Terasa yra labiau jausmas nei statinys. Nes joje būti gera. Todėl planuodami terasą, pirmiausia galvokite apie save: ką joje veiksite, kiek daug ar mažiau vietos norite, kuo ji turi kvepėti, kokiomis spalvomis džiuginti, ar vaikščiosite joje basomis. Terasa turi būti jūsų oazė. Kaip tai įgyvendinti?

„ESSVE Lietuva“ specialistai sako, kad visa tai įgyvendinti galima pasirinkus statyti draugiškai arba nekenkiant aplinkai.

Kokią medieną ir tvirtinimo detales pasirinkti?

Žmogui geriausiai tinka tai, kas yra jo artimoje aplinkoje. Ši taisyklė tinka ne tik renkantis maisto produktus, bet ir natūralias statybines medžiagas.

Užuot dairiusis į egzotinę medieną, terasai verčiau rinktis vietinę statybinę medžiagą. Tvarumo požiūriu, tai pažangus apsisprendimas, nes kuo iš toliau vežama mediena, tuo didesnį anglies dvideginio pėdsaką ji palieka.

Jeigu mediena turi FSC arba PECP žymėjimą, tai reiškia, kad miškas naudojamas atsakingai.

Natūrali mediena ilgai nedžiugins, jeigu nebus impregnuota. Tad verta pasidomėti, kokie produktai, technologija naudota impregnavimui.

Mediena gali būti apdorota natūraliomis priemonėmis: sėmenų aliejumi, impregnuota slėgiu arba apdorota termiškai – be jokių cheminių priedų. Termiškai apdorota mediena yra stabilesnė, geriau apsaugota nuo puvimo.

Mediena gali būti impregnuota ir siliciu – ji turi ekologiškumo klasifikaciją. Tokia mediena yra gražaus pilkai sidabrinio atspalvio ir ilgai tarnauja, nes silicis suteikia apsaugą nuo rūdžių, neleidžia įgerti vandeniui, užtikrina geresnę apsaugą nuo užsiliepsnojimo.

Terasai tvirtinti verta rinktis nerūdijančio plieno sraigtus: nes jie nerūdys, tad nereikės jų keisti, o tai reiškia – nereikės gaminti vis naujų sraigtų, taip naudojant daug energijos.

Kaip stabili pagrindo konstrukcija susijusi su terasos ilgaamžiškumu ir tvarumu?

Medinė terasa, kaip ir kiekvienas natūralus daiktas, negyvuos amžinai. Tačiau yra kelios gudrybės, kurios prailgina jos gyvavimą. Viena tokių – terasos pagrindas. Koks pagrindas geriausias, lemia sklypo ypatumai ir laikančiosios konstrukcijos inkaravimas. Paprastai yra trys pagrindiniai montavimo tipai: betone, ant stulpelių ir lygioje vietoje arba ant šlaito.

Konstrukcijos pagrindas dėvisi kur kas lėčiau negu vaikštomoji dalis, todėl tinkamai, atsakingai sumontavus ir papildomai hidroizoliavus, užteks kartas nuo karto pakeisti atitarnavusias lentas naujomis. Tad užuot stačius naują terasą, užteks ją kiek paremontuoti.

Remontą skatina ir Europos sąjungos direktyvos – žaliasis kursas, kuriuo seka ir, pvz., garsiausi pasaulyje technikos gamintojai: jie daug ir ilgai gamina detalių įvairiems technikos modeliams, kad būtų galima techniką remontuoti ir tą pačią naudoti kuo ilgiau.

Montuojant terasos grindis, būtina įvertinti medžio savybes

Ir piniginė, ir aplinka padėkos, jeigu sena terasa bus ne griaunama, o remontuojama, pvz., keičiant susidėvėjusias ir gal papuvusias lentas naujomis, atnaujinant karkaso dalis. Bet pirma reikia įsitikinti, kad mediena tikrai nebetinkama, nes akys gali apgauti. Kaip tai padaryti?

Tiesiog reikia atsukti sraigtus ir nuimti lentas. Jei mediena atrodo apipuvusi, reikia išsiaiškinti pažeidimų išplitimą. Geriausiai tam tiks peilis – badyti reikia, kol geležtė atsirems į kietą, sveiką medieną. Jei pažeidimai siekia iki profilio vidurio, reikės keisti ir karkasą.

Atėjus naujų lentų grindims metui, pasirinkite gražiausias: geriausia dėti į viršų šerdies puse, kad rievės atrodytų kaip šypsenėlės. Tada viršutinė lentos pusė bėgant laikui įgaus šiek tiek išgaubtą formą ir pagerins vandens nutekėjimą.

Medis kvėpuoja, veikiamas kritulių, oro temperatūros pokyčių, traukiasi ir plečiasi. Todėl montuojant terasos grindis, būtina palikti tinkamus tarpus, sukti sraigtus tinkamose vietose ir guldyti lentas tinkama puse į viršų.

Kas nutiks, jeigu lentos bus sudėtos per arti viena kitos? Jos išlinks arba susispaus, taip iškeldamos ir sraigtus. Žmogus gali susižeisti, o terasą reikės remontuoti. Sumontavus lentas per toli vieną nuo kitos, sausuoju metų laiku tarpai bus per dideli. Kokius tarpus tarp lentų palikti, priklauso nuo medienos rūšies ir lentų pločio.

Tačiau kartais lentas užtenka nuplauti, nušlifuoti ir alyvuoti. Jei abejojate, ar lentas tikrai reikia keisti, nedideliame plotelyje giliau įsukite sraigtų galvutes ir atlikite bandomąjį šlifavimą. Jei paaiškės, kad mediena sveika, stengtis verta.

Terasos tarnavimo laikas priklauso ir nuo jos priežiūros

Terasa pastatyta, atsižvelgiant į visas rekomendacijas, tačiau būtina įvertinti dar vieną aspektą – jos priežiūrą. Specialistai sako, kad šiuo atveju svarbiausia – laikytis medienos tiekėjų rekomendacijų ir pasidomėti sraigtais, tvirtinimo detalėmis. Jeigu terasa bus valoma cheminiais valikliais, šarmu, stipriu muilu arba žiemą barstoma druska, būtina rinktis nerūdijančio plieno sraigtus, kurie yra nepaveikūs įvardintoms priežiūros priemonėms. Priešingu atveju gresia turėti švarią terasą ir surūdijusius sraigtus.

Siekiant greito rezultato, kartais terasos grindys yra plaunamos naudojant aukštą slėgį. Tačiau tai gresia problemomis: taip galima pašiaušti paviršių ir atverti kelią įtrūkiams. Todėl verčiau naudoti nedidelį slėgį ir sukamąjį šepetį.

Natūralumas, tvarumas, ekologija turi savo kainą: reikia tinkamai pasirinkti medieną, laikantis reikalavimų statyti ir tvirtinti, neapsirikti pasirenkant valymo priemones. Tačiau tai yra menka kaina, palyginus su gaunama verte, kai išėję į terasą jaučiate ne lentas ar tvirtinimo detales, o būties lengvumą, gyvenimo džiaugsmą.

Taigi rinktis statyti terasą tvariai – reiškia įgyti gražų, tvarų statinį, kuris darniai dera su aplinka – nuo pat kiekvienos lentos atvežimo į vietą iki pat jos gyvavimo pabaigos.

KAD TERASA BŪTŲ TVARI, ILGAI TARNAUTŲ IRTAPTŲ MALONIA POILSIO VIETA, ĮVERTINKITE ŠTAI KĄ:

1. Pasirinkite karkasą, kuris atlaikys svorį
2. Ieškokite sprendimų, kurie pagreitins statybą
3. Teisingu atstumu vieną nuo kitos sumontuokite lentas
4. Pasirinkite konkrečiai terasai tinkančius sraigtus
5.Užuot išmetę išlinkusias lentas, pasirinkite didelio spaudimo sraigtus

Pranešimą paskelbė: Lida Lapkienė, MB „Redakcija plius"

Į viršų