facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Romualdas BALIUTAVIČIUS
Ką patarti norintiesiems atnaujinti savo gyvenamąją erdvę? Kokias naujas galimybes siūlo pastaraisiais metais prekyboje atsiradusios apdailos medžiagos? Kokios mados būsto interjere vyrauja šiandien? Mintimis apie tai su „Šiaulių naujienų” laikraščio skaitytojais dalijasi Laisvyda Motusevičienė, diplomuota statybininkė, firmos vadovė, Šiaulių universiteto lektorė.
 
Nuo sienų ligi lubų
 
„Negalėčiau išskirti kažko labai ypatingo arba madingo. Anksčiau buvo priimta interjere „uždėti” dekoriukus arba kaip nors išskirtinai papuošti lubas. Dabar visi sugrįžo į „sveiką minimalizmą” - taip pasakyčiau. Jeigu gyvenamojo namo perdenginys atliktas kokybiškai ir lygiai, tuomet užtenka lubas išglaistyti bei nudažyti, ir jos bus tikrai gražios. Jeigu yra kitaip, galima viską paslėpti pakabinamomis lubomis”, - teigia L. Motusevičienė.
 
Anot jos, lubas galima daryti ir iš gipso kartono plokštės. Nudažius lubos nesiskirs nuo betoninio perdenginio, atrodys labai lygios.
 
O jeigu viršuje gyvenantys kaimynai aplies vandeniu? Maža kas... Tarkime, pratrūko radiatorius? 
 
„Jeigu kyla tokių abejonių, galima naudoti drėgmei atsparų gipso kartoną (žalios spalvos).   Raudonos spalvos gipso kartono plokštės yra atsparios ugniai, taigi perkant reikėtų žinoti, kas svarbiau jūsų atveju? Tačiau nemanau, kad tas kaimynas apipils tiek, kad viskas „išsiskleistų”.
 
Sienos dabar dažniausiai dažomos emulsiniais dažais ir viena spalva. Kartais dizaineriai primąsto labai ryškių spalvų interjerų, bet aš asmeniškai esu ramus žmogus, todėl man labiau patinka ramios, pastelinės spalvos”.
 
„Ką patarsite tiems, kurie būsto sienas linkę ne dažyti, bet iškalti arba padengti apdailos medžiagomis: lentutėmis, kamštine medžiaga ar pan.?“
 
„Jeigu butas ankštas, jeigu, sakysime, kaskart kėdėmis nubraižomos sienos, galima panaudoti kamštinę arba kitą sienų dangą, tačiau svarbu neperlenkti lazdos, nes pačiam žmogui bus nesmagu gyventi. Šitoks sprendimas dar tiktų vaikų kambariui: vaikai būna judrūs, važinėja su kėdėmis, ir t. t. Taigi apsaugotume sienas nuo neišvengiamai atsirasiančių  vaikų žaidimų ir šėlsmo pėdsakų jose... Nebūtina kamštinę medžiagą išpjauti tiesiai, galima pabandyti kraštams suteikti banguotas linijas ar kt.” - pasakoja L. Motusevičienė.
 
Apie tapetus
 
Daug kas sienas išklijuoja tapetais...
 
„Tapetų esama dviejų tipų. Pirmasis - tie, kurie išklijuojami bei nudažomi pasirinkta spalva. Jie paprastai turi savo paviršiaus faktūrą. O kokius klijus geriausia naudoti - patars parduotuvėje. Galima pasiskaityti ir pridedamą instrukciją, kadangi kartais sieną būtina nugruntuoti dar iki pradedant tapetuoti. O kartais reikia tapetus iš anksto padengti klijais.
 
Kuo geri šitokie tapetai? Nusibodo viena spalva, gali ant viršaus uždažyti kitą. Kitaip tariant, kartą išklijavai, ir ramu. Tik naujai dažant reikėtų pasidomėti, kad dažai, kuriais dažyta prieš tai, sutaptų su naujų dažų chemine sudėtimi. Kitaip tariant, kad nesigautų reakcijos ir nesugadintume tapetų. Galbūt vertėtų kur giliai į stalčių pasidėti bei saugoti dažų instrukcijas, nes praėjus keleriems metams galima visko ir nebeprisiminti, pavyzdžiui, kokiu pagrindu pagaminti dažai buvo   naudojami.
 
Kitas tapetų tipas - turintys raštus. Vėlgi derėtų atminti, kad anksčiau būta tendencijų naudoti ryškių raštų tapetus. Dabar gi, panašu, visi pereina prie ramesnių raštų bei pastelinių atspalvių”.
 
Grindys
 
„Labai dažnai žmonės kloja laminuotų plokščių (laminato) grindis. Jos gana nesunkiai sudedamos, truputėlį pasiaiškinęs kaip kloti, su šia užduotimi puikiai susitvarkys ir ne specialistas. Perkant plokštes reikėtų pasižiūrėti į kartu pridedamą instrukciją”, - tęsia pašnekovė.
 
Koridoriuose ir vestibiuliuose dažnai klojamos plytelių dangos. Tam naudojamos keraminės, akmens masės plytelės. Viskas priklauso, kiek žmogus turi pinigų. Daugumoje atvejų galima teigti, jog kuo brangesnės plytelės, tuo įdomesni bus raštai, spalvų sąskambiai. O plytelių esama visokių: ir ispaniškų, ir itališkų... - pagal kiekvieno skonį ir piniginę.
 
Ar plytelės atsparios smūgiams? Ar netyčia iš rankų iškritęs puodelis kavos ar kitas daiktas  neprivers grindis remontuoti iš naujo?
 
„Apskritai visos grindinės plytelės yra atsparios smūgiams, tačiau pirkdamas žmogus turėtų pasidomėti, kokios yra plytelių charakteristikos. Nurodoma plytelių klasė, pagal tai galima sužinoti jų atsparumą mechaniniam poveikiui bei kitokias charakteristikas, - pasakoja L. Motusevičienė.
 
Jeigu plytelės bus klojamos lauke, tarkime, lauko laipteliai, tada vertėtų pasidomėti jų atsparumu - atšaldymui-atšildymui. T. y. kiek šitokių ciklų atlaikys.
Brangesnės keraminės plytelės pakankamai tvirtos. Akmens masės plytelių irgi būtina žinoti rūšį, charakteristikas”.
 
Jeigu gyveni vienas, galima pirkti pigesnes plyteles, tačiau jeigu turi judrių, pašėlusių atžalų, kurios, žiūrėk, ir su riedučiais mėgsta pasivažinėti, tuomet nori nenori teks pirkti brangesnes.
 
„Dedamos ir gražiai atrodo medinės grindys, - toliau pasakoja L. Motusevičienė. - Gražus variantas -  tokios grindys ir klijuoto medžio langų rėmai. Anksčiau buvusi populiari apdaila, tokia kaip virtuvės iškalimas lentutėmis, dabar vis rečiau prisimenama. Be abejo, įtakos turi ir praktinė reikalo pusė: plytelėmis išklijuotas sienas lengviau valyti negu iškaltas lentelėmis. Nors medis suteikia interjerui jaukumo, su metais lakuotos lentelės keičia spalvą, tapdamos nebe tokios malonios akims, paprasčiau kalbant - „nebesižiūri”. Nebėra dabar tokios mados, kaip kad anksčiau: viską, kas tik įmanoma, iškalti lentutėmis. Žinoma, tai dar priklauso ir nuo individo požiūrio. Apskritai žmonės prarado individualumą, stokojama naujų šviežių idėjų, todėl neretai kopijuoja vieni kitus. Galbūt savaime tas ar kitas būdas nėra blogai, reikia tik, kaip aš sakau, kad viskas būtų vietoje, laiku ir su saiku”.

Į viršų