facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Romualdas BALIUTAVIČIUS
Mokslininkai teigia, kad žmogus pramiega trečdalį savo gyvenimo. Miegamajame praleidžiame trečią dalį mums skirto laiko, todėl svarbu, kad jis būtų jaukus, harmoningai suderintais baldais, spalvų tonais ir pan. Paprasčiau kalbant, kad jame tikrai gerai pailsėtume.

Yra įvairiausius stilių miegamojo baldų, kitokių aksesuarų. Ką išsirinkti, nes perkame ne vienai dienai? Kaip sukurti harmoniją? Jeigu procesui vadovauja profesionalai, didesnių keblumų neturėtų kilti, tačiau dar dažnas yra linkęs viską daryti pats... Tikimės, kad interjero dizainerės Agnės Petrylienės patarimai suteiks daugiau aiškumo, kaip susitvarkyti savo miegamąjį.

„Miegamasis – labai asmeniška būsto vieta. Miegamojo kambario interjeras dažnai atskleidžia šeimininko būdą. Vieniems pakanka, kad čia stovėtų lova ir kosmetinis staliukas, kiti čia įsigudrina patalpinti kompiuterį, kampelį poilsiui ir persirengimui. Tai labai privati erdvė, kur niekas svetimas nekiša nosies”, - pasakoja A. Petrylienė.

Spalvos ir apšvietimas

Vyraujanti miegamojo spalva – labai svarbus sprendimas, nuo kurio priklauso, kaip jausitės, ar pavyks gerai pailsėti... Reikėtų vengti labai ryškių, kontrastingų spalvinių sprendimų, tapetų su stambiais raštais. Tinka ramesni vyraujantys atspalviai: melsvi, žalsvi, gelsvi, rausvi. Galima naudoti fototapetus su ramiais siužetais, pavyzdžiui, pienės pūkas, žydinti orchidėja ar pan.  „Daug kas nori miegamuosiuose baltų sienų, baltų užtiesalų, tačiau sakoma, kad baltame kambaryje miegas būna be sapnų”, - šypsosi pašnekovė.


Apšvietimas turėtų būti maksimaliai švelnus, neintensyvus, nemetantis tamsių šešėlių. Šviesa - išsklaidyta. Bene vienintelė išimtis – dekoratyviniai projekciniai šviestuvai, sukuriantys šešėlius kaip savotiškus „paveikslus”. „Dažniausiai miegamojo šviestuvams siūlau gaubtus iš audinio arba matinio stiklo. Reikia taip pat pagalvoti, kokius šviestuvus naudosime prie lovos, pavyzdžiui, norėdami vakare pavartyti knygą? Čia taip pat atsižvelgiama į miegamojo stilių. Klasikiniam stiliui tiks audiniu dengti pastatomi šviestuvai, galbūt su klostėmis, o moderniam – šviečiantis spalvotas ”vamzdelis” ar kažkas tokio.

Miegamiesiems taip pat naudoju paslėptą apšvietimą, šviesos diodus, kurie, sumontuoti lubose, primena žvaigždėtą dangų”, - sako dizainerė.

Lova ir aplink ją

Pasak interjero dizainerės, lova – kiekvieno miegamojo centras ir pati esmė: „Nemėgstu, kai lova būna atsukta kojūgaliu į duris, tačiau gulintis turi matyti, kas įeina arba išeina. Kita vertus, durys už galvūgalio sukuria nesaugumo jausmą. Daugelis esame įpratę prieš miegą žiūrėti televizorių. Gal tai  nėra sveika, tačiau esame įpratę”. Tokiu atveju reikia numatyti jam vietą: televizoriaus stovas gali būti tvirtinamas ant prieš lovą esančios sienos arba panašiai.

„Svarbus yra lovos dydis, jos forma, atkaltės forma – svarbi miegamojo detalė. Dabar populiarios oda trauktos, su matomomis siūlėmis. Atkaltė svarbi tuo, kad ji labai gerai matoma. Be to, žiūrint televizorių, į didesnę atkaltę patogu atsiremti”, - tęsia interjero dizainerė.

Medžiagos gali būti pačios įvairiausios: trauktos oda ir audiniu, iš medžio plokštės, iš metalo su kalvystės meno elementais... Daug variantų.

Malonu, kai padėjus kojas ant medinių grindų, nėra šalta. Todėl tikslinga prie lovos patiesti kilimėlį. Gali būti žvėries kailis, arba austas azijietiškas kilimukas. Didelis kilimas miegamajame nėra praktiškas sprendimas, nes kaupiasi dulkės.

Svarbu ir miegamajame esantys apšvietimo jungikliai. Labai patogu, kai įeinant į miegamąjį galima įsijungti apšvietimą, o prieš miegą, nesikeliant iš lovos, jį išjungti. Techniniu požiūriu įsirengti tokią apšvietimo valdymo sistemą yra visai paprasta.

Šalia jungiklių, prie lovos, tikslinga įrengti elektros lizdą. Juk būna, kad prie lovos norime pakrauti mobiliojo telefono baterijas, pasistatyti stalinę lempą, ar pananašiai. Geriausia, kai elektros lizdo spalva sutampa su sienos.

„Vieną miegamojo sieną, paprastai tą, kuri yra „už galvų”, darau kitokios spalvos nei likusios. Ji gali būti tamsi, dryžuotų raštų ir t. t. Čia irgi labai tinka „ramūs” fototapetai, pavyzdžiui, su obels žiedais. Tai dabar populiaru, žmonės mėgsta”, - sako A. Petrylienė.

Užuolaidos, lovatiesės, čiužiniai

Užuolaidas, lovatiesę ir pagalvėles parenkame panašių raštų ir spalvų, kad būtų viena visuma. Dieninės užuolaidos galėtų būti šampaninės spalvos, baltos, gelsvos, o naktinės – nepraleidžiančios šviesos, įgalinančios atsiriboti nuo išorės. Irgi reikėtų vengti ryškių spalvų, didelių raštų. Ilgis? „Geriausia, kai užuolaidos būna sulig grindimis arba net krintančios ant žemės. Sulig palange, mano manymu, nėra gražu. O kadangi mėgstu klasiką, patinka, kai užuolaidos prisegamos prie sienų, - sako A. Petrylienė.

Ir lovatiesės gražu, kai yra ilgos, uždengiančios lovos kojas. Jei už lovos yra staliukas, ten gali atsirasti minkštasuolis, apsiūtas tokios pat spalvos medžiaga, kaip ir lovatiesė. Jei leidžia erdvė, prie lovos galima pastatyti staliukus, kur pasidėtume įvairias smulkmenas, knygas ir pan. Tam galima pritaikyti už galvūgalio esančias nišas. O į komodą susidedami asmeniniai daiktai. Žinoma, dideliame miegamajame atsiras vietos veidrodžiui ir staliukui su kosmetika”.

Jeigu yra vietos, galima pastatyti staliuką su iš viršaus nuleidžiamu apšvietimu ir krėslu. Čia galima atsigerti prieš miegą arbatos arba paskaityti knygą.

Ar gali miegamajame būti kambariniai augalai?

A. Petrylienė: „Jeigu ilgos užuolaidos, ant palangės jų nesimatys. Tačiau mėgstantiems augalus siūlyčiau jų laikyti nedaug,  bet didelių ir dideliuose vazonuose.

Miegamajame galima įrėminti bei pakabinti paveikslus ir nuotraukas, austus paveikslus. Tačiau pasitaiko ir minimalistinių reikalavimų: miegamajame norima tik lovos bei televizoriaus. Arba tik didelės apvalios lovos vidury kambario.

Čiužinys irgi turi atitikti individualius poreikius. Jų esama visokių: su lateksu, su kokoso drožlėmis, yra vartomi ir nevartomi čiužiniai, ortopediniai, spyruokliniai ir vandens čiužiniai. Spyruoklės čiužiniuose įmaunamos į atskiras įmautes. Kuo spyruoklių daugiau ir kuo jos mažesnės, tuo čiužinys brangesnis”.

Anot A. Petrylienės, jei šeimoje auga kūdikis, jo lovytė statoma šalia tėvų lovos. Taip naktį jį galima greičiau išgirsti. Vaiko lovytė (kaip, beje, ir suaugusiųjų) gali būti su baldakimu ar be jo. Taip pat vaikams tinka lovytės-maniežai, supamosios, pintos lovytės, ir t. t.

Į viršų