facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Romualdas BALIUTAVIČIUS

„Baseinai gali būti lauko ir vidiniai. Vidaus baseinai naudojami visus metus, tuo tarpu lauko baseinai tik šiltuoju laiku: nuo ankstyvo pavasario iki šalčių. Žinoma, yra ir tokių, kurie, išsikirtę eketes, maudosi dargi žiemą... Be to, lauko baseino eksploatavimą galima pratęsti jį „pakišus” po stogu. Bet tai jau atskira kalba, - teigia Jolanta Kulakauskienė, baseinų įrengimu bei priežiūra užsiimančios įmonės vadybininkė-administratorė.

Įrengimas

Baseinas susideda iš dviejų pagrindinių dalių: vonios su vandeniu bei vandens valymo aparatūros. Vanduo be valymo įrangos labai greitai užsiterštų. „Seniau, kai žmonės baseinus įsirengdavo rūsiuose ir net negalvodavo apie jokias papildomas investicijas: vandenį prisileisdavo vienam kartui, o išsimaudę, išleisdavo... Dabar reikalavimai kitokie: baseinas turi funkcionuoti nuolat. Tam naudojama vandens valymo įranga, kuri šitokį rūpestį (galėsiu šiandien išsimaudyti ar ne, švarus vanduo ar reikia jį keisti?) pašalina”, - teigia J. Kulakauskienė. Baseino talpą vandeniui (vonią) galima įrengti skirtingai. Vienas iš būdų - ją betonuoti, o tada dugną ir sienas iškloti norimo rašto ir spalvos plytelėmis. Kitu atveju galima vartoti specialią dangą, kuri kartu yra ir hidroizoliacinė (t. y. nelaidi vandeniui). Trečias, bet ne paskutinis variantas – į bėgelius veriama skarda, o ant skardos kabinamas indėklas. Taip pat esama plastiko arba stiklo audinio talpų vandeniui. Ką rinktis – sprendžia būsimasis baseino savininkas, atsižvelgdamas į disponuojamas lėšas, norimą apdailą ir pan.

Skaitytojams turbūt bus įdomu sužinoti, kiek gali kainuoti „minimalistinis variantas”?

J. Kulakauskienė: „Pigiausias baseinas su vandens valymo aparatūra kainuoja nuo 10 tūkst. litų. Kur jis bus įrengtas – lauke ar po stogu - didesnės įtakos kainai neturi. Gal tik lauke reikėtų didesnio filtro – geresniam valymo efektyvumui. 20 ar 30 kubinių metrų baseinų kaina mažai skiriasi. Kas kita, jeigu renkamės didesnį, tarkime 80 kub. metrų talpos. Tokio baseino įrengimas kainuotų daugiau nei pirmojo. Žinoma, yra kas apsiriboja nedideliais10 kub. metrų baseinėliais. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad baseino valymo įranga, nesvarbu, ar kas maudosi, ar ne, turi būti nuolat įjungta”.

Vandens valymas

„Štai kad ir lauke stovinti vonia su vandeniu. Nesvarbu, ar joje kas maudėsi, ar ne, tačiau po tam tikro laiko vanduo joje pažaliuoja. Taip ir baseine: jeigu vanduo bus nevalomas arba valomas su didesnėmis pertraukomis, jis gali tapti nebetinkamas naudoti, paprasčiau kalbant – suges”, - tęsia J. Kulakauskienė.

Anot jos, valymo įranga (filtrai) pašalina ne chemines vandenį teršiančias medžiagas, bet kietąsias (mechanines) daleles. Paplitę kvarcinio smėlio filtrai ir vadinamosios kasetės. Pašnekovės teigimu, smėlio filtrai vandenį valo geriau, o jeigu vanduo baseine nėra labai užterštas, tokio filtro pakanka 10-iai metų. Kasečių eksploatavimo trukmė mažesnė.

Cheminiam baseino vandens valymui vartojami atitinkami chemikalai. Jų esama keleto rūšių, o pagrindinė dezinfekuojanti medžiaga – chloras. Be viso to, vartojamas skystis, neleidžiantis veistis dumbliams – biocidas. Priemonių pavadinimai priklauso nuo juos gaminančių firmų: dažnai tas pats preparatas skirtingų gamintojų yra vadinamas skirtingai.

„Chloras – kenksminga cheminė medžiaga...” - pažymime.

J. Kulakauskienė: „Tačiau bene pati pigiausia... Dar yra vartojamas deguonis įvairių pavidalų – skystas, kietas, tačiau tai žymiai brangiau nei valyti chloru.

Yra ir kitas būdas išvalyti iš vandens mikroorganizmus – ultravioletinio spektro lempos. Ultravioletiniai spinduliai naikina mikroorganizmus. Tačiau šitoks būdas dažniausiai naudojamas didesniuose visuomeninės paskirties baseinuose.

Kaip dažnai keičiamas baseinų vanduo?

J. Kulakauskienė: „Nedidelių privačių baseinų vandenį užtenka pakeisti kartą per penkerius metus. Tačiau toks teiginys vis dėlto yra sąlygiškas: vanduo nugaruoja, ištaškomas ir pan. Reikia papildyti. Vandens lygį būtina palaikyti pastovų, iki tam tikros vietos, vadinamojo „skimerio”, kadangi vanduo baseine juda: imamas nuo paviršiaus ir per „gerklę” - skimerį, traukiamas į filtrą. Išfiltruotas vanduo grąžinamas į baseiną”.

Nuolat veikianti elektros energiją vartojanti įranga, priežiūrai reikalingi chemikalai – nemažai kainuoja. Išeitų, baseinas namuose – ne pats pigiausias malonumas?

J. Kulakauskienė: „Mūsų kraštuose baseinas – ne pirmo būtinumo, o greičiau jau prabangos dalykas. Automatiškai tai atsiliepia ir įrengimo bei eksploatavimo kainai. Yra pigesnė išeitis: prekybos centruose prekiaujama pigiais pripučiamais kinų gamybos baseinais. Yra kas juos perka. Tačiau verta atminti, kad jų eksploatavimo laikas labai ribotas, realiai vos keleri metai. Žinoma, tokių baseinų kaina yra gerokai žemesnė: apie 500-1000 litų. Padėjai pripūtęs tokį baseinėlį kur sode, ir stovi iki žiemos. Bet jeigu po 2-3 metų reikės pirkti naują, kažin ar daug sutaupysime? O kasetės kiekvieną kartą turi būti ištraukiamos bei išplaunamos – irgi šioks toks vargas”.

Šiaulių krašto vandenyje daug kalkių. Kaip tas faktorius atsiliepia baseino įrangos funkcionavimui?

J. Kulakauskienė: „Labiau reikėtų atkreipti dėmesį į vandens rūgštingumą (pH) bei į chloro jame kiekį. Baseino vandens rūgštingumą galima reguliuoti cheminėmis priemonėmis, tam, kad jame esanti dezinfekuojanti medžiaga - chloras veiktų efektyviai”.

Įdomu, dėl kokių problemų baseinų šeimininkai dažniausiai atvyksta pagalbos pas specialistus?

„Kartais laiku nesuskumbama imtis reikalingų priemonių baseinų prižiūrėti. Gali būti, kad šeimininkai ilgesnį laiką buvo išvykę ar pan. O per tą laiką vanduo ėmė ir pažaliavo. Ką daryti? Galima padidinti chloro koncentraciją, kuris teršalus sutraukia – koaguliuoja. Jeigu teršalais perpildytas smėlio filtras - irgi padeda chloras. Žinoma, yra ir brangesnė išeitis – pakeisti visą vandenį”, - dalijasi patirtimi J. Kulakauskienė.

Vieta baseinui

Dar vienas klausimėlis: kalbant apie lauko baseinus, ar visos kiemo vietos vienodai gerai tinka jiems įrengti, ar vis tik esama specifinių reikalavimų?

„Ypatingų reikalavimų nėra. Nuvažiavę žmogui padedame pasirinkti tinkamiausią tam vietą: kad baseinas nebūtų per daug pavėsyje arba priešingai – visą laiką saulėkaitoje. Pavėsyje maudytis nėra labai malonu, o saulėkaitoje vanduo perkais, labiau garuos, gali pradėti veistis dumbliai (reikės daugiau priemonių jiems naikinti). Nerekomenduočiau baseino įsirengti arti gatvės, geriau atokiau, uždaresnėje „oazėje”. O jeigu kalbėtume apie patalpose esančius baseinus, džiugu, kad šiandien baseinai jau „išlipa” iš rūsių - jiems statomos atskiros patalpos”, - teigia J. Kulakauskienė.
Į viršų