietumo čiužiniai, sujungti vienu užvalkalu. Taip sujungti čiužiniai standžiai apspaudžiami, todėl miegant tarpas tarp jų nėra jaučiamas.

Tiesa, nepirkite tik latekso čiužinių, nors ir kaip jie bebūtų reklamuojami.

Labai svarbi lovos padėtis miegamajame. Tinkamiausia yra šiaurės vakarų kryptis.

Reikia pripažinti faktą, kad Lietuvoje miegamųjų sienos labai blogai orientuotos pasaulio šalių atžvilgiu, todėl statant lovą tenka pasukti galvą. Nestatykite lovos arti durų ar lango.

Žmonės jau nuo senų senovės daug vietos skyrė lovai ir patogumams joje. Mūšių išvakarėse senovės graikai, romėnai ir babiloniečiai stengėsi išsimiegoti patogiose lovose. Skaičiau, kad Michailas Lermontovas laisvalaikiu mėgo užsiiminėti matematika. Kartą, neišsprendęs uždavinio, nuėjo miegoti. Ir išsprendė uždavinį lovoje. Sapne jis regėjo nepažįstamą žmogų, kuris jam aiškiai pasakė atsakymą.

R. L. Stivensonas tvirtino, kad visas jo romanas „Daktaro Džekilo istorija“ nuo pradžios iki pabaigos sukurtas lovoje.

A. Gribojedovas teigė savo pjesę „Vargas dėl proto“ irgi sukūręs lovoje. Lovoje buvo padarytas ne vienas išradimas, gimė vertingi sumanymai ir planai. Indėnai tiki, kad nakties oras kupinas gerų ir blogų minčių bei pojūčių, kurie bet kada gali pasiekti miegantįjį. Poetai pastebi, jog noras vartytis lovoje, mieguistas gyvenimo suvokimas yra tiesiog svajokliškas noras snūduriuoti su visa gamta.

Atsigulėte lovon, bet nesimiega? Skaičiuokite avis ar spręskite prieš tai skaitytus nuovokumo testus. Pavyzdžiui, vienas jų.

Kurčnebylis nusprendė nusipirkti dantų šepetėlį. Jis nuėjo į parduotuvę ir gestais parodė, kad valo dantis. Pardavėja suprato ir kurčnebylis nusipirko dantų šepetuką.

O dabar – kita situacija. Aklajam reikia dantų šepetuko. Kaip pranešti apie tai pardavėjai, kad ši jį suprastų? Gerai pagalvokite ir tik po to pažiūrėkite atsakymą...

Atsakymas: aklajam reikia tiesiog prieiti prie prekystalio ir pasakyti: „Man reikia dantų šepetuko...“

Lova ir sapnai neišskiriami, todėl įdomu, ką gali reikšti pačios lovos sapnavimas? Tiesa, bent aš niekad nesapnavau, kad guliu lovoje ir sapnuoju. Tačiau sapnų aiškintojai tvirtina, jog taip irgi pasitaiko.

Senam žmogui lovą sapnuoti – laimė. Lovatiesę sapnuoti – santuoka. Sapnuoti daug lovų, sustatytų gražiai eilėmis, reiškia reikalų pagerėjimą. Matyti daug nelygiai sustatytų lovų reiškia įspėjimą, kad neatidėliodamas tvarkytum kai kuriuos reikalus. Nešvari, netvarkinga lova reiškia antipatiją, vengimą kovoti dėl egzistencijos, atsiskyrimą ir nemalonų seksualinį gyvenimą ar ligą. Sapne regėti švarią ir baltą lovą reiškia, kad baigiasi rūpesčiai ir pavojai. Gražiai paklota lova – šeimyninio gyvenimo laimė.

Moteriai sapnuoti, kad kloja lovą – naujas širdies draugas ir malonūs užsiėmimai. Sulaužyta lova – pinigų praradimas dėl kredito. Sapne matyti save lovoje svetimame kambaryje reiškia, kad tave aplankys draugai. Jeigu sapnuoji, kad miegi lovoje po atviru dangumi – puikūs užsiėmimai pagerins tavo padėtį. Sapne išlipti iš lovos – tapsi savarankiškas. Ligoniui keltis iš lovos reiškia greitą pasveikimą. Jeigu sapnuoji, kad prišlapinai į lovą – lauk ligos arba tragiško įvykio, kuris pakeis tavo gyvenimą.

Sapnuojate, kad stichija sugriovė jūsų namus – laukite svečių! Ne veltui marsiečiai tvirtai įsitikinę: „Nelauktas svečias blogiau už Gagariną.“ Bet tuo nebūtina tikėti.

Ką nors sapnuoti lietuviams būdinga ir net poetai pastebi, jog mieguistas mūsų gyvenimo suvokimas yra tiesiog svajokliškas noras snūduriuoti su visa gamta. Lietuviui reikia, kad tik būtų „gražu“, jo troškimas – „diemedžiu žydėti“. Sako, labiausiai pildosi sapnai, susapnuoti penktadienio ir šeštadienio naktimis. Žodžiu, prisiminkite, ką šią naktį sapnavote. Ypač pildosi sapnai susapnuoti apie 5 val. ryto.

Į viršų