facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Pirmąjį šių metų ketvirtį Vilniuje naujos statybos butų pardavimo sandorių skaičius išaugo 24 proc., lyginant su atitinkamu laikotarpiu pernai. Kaune ir Klaipėdoje bei likusiuose Lietuvos miestuose toliau stebimi minimalūs pardavimai.

Vilniuje per kovą parduota 2,3 karto daugiau gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) objektų nei kovą 2009-aisiais. Daugiausia butų parduota projektuose, kurių statybos jau užbaigtos. Nekilnojamojo turto specialistai tvirtina, jog pagrindinės pardavimo augimo priežastys - vis dar vykstančios būsto kainų korekcijos bei palankesnės kreditavimo sąlygos.

NT rinką analizuojančios bendrovės "Redos" vadovas Mindaugas Juodviršis sakė, kad negalima atmesti ir pasireiškiančio "atidėtos paklausos" efekto, kaip vienos iš pardavimų augimo priežasčių, kai pirkėjai delsia įsigyti būstą ir laukia tinkamo momento. Išlieka tikimybė, kad šiems pirkėjams apsirūpinus būstu, vėl bus stebimas paklausos smukimas".

Nors Vilniuje jau būta pirmųjų bandymų kilstelėti parduodamų butų kainas paklausiuose projektuose, bendra tendencija nepakito. Per pirmuosius tris šių metų mėnesius vidutinė pasiūlos kaina Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje sumažėjo vidutiniškai 3 procentais, o metinis kainų mažėjimas kovo mėnesio pabaigoje buvo apie 13 proc. Perkamiausi išliko vidutiniškai pigesni butai nei siūlomi rinkoje. Šių metų kovą įsigytų butų, kainos vidutiniškai buvo 12 proc. mažesnės nei pasiūlos kainų vidurkis.

Kaune, priešingai nei Vilniuje, pirmąjį šių metų ketvirtį parduota vos apie 20 butų per ketvirtį, t. y. apie 70 proc. mažiau nei per atitinkamą laikotarpį prieš metus. Klaipėdoje pardavimai šiek tiek augo, tačiau Klaipėdos butų rinkos likvidumas išlieka labai mažas - nuo 2008 m. pradžios per ketvirtį neparduodama daugiau 50 butų. Be to, pardavimai vyko tik penktadalyje visų projektų, tuo tarpu likę objektai buvo nelikvidūs, todėl, tikėtina, jog NT vystytojai bus priversti ir toliau mažinti kainas.

Tiek pirminėje, tiek antrinėje būsto rinkoje stebimas pasiūlos mažėjimas. Pirminėje būsto rinkoje toliau pasiūlą mažina nutraukiami ar neribotam laiko tarpui sustabdomi projektai. Antrinėje rinkoje, pagal NT portalo "Aruodas.lt" duomenis, skelbimų skaičius apie parduodamus butus, lyginant su praėjusių metų pirmuoju ketvirčiu, sumažėjęs maždaug 35 proc., o pasiūlos kainos per metus nukrito apie 26 proc. - dvigubai daugiau nei per metus pirminėje būsto rinkoje.

Vilniaus kompleksiškai vystomų individualių ir sublokuotų namų kvartalų pirminėje rinkoje per pirmus tris šių metų mėnesius neatsiradus naujų projektų ir pašalinus sustojusius ar bankrutavusius projektus, pasiūla sumažėjo apie 15 proc., Kaune minėtu laikotarpiu pasiūla beveik nekito, o Klaipėdoje sumažėjo beveik 20 proc.

Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje kompleksiškai vystomų individualių ir sublokuotų namų pasiūlos kainos smuktelėjo 5 - 6 proc. ir kovo pabaigoje Vilniuje buvo apie 4000 litų už kvadratinį metrą, Kaune - apie 2540 litų už kvadratinį metrą, Klaipėdoje - apie 3550 litų už kvadratinį metrą.
ELTA 

Į viršų