facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Nenumaldomai artėja šventinis laikotarpis – apie tai liudija prekyboje pasirodžiusios šventinės dekoracijos ir prekybos centruose skambanti kalėdinė muzika. Tiesa, ne visus pirkėjus tenkina komercinės dekoracijos – norintys savo namuose sukurti jaukią ir nekomercinę atmosferą šventines dekoracijas gali pasigaminti patys. Tam anaiptol nereikia didelių finansinių investicijų – namuose turimos priemonės ir žiupsnelis fantazijos jūsų namus pavers į tikrą šventinę oazę.
Apie šventinę puošybą papasakoti sutiko Šiaulių profesinio rengimo centro Buitinių paslaugų skyriaus floristikos mokytojos Irina Tūzova ir Nelda Šutaitė.  

Šventinių dekoracijų gamyba
Anokia čia naujiena, kad vis labiau dėmesys pradedamas kreipti į išliekamąją vertę. Žmonėms nusibodo kiniškos ryškios ir blizgios prekės, norisi natūralumo. Nebūtina dekoracijų pirkti didžiuosiuose prekybos centruose – namus nesunkiai galima pasipuošti savo gamintomis dekoracijomis. Šventinės atributikos gamyba suartins šeimos narius, be to, savo rankomis padaryta dekoracija kur kas bus mielesnė už masinės gamybos produktą, įsigytą prekybos centre. Jūsų dekoracijos bus vienetinės – su tuo nepasiginčysite.

I. Tūzovos teigimu, ypač džiugins ir šventinę nuotaiką sukurs dekoracijos iš natūralių medžiagų: eglių, pušų šakų, kadagio, šaltalankio, šermukšnio šakelių, kankorėžių, džiovintų gėlių, – tiks viskas, telieka pasitelkti fantaziją. Didelių investicijų dekoracijų gamybai nereikia. Vienintelis įrankis, kuris praverstų mėgstantiems meistrauti, – karštų klijų pistoletas.

„Juo iš paprastų priemonių, tokių kaip kankorėžiai, žolynai, šakos, galima sukurti neįtikėtinų dalykų. Daugiau tereikia motyvacijos, idėjų ir beribės fantazijos“, – sakė floristikos mokytoja.

Kalėdinių dekoracijų dažymui galima panaudoti paprasčiausią emulsiją luboms balinti – su ja galime dažyti kankorėžius, medžių šakas. Norint suteikti šventiškumo, ant viršaus galima užberti  žėručių. I. Tūzovos teigimu, nereikia pirkti purškiamų dažų, kurie šiuo metu galbūt ne visiems prieinami.

Floristikos mokytojos teigimu, dažniausiai Kalėdų dekoracijas stengiamasi gaminti iš paprastesnių medžiagų ir išgauti ramesnes, ne tokias iššaukiančias dekoracijas, tuo tarpu naujametes dekoracijas galima gaminti ryškesnes – su blizgėjimu, prašmatnumu, ryškesnėmis spalvomis.

Artėjant didžiosioms metų šventėms daugelis mūsų neapsieina be šventinio vainiko. Jų pritaikymo variacijų yra be galo daug. Vainikai gali būti kabinami ar gulėti ant stalo ir atlikti žvakidės vaidmenį. Gaminant vainikus stengiamasi išlaikyti pušies ažūrą, minimaliai dekoruojant dirbtinėmis uogomis.

„Labai mėgstami yra tradiciniai pušies ar eglės šakų vainikai tiesiog dekoruoti kankorėžiais, raudonais kaspinais ar bumbuliukais.

Žinote, mes, floristai, nuolatos ieškome sudėtingesnių dekoracijų gaminimo būdų ir įdomesnio medžiagų pateikimo, tačiau tai nereiškia, kad to negali padaryti bet kuris mėgėjas“, – pasakojo  floristikos mokytoja I. Tūzova.

Į madą grįžta vintažinis stilius
Floristų profesijos mokytoja Nelda Šutaitė prasitarė, kad į floristikos pasaulį pamažu atkeliauja naujos tendencijos.

Pastaruosius ketverius metus žmonės laikėsi prašmatnaus provansiško stiliaus, kuriame dominavo balta, violetinė spalvos, taip pat levandos ir bijūnai. Nuo šių metų pradeda grįžti sendintas, vadinamasis burgundiškas vintažinis stilius. Iki šiol floristikoje dominavusį stiklą pradeda pakeisti žalvaris, varis, keramikos indai, įvairiausi metalai – tas, kas neturi trapumo, o priešingai – pasižymi subtilumu. Be to, nebelieka ryškių, akis rėžiančių spalvų.

„Mes, lietuviai, nesame tie, kurie per vieną dieną galėtumėme paimti ir viską pakeisti, tačiau tereikia vieno žmogaus, kuris įšoktų į „pokyčių laivą“, o tada jau vienas po kito jungsis ir likusieji“, – pasakojo N. Šutaitė.

Pasak floristikos meistrės, paskutinis mados šauksmas puokštėse ar vainikuose yra eukaliptas. Tai yra augalas, turintis ne žalią ar mėlyną, o vadinamą užtamsintą elektric atspalvį, todėl augalas atrodo tarsi sendintas, kas, kaip jau minėjome, grįžta į madą. Eukalipto lapai, net ir sudžiuvę, išlaiko tokį patį atspalvį. Juos taip pat galima naudoti prieskoninių augalų puokštėse, kurios šiuo metu taip pat  yra labai madingos.

N. Šutaitė pasakojo ir demonstravo, kaip nesunkiai galima pasigaminti įstabaus grožio dėžutes ir jas pritaikyti šventiniam namų dekorui. Pasitelkus paprasčiausias kartono dėžes galima sukurti įstabias dekoracijas.

„Pirmiausia pasidarome plokštumą, ją susibraižome, susimaketuojame, iškerpame ir kraštus sujungiame karštais klijais. Vėliau viską nuglaistome ir laukiame, kol išdžius. Jeigu šilta – išdžius perdien, priešingu atveju gali tekti luktelėti dvi dienas.

Kitas etapas – dažai. Nudažome dėžutę norima spalva, pabarstome ją blizgučiais ir vėl laukiame, kol nudžius. Tuo metu galima sugalvoti, kuo norėsime ją papuošti – sudžiuvusiais lapais, uogomis ar pušų spygliais“, – pasakojo floristikos mokytoja.  

Pasak floristės, norint susikurti dekoracijas patiems, negalima išmesti šakų ir žaliųjų atliekų. Visas jas galima panaudoti kalėdinei puošybai, tačiau apie tai pagalvoti derėtų jau pavasarį.

Eglučių ir žaisliukų gamyba
Pasak N. Šutaitės, kalėdinę eglutę galima pasigaminti namuose. Jei žmogus gyvena arčiau kaimo vietovės, šienas ir šiaudų likučiai po javapjūtės labai tinka formuoti karkasui. Iš šiaudų ir šieno galima susukti dideles kasas ir darant sukinius ratu iš jų suformuoti kūgelį. Aplinkui apdedame šakas, o  tarp jų ir kūgelio įmontuojame apelsinus, žaisliukus, kankorėžius – gausime stilizuotą, kvepiančią eglutę.

Kalbant apie lauko sąlygas, surišus šakų kotus į vieną krūvą viršuje ir jas paskleidžiant į apačią, galima gauti karkasą, o jo dengimas vėlgi gali būti labai įvairus.

Pasak floristės, ilgaamžiškumą garantuos sidabrinė eglė, kėnis ir pušis.

Prieš įsigyjant ar pasidarant eglutę pirma patariama nuspręsti, kurioje vietoje mes norėtumėme ją matyti. Kambariuose reikia išnaudoti tą nišą, kuri šventiniu laikotarpiu bus neapkrauta ir laisva. Tai gali būti fojė, atskiras didžiojo kambario kampas. Televizorius skleidžia šilumą, taigi greta eglutės statyti nerekomenduojama. Šalia pastatyta eglutė gali neišsilaikyti tiek ilgai, kiek mes norėtumėme.

Floristė pataria puošybą lauke dėstyti šalia apšvietimo – tose vietose papuošta eglutė ar kokia nors dekoracija bus matoma tiek dieną, tiek jau sutemus.

Gaminant eglutės žaisliukus, pagrindą galima susisukti iš samanų. Netgi sušlapinus popierių su vandens ir klijų mišiniu (50/50), suglamžyti popierių ir apsukti jį plonu siūlu taip suformuojant rutuliuką. Toliau galima naudoti audinio gabaliukus, blizgius siūlus bei servetėles.

Pašnekovė dekoracijoms pataria įsigyti vieną spalvų gamą.

„Su ta pačia spalvų gama nesunku žaisti ir lengvai sukurti išskirtinę kompoziciją“, – sakė N. Šutaitė.

Eglutes taip pat galima dekoruoti sudžiovintais apelsino griežinėliais, cinamono lazdelėmis ir dar begale įvairiausių dalykų – tereikia pasitelkti fantaziją ir turėti viziją, kokio galutinio rezultato norime.

Kalėdinis miestelis
Šiuo metu Šiaulių PRC Buitinių paslaugų skyriuje yra gaminama netradicinė kalėdinė eglutė. Jos gamybai naudojama kuo daugiau floristinių medžiagų bei antrinių žaliavų. Prie eglutės plušantys floristai ir mokiniai stengiasi padaryti efektingą ir ryškią eglutę – joje sumanyta įmontuoti  apšvietimą. Gruodžio mėnesį bus organizuojamas Šimšės kalėdinis miestelis. Kiemelį puoš apie 20 eglių.

2016 12 05 21

2016 12 05 20

Žaliąsias atliekas nesunkiai galima panaudoti šventinėms dekoracijoms sukurti.
Artūro STAPONKAUS nuotr.

Į viršų