facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

11

Norint skoningai papuošti patalpas šventei, reikia trupučio žinių ir „gyslelės“, įsitikinusi dizainerė bei floristė A. Benaitytė.
Vadimo SIMUTKINO nuotr.


Romualdas BALIUTAVIČIUS


Gimtadieniai, vardynos ir krikštynos, vestuvės, mokslų baigimas ir jubiliejai... Kiekvienąkart laukdami svečių susimąstome, kaip papuošti namus? Kokius akcentus tam parinkti? Juk dažnas nori puikaus efekto minimaliomis išlaidomis. Kažkiek atsakyti į šiuos klausimus padės šios dienos pašnekovė Agneta Benaitytė, vienos miesto įmonės floristė, dizainerė bei kolektyvo vadovė.

Puokštės, vazos, gėlės
„Puošiant namus arba patalpą šventei, svarbiausiai išlaikyti vienodą stilistiką. Turėtų derėti spalvos. Taip pat svarbu atsižvelgti į iškilmių kaltininko individualų skonį. Spalvos derinamos pagal namuose vyraujančius atspalvius. Žinoma, jei kas mėgsta raudonas rožes, tai ir pasirinkimo didelio neturėsime – ieškosime rožių. O štai prie žalių sienų derės baltos ir gelsvos gėlės, pastelinės spalvos, o raudona čia netiks“, - pasakoja A. Benaitytė.


Floristės nuomone, kartais užduotį palengvina floristiniai paveikslai, sukurti iš sausų gėlių. Be abejo, ir čia reikia, kad viskas derėtų: kompozicija, individualus žmogaus skonis, ir t. t. Vienam patinka minimalistinis stilius, kitam – kai visko prikrauta ar net perkrauta... Turint bent šiokį tokį supratimą, puokštes galima sukomponuoti iš daug ko. Pavyzdžiui, pievoje galima nusiskinti ir sudžiovinti keletą aguonų – jau gražu. Prie rusvo aguonų žiedų atspalvio reikės paieškoti rusvos vazelės. Geriau, kai indo spalva labai nekontrastuoja su kambario aplinka. Žinoma, būna visokių išimčių: į gražią vazą pamerki vieną gėlę, ir pamatai, jog tai tobula. O vazos dydis bei forma yra daugiau skonio reikalas. Žinoma, didesnėms gėlėms ar smilgoms parinksime ir aukštesnę vazą.

Aplinką galima dekoruoti ir mažais dekoratyviniais augalais – bonsais.
„Yra moteris, kuri turi daugybę įvairių butelių, užpildytų smėliu, augalais, popieriumi, dirbtinėmis gėlėmis, kriauklelėmis, oda ir pan. Tokie buteliai irgi gali būti dekoratyviniai elementai patalpų puošyboje. Kas be ko, galima dekoruoti ir kitokius butelius, pavyzdžiui, su šampanu. Beje, jie puikiai tinka ir kaip dovanos. Medžiagą puošimui nebūtina pirkti, bet galima prisirinkti gamtoje – parke, miške, paežerėje ar prie jūros“, - pasakoja floristė.


Panašiai galima dekoruoti ir vazas. Žinoma, viskam reikalingi įgūdžiai, žinios arba bent jau „gyslelė“.
Krikštynoms renkamės smulkesnes rožinės spalvos gėlytes, jeigu krikštijama mergaitė arba žydros, jeigu berniukas. Vestuvėms rinksimės baltas aukštas vazas – suteikia iškilmingumo ir prabangos. Tinka čia ir įvairios baltos gėlės – vestuvių spalvos. Vyresnio amžiaus žmogaus jubiliejui galime pritaikyti jo mėgstamą spalvą: vyresnės kaip 50 metų moterys paprastai labai mėgsta bordo vyno spalvą (bordinę). Žinoma, prie jos parinksime tokios pat spalvos servetėles. Galbūt svečio dovanai tai pat pavyks suteikti bordo spalvos akcentą, gal stalo serviravimui panaudosime panašios spalvos indus, ir pan.

Tortai, taurės, žiedlapiai
Nedidelių malonių akcentų, pasak A. Benaitytės, galima suteikti ir kitiems šventės rekvizitams. Tarkime, servetėles galima pagražinti mažais žiedeliais. Tai labai sustiprina pirmąjį įspūdį.
Ruošiantis gimtadieniui, pirmiausiai atkreipiamas dėmesys į solenizanto amžių. Juk vienam labiau prie širdies prabangios, puošnios gėlės, kitam – laukų ir pievų augalija.
O ką parekomenduosite tiems, kas susirengė švęsti valstybinę šventę?
„Tokie atvejai reti, vis dėlto galima pasiūlyti nacionalinės vėliavos spalvų žiedus, puokštes, nedideles tautines vėliavėles ant stalo, tautines juostas, žvakes ir pan. Vasarą tinka faktiškai visos mūsų laukų gėlės“, - sako A. Benaitytė.


Anot jos, gyvomis gėlėmis gali būti papuoštas ir šventinis tortas. Tam naudojami specialūs indeliai. O visa kompozicija ant stalo atrodo išties gražiai. Puošiamos taip pat ir taurės. Puokštes ant stalo galima pakeisti daugybe mažų žvakučių arba pabarsčius žiedlapių. Žiedlapiais nubarstomas nebūtinai vien stalas, bet ir palangės, kiti horizontalūs paviršiai.
„Mokslo metų pabaigai neseniai ruošėme gėlių vazonėlius su varpeliais ir tam tikrais žodžiais. Manau, kad mokytojoms čia bus gražus prisiminimas. - tęsia floristė. - Kitu atveju, vyro gimtadieniui, servetėlės buvo išlankstytos laivelio forma. Mėlynos servetėlės, tokios pat žvakutės papuoštos kriauklelėmis – marinistinė tema.“
O jeigu jubiliatas turi aiškiai išreikštus pomėgius – kaip juos įvilkti į šventinį rūbą?
„Dažnai šitaip ir būna, - sako mūsų pašnekovė. - Pavyzdžiui, žvejui dovanų pakuotes galima papuošti stilizuota žuvyte. Kambaryje galima pakabinti truputį floristinio tinklo, rasti kur įkomponuoti puokštę-laivelį, puokštę-žuvį ar pan.“


Jeigu jubiliatas kolekcionuoja šunų arba kačių statulėles, puošiant namus galima įkomponuoti keletą jų. Arba net pažaisti žaidimą, kuris svečias į kurią statulėlę panašus. Žinoma, tas tinka tik tuomet, jei susirinko gerai pažįstami ir humorą suprantantys žmonės.

Žvakės
„Dar norėčiau išskirti žvakes, kurios namams suteikia daug jaukumo, - sako A. Benaitytė. - Žvakides taip pat galima papuošti, žinoma, galima ir nepuošti. O puošybai tinka įvairios medžiagos, kriauklytės, gyvos gėlės ir kt.“
Ar galima namų puošimui vienu metu naudoti ir gyvas, ir negyvas gėles?
„Šito reikėtų vengti, - teigia floristė. - Tačiau pasitaiko atvejų, kada prireikia. Vis dėlto geriau yra nemaišyti. Ypač vasarą: kiek įmanoma, viską darome tik iš gyvų augalų“.


Kuo geros yra pievų gėlės?
„Lauko gėlių vasarą daug ir jos nieko nekainuoja. Vienintelis rimtesnis trūkumas – jos mažiau išsilaiko – dieną dvi, lyginant su olandiškuose šiltnamiuose užaugintomis. Gal net dar trumpiau. Kiek atsparesnės vytimui – močiučių darželiuose auginamos gėlės“, - tvirtina pašnekovė.

Spalvų simbolika
Dekoruojant patalpas, dar reikėtų atminti spalvų simboliką. Anot floristės, balta spalva simbolizuoja tyrumą, švelnumą, skaistumą, naują pradžią. Labai tinka vestuvėms ir krikštynoms. Geltona – saulę, energiją, šilumą. Ši spalva irgi tiktų krikštynoms. Nemažai nuotakų renkasi baltos-geltonos derinius.
Pasak floristės, kažkodėl geltonas gėles žmonės renkasi retai... Raudona – aistros spalva, labiau tinkanti brandesniam amžiui. Žalia – gyvybė, šviežumas, ramuma. Toji spalva tinka visiems. Mėlyna spalva yra šiek tiek ekstravagantiška, nors Lietuvoje mėlynų gėlių daug neturime...


12

Skoningos puokštės sukuria šventės nuotaiką.

13

Servetėlės papuoštos kaspinėliais su pritvirtintomis svečių kortelėmis.

14

Dar vienas savadarbis šventinis akcentas.

15

Dekoruotas šampano butelis – ne vien šventės atributas, bet ir gali būti originali dovanėlė įvairiomis progomis.

Vadimo SIMUTKINO nuotr.

Į viršų