facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Per Jonines ponios Vilmos mamiliarija pasipuošė raudonų žiedelių vainikėliu.
Vadimo SIMUTKINO nuotr.
Romualda URBONAVIČIŪTĖ
Kai Joninėms merginos Lietuvoje pynė vainikus, ir ponios Vilmos vienas iš kaktusėlių pats pasipuošė raudonų žiedelių vainikėliu.

Na ir kas, kad žiedeliai mažyčiai, bet vis tiek tobulai taisyklingi, kaip ir visų mamiliarijų.

Mažieji kaktusai iš anapus Atlanto  

Mamiliarijos, kilusios iš Meksikos, tik kai kurios jų rūšys auga JAV pietvakariuose, Kolumbijoje, Venesueloje, Gvatemaloje ir Hondūre, priklauso kaktusinių šeimos augalų genčiai. 

Būdingiausias šių augalų požymis yra areolės sandara: gumburėlio viršuje yra dygliai, o apačioje prie pagrindo – be dyglių, tik su plaukeliais ir pumpurėliu, iš kurio išauga žiedai ir vaisiai.

Be to, mamiliarijos – neaukšti kaktusai: jų rutuliški arba ištęsti, kolonos formos stiebai yra nuo 1 iki 40 cm aukščio, 1-20 cm skersmens su spirališkai išsidėsčiusiais kauburėliais. 

Dyglių, spalvų ir formų įvairovė

Šie kaktusai pasižymi dyglių formų ir spalvų įvairove, o viršūnėje vainiku išsidėstę žiedai - smulkumu (1,5-2 cm). Tik kai kurių mamiliarijų žiedai išauga labai dideli ir įvairių spalvų. 
 
Tad dėl tokios stiebų, dyglių, žiedų ir spalvų įvairovės gentyje yra apie 250 rūšių mamiliarijų: pavyzdžiui, bocasana kamuolėliai yra pasidengę švelniu šilkiniu baltu pūku, iš kurio kyšo gelsvai rudi dygliukai-kabliukai ir smulkūs balti žiedai, elegans kamuolėliai - su mažomis, trumpomis spenelių pavidalo ataugėlėmis, tankiai apsidengę baltais dygliukais, kurių centriniai dygliukai yra rudi, aštrūs, ryškiai raudonos spalvos žiedai išsidėstę vainiku, geminispina 
stori cilindrukai - su tankiais baltais dygliukais, kurių centriniai - juodi, smailūs, raudoni, juostuoti žiedai, longimamma - gelsvoki dygliukai, o žiedai - dideli, ryškiai geltoni...

Nupirkite plokščią vazoną 

Dauguma mamiliarijų savo tėvynėje išauga į didžiules kolonijas, todėl ir namie auginant šiuos kaktusus reikėtų sodinti į didelius plokščius vazonus-dubenėlius. 

Taigi įsigykite mamiliarijoms (viename vazone galime auginti net keletą jų rūšių) platų ir plokščią keraminį vazoną. Jo dugną išklokite šukių ir žvyro sluoksniu, užpilkite kiek kaktusams tinkamos žemės ir ant jos „užtupdykite“ mamiliariją, o tada jau žeme užpilkite tarpus ir visą vazono paviršių apdėliokite įvairių dydžių ir formų akmenukais.

Tik dar visai jaunos mamiliarijos gali augti paprastame vazonėlyje, bet kadangi kasmet besišakodamos jos užima vis daugiau vietos, todėl būtina suteikti joms kuo daugiau erdvės.
Nerekomenduojama nuolat šalinti šių kaktusų „vaikučių“, nes jei jie netrukdo vieni kitiems, tegul šakojasi...

Daug saulės ir šiek tiek vandens

Šiaip mamiliarijos yra labai nereiklios, gerai auga bet kokiomis namų sąlygomis, gausiai žydi. Ypač jos efetingai atrodo žiemą, kai visai netikėtai tarp spenelių pavidalo ataugėlių pasirodo ryškiai raudonos uogos. Sėklos bręsta nepastebimai, ir tik prinokęs vaisius staiga išsprūsta į paviršių. Beje, mamiliarijos mėgsta žiemoti šviesioje, sausoje, vėsioje (8-10°C) vietoje, o vasarą joms reikia daug saulės ir pakankamai drėgmės.

Mamiliarijos mėgsta gerai apšviestas vietas, nes ryški saulė skatina jas (ypač plaukeliais apaugusias) žydėti. Per tamsioje vietoje jos tįsta langų link, stiebai auga plonesni, išlinkę, o žiedų taip ir galima nesulaukti.

Tad vasarą patariama mamiliarijas laikyti balkone, terasoje ar net sode – svarbiausia, kad jos nepermirktų nuo lietaus.

Kuo šiltesnė patalpa, tuo dažniau reikia mamiliarijas laistyti, bet su saiku – karštomis dienomis – kartą per savaitę ir dar per tą laiką du tris kartus apipurkšti. O žiemą užteks palaistyti kartą per mėnesį ar net kas du.

Tręšti siūloma nuo kovo iki spalio kartą per mėnesį kaktusų trąšomis.

Žiedai į vaisius

Dažniausiai mamiliarijos žydi vasarą – nedideli žiedai išsiskleidžia po kelis ratais stiebų viršūnėse, tik kai kurių iš Meksikos kilusių rūšių žiedai būna didesni.

Mamiliarijų žiedai savidulkiai, todėl jiems peržydėjus dažnai užsimezga uogos, kurios puošia augalus kelis mėnesius. Kiekvienoje subrendusioje uogoje yra  kelios mažytės sėklos, tad galima pabandyti jas pasėti. 

Atskirtos nuo minkštimo sėklos įterpiamos į iškaitintą ir sudrėkintą smėlį plokščiame inde, kuris uždengiamas stiklu arba polietileno plėvele, kad laikytųsi drėgmė. Jei palaikoma 25–30 laipsnių temperatūra, sėklos sudygsta per mėnesį ir pasirodžius mažiems dygliukams sėjinukai persodinami į paruoštą žemę.Tęsiasi konkursas „Mano gražiausias augalas” visiems augalų augintojams: gėlininkams, daržininkams, sodininkams. Skambinkite telefonu 52 38 40, rašykite, siųskite nuotraukas el. paštu: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. (Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai.), jei pražydo jūsų gėlė, jei išauginote gražų kopūstą, jei jūsų senelio sodintas kaštonas vis dar brandina vaisius. Papasakokite jūsų gražiausiojo augalo istoriją, mes ją išspausdinsime antradieniais ir kartą per mėnesį apdovanosime konkurso laimėtoją.
Birželio mėnesio  konkurso „Mano gražiausias augalas” nugalėtoja tapo žydinčios jukos augintoja Birutė Gudavičienė. Sveikiname nugalėtoją ir kviečiame atvykti į redakciją atsiimti prizo.
 
Liepos mėnesio nugalėtojui -  Paulo Coelho knyga „Valkirijos“.Į viršų