Kalėdos nenumaldomai artėja, todėl jeigu dar nespėjote – dabar pats metas pradėti joms ruoštis. Kad pasiruošimas šventėms netaptų chaotišku, išvengtumėte bereikalingo streso ir nuovargio – susidarykite pasiruošimo šventėms planą, susiskirstykite jį į etapus ir neskubėdami mėgaukitės šiuo procesu. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad gruodžio pradžioje jaučiamas prieškalėdinis sujudimas. Lietuviai gruodį perka ne tik įvairiausias šventines dekoracijas, eglutes, bet ir ilgiau negendančius maisto produktus, prieskonius.

„Artėjant gruodžiui pirkėjai šventėms ruoštis pradeda kur kas aktyviau. Pastebime, kad jų krepšeliuose puikuojasi įvairiausi šventiniai atributai, kalėdiniai saldainiai, dekoracijos, pavyzdžiui, kėnio šakų vainikai. Taip pat ir gyvi Kalėdoms skirti augalai, kirsti kėniai. Įvairių eglučių kainos prasideda nuo 4,99 Eur. Matome, kad pirkėjai po truputį rūpinasi ir šventiniu stalu. Perka ilgiau negendančius produktus: cukrų, miltus, konservuotus ir marinuotus gaminius, taip pat džiovintus vaisius, uogas bei riešutus, aguonas, įvairiausius prieskonius“, – sako „Iki“ komunikacijos vadovė.

Kalėdinis laikotarpis vieniems – rimtiems ir susikaupimo metas, kitiems – pats darbymetis, tačiau bet kuriuo atveju šventėms reikėtų pradėti ruoštis iš anksto: permąstyti meniu, apsirūpinti dovanomis ir tai, kaip jas įpakuosite, pasipuošti namus. „Iki“ dalijasi ir dar keliais patarimais, kurie padės šiuo laikotarpiu išvengti nereikalingo streso.

4 pasiruošimo Kalėdoms etapai

Pirmas etapas – pasipuošti namus. Dabar pats geriausias metas puošti namus. Šį sezoną populiarėjanti tendencija – seno derinimas su nauju, todėl svarstant, kaip pasidekoruoti namus iš sandėliuko ar močiutės spintos patariama išsitraukti senus, vintažinius žaisliukus. Įvairiausių dekoracijų pasigaminti galima ir namuose, patiems. Tam puikiai tinka sudžiovinti karamelizuoti apelsinai, cinamono lazdelės, netgi sausainiai – gali tapti puikiai žaisliukais ant eglutės. Norint įnešti į namus miško kvapo – galima susipinti eglės vainiką. Žinoma, nepamirškite ir kalėdinių lempučių, žvakių. Namams jaukumo įneš ir pledai ar pagalvėlės. O kad namuose sukurtumėte tikrą kalėdinę atmosferą – galite iš anksto pasiruošti ir jaukų kalėdinį grojaraštį.

Antras – namų gamybos dovanėlės. Planuoti kalėdines dovanas – niekada nėra per anksti, o ypatingai jeigu ruošiatės jas gaminti namuose. Juk nieko nėra jaukiau nei gauti stiklainiuką namuose gaminto apelsinų džemo ar naminių imbierinių sausainių. Na, o jeigu ieškote labiau netikėtų receptų, pagaminkite naminio čatnio. Vienas paprasčiausiai pagaminamų – su pomidorais ir obuoliais. Jam pasigaminti reikės: 1 kg pomidorų, 4 vnt. obuolių, 1 svogūno, 150 ml vandens, 250 g cukraus, 1 arbat. šaukšt. maltos rūkytos paprikos, žiupsnelio druskos ir juodųjų pipirų.

Gaminimas: pomidorus, obuolius ir svogūną nuplaukite, supjaustykite smulkiais gabalėliais ir sudėkite į puodą. Įberkite druskos, pipirų ir maltą rūkytą papriką. Supilkite vandenį, suberkite cukrų ir užvirkite. Virkite apie 10 min., retkarčiais pamaišydami. Vėliau, nugriebę putas, supilkite paruoštą čatnį į kruopščiai išplautus stiklainius ir uždarykite. Leiskite jam pastovėti bent kelias dienas ir tuomet ragaukite. Sandariai uždarytas ir tinkamai laikomas toks čatnis tinkamas vartoti bus net metus laiko.

Trečias – meniu planavimas. Šventinio meniu planavimas – vienas iš atsakingiausių kalėdinio pasiruošimo etapų. Maisto šventėms svarbu prisigaminti nei per daug, nei per mažai, todėl tikslingiausia, prieš pradedant planuoti – susiskaičiuoti valgytojų skaičių. Pavyzdžiui, jeigu ruošiate jautieną ar kiaulieną, žmogui paskaičiuoti reikėtų apie 200 g mėsos. Jeigu pagrindiniam patiekalui tieksite žuvį – galite ir šiek tiek daugiau – 250 g. Na, o jeigu artimųjų rate turite nuo seno, daugelio šeimos narių pamėgtus patiekalus: pasigaminkite jų šiek tiek daugiau. Taip jų užteks ir Kūčių vakarui, ir Kalėdoms.

Ketvirtas – prieššventinis apsipirkimas. Šventinis apsipirkimas, žinoma, prasideda nuo kalėdinio stalo patiekalų planavimo, tad susiplanavę patiekalus ir susidarę reikalingų produktų sąrašą, į parduotuves galite ruoštis jau dabar. Pavyzdžiui, kad apsiperkant prieš šventes nereikėtų tempti sunkių maišų – jau dabar galite nusipirkti ilgo galiojimo maisto produktų: konservuotų žirnelių, majonezo, džiovintų grybų, vaisių ar uogų, riešutų, netgi šakninių daržovių ar įvairiausių padažų. Jeigu per šventes gaminsite įvairiausius kepinius – įsigykite reikiamų miltų, sodos, mielių, prieskonių: cinamono, gvazdikėlių, kardamono. Taip pat nepamirškite ir šaldytų produktų: žuvies, jūros gėrybių, mėsos. Visgi, mažiausiai galvos skausmo ir jėgų atima apsipirkimas internetu, todėl jeigu turite galimybę, šventinį pirkinių krepšelį paprasčiausiai užsisakykite tiesiai į namus.

Pranešimą paskelbė: Gabrielė Valaitytė, UAB "Publicum"

Į viršų