facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Citrinvytis yra sahirandra-citrinvytinių šeimos vijoklinių genties atstovas. Jo yra 20 rūšių. Paplitęs Sibire, Japonijoje, Kinijoje. Stiebas iki 15 metrų ilgio, gulsčias arba vijoklinis. Vaisius – uoga.

Vaistinis augalas
Citrinvyčio gydomosios savybės buvo pastebėtos seniai. Sena kinų legenda apie tai pasakoja: „Daug dienų ir naktų nešė Lu Ban savo sužadėtinei gyvybės šaknį – ženšenį. Braudamasis per stačius kalnus ir tankius brūzgynus jis mirtinai pavargo. Įsikibęs į lianą jaunuolis netyčia nuskynė uogų kekę. Suvalgė tas uogas ir staiga vėl pajuto jėgų antplūdį.“ Taip ir buvo atrasta stebuklingoji „uveiczi“ – penkių skonių uoga, lietuviškai vadinama citrinvyčiu.

Citrinvytį tyrinėjo daug kinų mokslininkų. Štai VI amžiuje žymus kinų gydytojas Czen Giang rašė, kad šio augalo uogos atkuria pavargusio žmogaus jėgas, daro jį vikrų ir žvalų, žadina apetitą, stiprina regėjimą. Kinų imperatoriai duoklės iš gyventojų reikalaudavo ir citrinvyčio uogomis.

Lietuvoje auginamas kininis citrinvytis. Tai dekoratyvinis vaistinis augalas iki 8 metrų aukščio. Citrinvyčio uogos valgomos. Jose yra organinių rūgščių, eterinių aliejų, tonizuojančių medžiagų. Dauginasi sėklomis, auginiais, kero dalijimu.

Citrinvytis Lietuvoje auginamas želdiniuose, botanikos soduose, sodininkų mėgėjų soduose. Lietuvoje auginama viena rūšis kininė sizandra žydi gegužės–birželio mėnesiais, vaisiai prinoksta rugsėjo mėnesį.

Lietuvoje aklimatizacijos pradininku buvo Stasys Gudanavičius, jis išaugino citrinvytį Kauno botanikos sode. Apie 1952 metais jis gavo sėklų iš Petropavlovsko botanikos sodo.

Labai įdomus augalas, lengvai pakelia mūsų žiemas, jo nepuola jokie kenkėjai, ligos. Tik bijo pavėsio, mėgsta atvirą vietą ir ypač juodųjų serbentų kaimynystę – taip A. Čekio knygoje „Augalų istorijos“ užrašytas G. Gudanavičiaus pasakojimas.
Nuo pirmųjų augimo dienų citrinvyčiui reikia ant ko nors vyniotis. Kuo toliau, tuo aukštesnių kopėčių. Gali vyniotis ant tvoros, ant ištemptos vielos ir pan., bet be atramos negali augti.

Gydomosios savybės
Vaistams vartojami prinokę citrinvyčio vaisiai bei sėklos. Džiovinama ne aukštesnėje kaip 60 laipsnių temperatūroje.
Citrinvyčio preparatai stimuliuoja ir tonizuoja centrinę nervų sistemą esant fiziniam, protiniam pervargimui, stiprina regėjimą, skatina širdies darbą ir kvėpavimą, reguliuoja kraujo spaudimą, mažina cukraus kiekį kraujyje.

Citrinvyčio preparatai gali būti vartojami kaip tonizuojamoji priemonė jėgoms atgauti. Pastarųjų metų tyrimai rodo, jog citrinvytis pasižymi stipriu ir ilgalaikiu galvos smegenų veiklą stimuliuojančiu veikimu. Citrinvyčio stimuliuojamas veikimas ypač puikiai pasireiškia atliekant įtemptą protinį darbą, reikalaujantį dėmesio ir koncentracijos.

Citrinvyčio preparatai padės ir sveikiems, esant pervargimui, sumažėjus darbingumui, ir tiems, kuriuos vargina hipotenija.

Būtina atsiminti, kad citrinvyčio preparatų negalima vartoti sutrikus centrinės nervų sistemos ir širdies darbo veiklai, esant padidėjusiam kraujo spaudimui.

Prieš pradedant vartoti šiuos preparatus rekomenduotina pasitarti su šeimos gydytoju arba vaistininku. Šiais vaistais piktnaudžiauti nevalia.

Į viršų