facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Romualdas BALIUTAVIČIUS

Švarintis ir tvarkytis, atrodytų, didelio mokslo nereikia: pasičiupai šepetį, drėgną skudurą ir pirmyn! Vis dėlto su tokiu požiūriu nesutiktų tie, kam švaros palaikymas – duona kasdienė. Mūsų pašnekovas – Mantas Meleška, aplinkos ir patalpų tvarkymu užsiimančios firmos regiono direktorius. Žodis jam.

Nuo ko pradėti tvarkymąsi?

„Pirmiausia reikalinga pasirinkti tinkamas chemines priemones ir mokėti tinkamai jas dozuoti, - tvirtina M. Meleška. - Jeigu chemija nenaudojama, darbą palengvina mikrofibros šluostės. Žinoma, neapsieitume ir be vandens. Tačiau darbo kokybė priklauso ne tik nuo tinkamos chemijos, bet ir nuo tinkamos įrangos: šluosčių, mikropluoštinių ar medvilninių mopų ir kt. Valymas yra fizinis darbas, palengvinamas įranga, priemonėmis ir žiniomis.

Namų tvarkymui svarbūs ergonomiški įrankiai. Ir jei kitose patalpose galima bandyti išsiversti be chemijos, voniose ir tualetuose neišsiversime niekaip. Čia patalpas būtina dezinfekuoti, juolab, kad tualetu ir vonia naudojasi ne vienas žmogus.”

Anot M. Meleškos, ne kiekvienas žino, kaip tinkamai valyti savo būstą. Prisižiūrėjus reklamų, dažnai prisiperkama „stebuklingų” dulkių siurblių, cheminių valiklių ar kt., tikėdami tuo, kas apie juos kalbama, nors iš tikrųjų reklama yra gražiai įpakuota apgaulė. „Tačiau valymas, pasikartosiu, nėra paprastas paviršiaus bružinimas šepečiu: turi žinoti, turi išmanyti, ką darai... Dažniausiai privatūs namai būna apie 200-250 kv. metrų ploto. Pavargti yra kur. Todėl reikia žiūrėti, kad kotas, ant kurio mauname šluostę, būtų ergonomiškas. Čia svarbiausias tinkamas jo ilgis. Paprastai, padėjus ant žemės, koto galas turi siekti smakrą. Kodėl? Dirbdamas „iš pečių” žmogus greitai pavargsta, ima mausti nugarą, o tinkamas kotas leidžia dirbti „iš liemens”. Tai visai kas kita”, - tvirtina mūsų pašnekovas.

Laminatas

„Esu matęs, kaip kai kurie plauna laminuotą grindų dangą: pasiima skudurą ir pradeda šluostyti nuo vieno kampo link kito. Bet lieka matomi ruožai, nes laminatas plaunamas pagal medžio raštą: į vieną ir į kitą pusę. Dažnai kur nuėjęs matau netinkamai išplautą laminuotą dangą...”, - teigia M. Meleška.

Tinkuotos sienos

Anot M. Meleškos, čia kažko daug ir neprigalvosi. Tokios sienos paprastai dažomos, o dažus, prireikus, galima nebent nuplauti. Jeigu sienos labai rimtai suterštos ir leidžia tinkas, dažai nuplaunami aukšto slėgio srove. „Dargi valydamas dažytą sieną, bet kuriuo atveju trinsime dažus, - tęsia pašnekovas. - Paskui tose vietose liks šviesios dėmės ir, saulei pašvietus, interjeras atrodys lyg Velykų margutis”.

Plastikas

Vienu metu vidaus apdailai buvo labai plačiai naudojamos plastikinės dailylentės...

„Kalbant apie individualų būstą, eiliniam valymui chemija mažai naudojama arba tik šarmas, o generaliniam valymui – ir rūgštis. Paprasčiausios priemonės – ūkiškas muilas ir actas. Tačiau rūgštis plastiką pažeidžia, - teigia M. Meleška. - Ant cheminių valymo priemonių pakuočių žymimas jų rūgštingumo-šarmingumo rodiklis – pH. Neutralus pH (pavyzdžiui, distiliuoto vandens) lygus 7. Daugiau – šarmas, mažiau – rūgštis. Paprastai individualiam būstui (išskyrus sanitarinį mazgą) tokių priemonių yra per akis. O plastikines dailylentes geriausia valyti šarminėmis priemonėmis, kad ir tuo pačiu ūkišku muilu bei vandeniu.”

Kilimai ir kiliminės dangos

„Kilimų ir kiliminių dangų buitinėmis priemonėmis tinkamai išvalyti neįmanoma, - įsitikinęs M. Meleška. - Čia reikalinga speciali įranga. Žinoma, yra plaunančių dulkių siurblių, tačiau kaip išjudinti giliai į plaušelių tarpus nusėdusį purvą? Štai koks klausimas. Paprasčiau kalbant, siurblys nuvalytų tik kilimo ar kiliminės dangos paviršių, o tai, kas giliau – paliktų. Tam reikalinga profesionali valymo įranga, tokia, kaip vienadiskės mašinėlės.”

Linoleumas

Taip dar buityje vadinama PVC (polivinilchlorido) danga. Įvairiai ji valoma, tačiau, pasak pašnekovo, geriausia linoleumo dangą yra vaškuoti. Tam, kad prie jos nekibtų purvas. „Vis dėlto linoleumo dangos labiau tinka visuomeninės paskirties objektams, įmonėms, o namuose kloti PVC dangos nerekomenduočiau, nebent natūralų linoleumą... Tačiau reikia atminti, kad dėl įvairių priežasčių, namams šios dangos nėra tinkamiausios”, - pataria M. Meleška.

Į viršų