facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas


Romualda URBONAVIČIŪTĖ


Šiaulietei Virginijai labai patinka gerberos, tad jau daugiau nei tris dešimtmečius jai per gimtadienius šeimynykščiai ir draugai dovanoja šių įvairiaspalvių gėlių puokštes.
Pernai birželį ponia Virginija gavo dovanų ne tik skintų gerberų, bet ir nuostabiai raudonai žydinčią vazonėlyje. Nors moteris šia gėle labai rūpinosi, šiemet ji nebepražydo.
Nes pasirodo, kad žavioji gerbera yra tikra lepūnėlė.

Rūšių daug, populiari – tik viena
Astrinių šeimos augalų genties augalas gerbera, anglų dar vadinama Transvalio ramune ar saulute, yra pavadinta vokiečių botaniko ir gamtininko Traugotto Gerberio, žymiojo Karlo Linėjaus draugo, garbei.


Yra žinoma per 45 laukines šios gėlės rūšis, kurios natūraliai auga Pietų Amerikoje, Afrikoje ir atogrąžų Azijoje.
Tačiau tik viena iš visų šių rūšių yra auginama kaip kambarinė gėlė – tai dailioji arba Džeimsono gerbera, kilusi iš Pietų Afrikos Respublikos, Mpumalangos provincijos.
Dailiosios gerberos stiebas trumpas, o sprindžio ilgio skiautėti, plaukuoti lapai neturi stiebų – auga tiesiai iš žemės. Išauga gerberos ir iki pusmetrio aukščio, nors dažniausiai būna perpus žemesnės.


Nuostabiausi yra šios gerberos graižai: įvairiaspalviai – geltoni, oranžiniai, balti, raudoni ar rausvi, dideli, pavieniai. Žiedų viduriukai atrodo lyg atskiros gėlės.  
Penkių–dvylikos centimetrų skersmens tuščiaviduriai arba pilnaviduriai žiedai žydi nuo vasaros pradžios iki vėlyvo rudens.

Vienmetis augalas
Lietuvoje gerberos auginamos šiltnamiuose, namuose kaip dekoratyviniai augalai ir dažniausiai naudojami kurti puokštėms.
Populiariausios pas mus yra išvestos iš Džeimsono gerberos, nors yra ir tūkstančiai įvairiausių hibridų. Vieni hibridai yra net juodos spalvos, kitų žiedlapiai – skirtingų spalvų.
Šiaip gerberos dažniausiai yra vienmečiai augalai, nors pasitaiko, kad kai kas jas išlaiko ir metus, ir kelerius. Bet senų gerberų žiedai būna žymiai mažesni, o ir jų priežiūra yra gan sudėtinga.  

Mėgsta šviesą ir šilumą
Gerberos žydi, kai temperatūra siekia 21 laipsnius šilumos, jos mėgsta būti gausiai laistomos šiltu vandeniu stengiantis, kad nepatektų vandens ant lapų, šaknies kaklelio, o štai ramybės laikotarpiu reikia saikingai, bet vis tiek žemė neturi išdžiūti.


Rudenį ir žiemą kas dvi savaites rekomenduojama šias gėles tręšti žydintiems augalams skirtomis trąšomis.
Taigi gerberos mėgsta šviesą ir šilumą: dieną patalpoje turi būti 20–22 laipsnių šiluma, naktį – 18–20 laipsnių. Aukštesnė temperatūra skatina žydėjimą, žemesnė – stabdo.
Mėgsta jos ir kelias valandas per dieną būti apšviestos tiesioginių saulės spindulių. Tad gerberas auginant vazonėlyje labai tinka saulėta palangė.
Nemėgsta šios trapios gėlės skersvėjų ir temperatūrų kaitos.
Taigi suprantama, kodėl dauguma gerberų gerbėjų pasaulyje jas augina tik žydėjimo metu, o paskui išmeta ir perka naujas.

Tik į purią žemę
Tačiau jei nuspręsite gerberas auginti, tai žinokite, kad jas dauginti sėklomis labai sudėtinga, verčiau tai daryti kero dalimis.
Tam reikia pavasarį gėlę atsargiai išimti iš vazono ir kerą aštriu peiliu padalyti į kelias dalis.
Kiekviena dalis sodinama į lengvą, gerai vandenį ir orą praleidžiantį žemės mišinį, nes nepurioje žemėje oras blogai cirkuliuoja ir gėlės suserga.
Sodinti reikia, kad lapų skrotelės liktų centimetru aukščiau žemės.


Pirmąją savaitę pasodintos gerberos atsargiai laistomos, vėliau galima lieti ir gausiau, bet vis tiek reikia saugoti, kad vandens nepatektų ant šaknies kaklelio, lapų ir į skrotelę.
Be to, reikia nuolat iškarpyti apdžiūvusius lapus ir išskinti dalį itin vešliai augančių lapų.

Įdomūs faktai
Pirmas. Nors gerberos yra labai mėgstamos bičių, drugelių ir mažų paukščių, tačiau jų itin vengia elniai. Atrodo, juos atbaido šių nuostabių gėlių kvapas.
Antras. NASA mokslininkai išsiaiškino, kad gerberos labai gerai iš oro pašalina  kenksmingas kancerogenines medžiagas – benzolą.
Trečia. Gerberas tinka dovanoti ir moterims, ir vyrams, nes šios gėlės reiškia paslaptį, šypseną, flirtą ir optimizmą.
Ketvirta. Gerbera yra gimusiųjų po Liūto ženklu gėlė.


Tęsiasi konkursas „Mano gražiausias augalas” visiems augalų augintojams: gėlininkams, daržininkams, sodininkams. Skambinkite telefonu (8 41) 52 38 40, rašykite, siųskite nuotraukas el. paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., jei pražydo jūsų gėlė, jei išauginote gražų kopūstą, jei jūsų senelio sodintas kaštonas vis dar brandina vaisius. Papasakokite jūsų gražiausiojo augalo istoriją, mes ją spausdinsime antradieniais ir kartą per mėnesį apdovanosime konkurso laimėtoją.
Liepos mėnesio nugalėtojui – žolininkės Aušros Žvirblienės sudaryta knyga „Liaudies medicinos patirtis“.

Į viršų