facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

2015-02-18 25

Pavasaris ant nosies – greitai prasidės sėjos darbai.
Artūro STAPONKAUS nuotr.

Paula ALKSNĖ
Pavasaris ant nosies – todėl pats laikas pradėti sodininkystės ir daržininkystės pasiruošimo darbus. Pradedant paprastučiais apmąstymais su kavos puodeliu rankose, baigiant vazonėlių ruošimu ir šiltnamio valymu.

Tinkamas planavimas – pusė darbo
Daržovės, gėlės, vaisiai, arbatos, prieskoniai – asortimentas labai platus. Ranka rašytas sąrašas pravers kiekvienam – taip tikrai nepamiršite, ko jums reikia ir bus paprasčiau surūšiuoti sėklas. Tradiciškai ūkininkai augina bulves, morkas, kopūstus, pomidorus, agurkus... Tačiau galbūt vertėtų išbandyti ir šį bei tą naujo savo darže – pavyzdžiui, pabandyti užsiauginti savo mėgstamą egzotinį vaisių arba naują gėlę, kuri papuoš aplinką. Taip pat sudarydami sąrašą, nepraleiskite progos ir susiplanuoti sėjos kalendorių.

Mėnulio fazių įtaka
Ne paslaptis, kad didelę įtaką augalams, kaip ir žmonėms, daro mėnulis. Liaudies išmintis byloja daugybę dalykų – pavyzdžiui, kad per pilnatį žmonės tampa dirglesni, irzlesni ir piktesni. Štai augalams ir jų auginimui sukurtas mėnulio sėjos kalendorius.
Pagal mėnulio kalendorių pirmąją ir antrąją jaunaties dieną visas biolauko aktyvumas sutelktas augalų šaknyse. Todėl nepatartina per jaunatį persodinti augalus, nepurenti žemės, neskiepyti – tiesiog leisti jiems ramiai pabūti, jeigu ir kyla noras daryti kokius nors radikalius darbus. Tačiau ši mėnulio fazė – tinkamiausias laikotarpis naikinti piktžoles, pašalinti nudžiūvusius augalų lapus ir šakeles.
Per priešpilnį mėnulį (11 – 12 dienų) biolauko aktyvumas po truputį kyla nuo šaknų link stiebų ir lapų. Jeigu šiuo laikotarpiu persodinsite augalus arba apipjaustysite – jie sparčiau augins naujus ūglius. Verta įsidėmėti tai, kad šiuo laiku augalams reikia daug vandens ir maistinių medžiagų.
Didžiausią įtaką augalams daro 3 pilnaties dienos – šiuo metu augalų biolaukas sutelktas šakelėse, lapuose ir žieduose, todėl nereikėtų apipjaustyti. Patartina naikinti piktžoles, retinti daigus, purenti žemę, mulčiuoti dirvožemį.
Galiausiai delčia, kuri trunka 11 – 12 dienų, ir spaudimas augalų šaknyse stipriai padidėja, jos tampa labai pažeidžiamomis. Būtent per šią mėnulio fazę geriausia sėti augalus, sodinti svogūnėlius, bulves, kovoti su augalų kenkėjais, tręšti augalus, skinti gėles, rinkti derlių.
Vertėtų įsidėmėti, kad astrologai pataria jokiu būdu nesėti ir nesodinti jokių augalų per jaunatį, kai mėnulis yra Vandenio bei Dvynių (bevaisiai Oro ženklai), Mergelės (bevaisis Žemės ženklas), Liūto (bevaisis Ugnies ženklas) ženkluose. Produktyviausia augalus sodinti per pilnatį, nes šiuo metu jie įgauna daugiausiai gyvybinės energijos.

Tinkamiausios datos sėjai, persodinimui, tręšimui
Šakniavaisines daržoves patartina sėti per delčią, taip pat šiuo laiku galima ir genėti augalus (kovo 1 – 4 ir 27 – 31 d., balandžio 1 – 3 ir 25 – 30 d., gegužės 1 – 2 ir 25 – 31 d., birželio 1, 24 – 30 d.). Vaismedžius geriausiai skiepyti per priešpilnį, kai Mėnulis yra Avino, Liūto ir Šaulio ženkluose: balandžio 12, 13 d., gegužės 10 d., birželio 14, 15 d.
Augalus geriausia tręšti tinka per pilnatį, nes tada jie geriausiai pasisavina reikalingas medžiagas: kovo 20 – 26 d., balandžio 19 – 24 d., gegužės 18 – 24 d., birželio 16 – 23 d., liepos 16 – 23 d. ir kt. Taip pat tai galima daryti per delčią: kovo 1 – 3 ir 27 – 31 d., balandžio 1 – 3 ir 25 – 30 d., gegužės 1 – 3 ir 25 – 29 d., birželio 1, 24 – 30 d., liepos 1, 24 – 30 d. Pastebėtina tai, kad reikėtų susilaikyti nuo ką tik pasodintų augalų tręšimo, nes tai gali labiau pakenkti, negu padėti.
Jeigu kurpiate planus šią vasarą gėlėmis papuošti savo palangę ar balkoną, tai gėlių persodinimui rinkitės laiką, kai mėnulis yra Jaučio, Mergelės ir Ožiaragio ženkluose. Idealus laikas, kai šie ženklai sutampa su priešpilniu mėnuliu: kovo 18, 19 d., balandžio 14, 15, 16 d., gegužės 11, 12, 13 d., birželio 8, 9 d. Augalų sodinimui ir persodinimui taip pat tinka dvi dienos po jaunaties iki pat pilnaties, išskyrus dieną prieš ją (kovo 13 – 18 d., balandžio 11 – 17 d., gegužės 10 – 16 d., birželio 9 – 14 d.).

Ko nesodinti greta vienas kito
Ruošiantis ateinančiam sėjos sezonui pravers ir daržo planas – verta žinoti, kur ir ką sodinsite, o ir vėliau, dygstant augalams, jų nesumaišysite. Ruošiant daržo planą pravers žinios apie netinkamus daržovių kaimynus, pavyzdžiui, šalia burokėlių nereikėtų sodinti garstyčių, bulvių ar česnakų. Bulvėms netinkamiausi kompanionai – salierai, moliūgai, aguonos, pomidorai, agurkai, vyšnios ir avietės. Šalia agurkų nesodinkite baklažanų, o šalia paprikų – pomidorų ir nasturčių. Cukinijos nedraugauja su melionais, arbūzais ir moliūgais. Šalia braškių nesodinkite žemuogių, pomidorų, aviečių.

 

Į viršų