facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Lietuvos rusų dramos teatro didžiojoje scenoje šį savaitgalį išleidžiama spektaklio "Prakeikta meilė" pagal skandalingąją Pavelo Sanajevo apysaką "Palaidokite mane už grindjuostės" premjera. Naują šios garsios apysakos versiją sostinės scenoje pristato režisierius Agnius Jankevičius. 

Aktorius, rašytojas P. Sanajevas (g. 1969) 1996 m. Rusijos žurnale "Spalis" išspausdino savo patėviui - garsiajam aktoriui Rolanui Bykovui skirtą apysaką "Palaidokite mane už grindjuostės" ir buvo apdovanotas už geriausią debiutą. Šią apysaką galima laikyti iš dalies autobiografine, nes daugelis jos įvykių - autentiški. 

Kūrinyje autorius pasakoja apie aštuonmetį berniuką Sašą Saveljevą, gyvenantį pas senelę, kuri nenori atiduoti vaiko dukteriai, nes nepasitiki jos naujuoju vyru - menininku ir, senelės nuomone, lengvabūdžiu žmogumi. Dukteryje ji mato savo pačios atspindį ir savo praeities klaidas. Aplinkiniams močiutė atrodo tironė ir isterikė, tačiau patirtis naikina joje švelnumą, verčia savo meilę ir požiūrį į kitus išreikšti nerangiai ir šiurkščiai.

Praėjus dešimčiai metų, apsakymas "Palaidokite mane už grindjuostės" tapo kultine, daug triukšmo ir diskusijų sukėlusia knyga. Autobiografinius savo vaikystės faktus rašytojas pavertė gana žiauriu, bet ne mažiau juokingu ir paradoksaliai šviesiu meniniu kūriniu. 

Praėjusių metų rudenį Vilniuje buvo parodytas Sankt Peterburgo teatro "Baltiskij dom" spektaklis "Palaidokite mane už grindjuostės", kuriame pagrindinį močiutės vaidmenį atliko garsi Rusijos aktorė Era Ziganšina, o jos anūką Sašą Saveljevą suvaidino Igoris Skliaras. Tuomet spektaklis sukėlė daug diskusijų, o vyresnės kartos žiūrovai buvo gerokai šokiruoti.

Lietuvos rusų dramos teatro scenai apysaką "Palaidokite mane už grindjuostės" inscenizavęs dramaturgas Marius Macevičius sako, kad knyga yra apie mūsų posovietinę kartą ir jos atstovų santykius. Knyga prašėsi "teisingos" inscenizacijos, mat praėjusiais metais Vilniuje rodytas Sankt Peterburgo teatro spektaklis pagal šią apysaką buvo sudėliojęs visai kitus akcentus, teigė vilnietiškojo spektaklio statytojai. 

Režisierius A. Jankevičius sako, kad P. Sanajevo knyga neturi nuoseklumo ir yra trumpų apsakymų rinkinys, vienijamas vienos temos. "Vis dėlto šis pasakojimas yra žavingas ir įtraukiantis. Autorius jį rašė apie dešimtį metų, nuo pat mokyklos laikų. Inscenizacijoje atsisakyta daug teksto, nes autorius "drumsčia vandenį" chronologine prasme", - kalbėjo režisierius.

Bene svarbiausias spektaklio personažas - močiutė, kaimynų ir namiškių laikoma isterike, keikūne, psichologinių problemų turinčia vaidinga moteriške, pernelyg daug dėmesio skiriančia savo anūkui - jį gydanti, rengianti, auklėjanti. "Močiutė nėra nei gera, nei bloga - ji yra nelaiminga, tačiau ji myli savo vaikaitį, nori išauklėti jį tikru žmogumi ir sako, kad tai jos paskutinė meilė ir paskutinė viltis. Tai kiek sadomazochistinis autoriaus žaidimas su savimi ir menu, jis tarsi nori pasakoti, bet kartu bijo dėl kažkokių psichologinių vaikystėje patirtų traumų. Juk ir knygą P. Sanajevas išleido tik po abiejų senelių mirties", - kalbėjo A. Jankevičius.

Močiutės vaidmenį kurianti viduriniosios kartos aktorė Inga Maškarina - galingo temperamento aktorė, savo balsu, mimika ir plastika gebanti išreikšti tragišką savo personažo pasaulėjautą. Aktorė neslepia buvusi šokiruota anksčiau matyto rusų spektaklio ir knygos Močiutės personažo, tačiau tai esanti gera galimybė profesionaliai aktorei sukurti visiškai skirtingą charakterį ir atsiskleisti kitame amplua. 

Kitus vaidmenis spektaklyje atliks Julija Krutko, Valentinas Krulikovskis, Valentinas Novopolskis, Vladimiras Dorondovas. Spektaklio dailininkė - Laura Luišaitytė.

Lietuvos rusų dramos teatro vadovas Jonas Vaitkus sako, kad teatro publikos valia ir toliau bus plėtojama inscenizacijų skaitymų akcija, iš kurios idėjos ir gimė naujasis A. Jankevičiaus spektaklis. "Į šiuos skaitymus ateina ir rusakalbių mokyklų vadovai, mokytojai, universitetų dėstytojai, žurnalistai. Tai nėra toks paprastas mūsų parodymas, bet klausomės ir nuomonių. Ateityje skaitymai vyks su muzika, dainomis, žiūrovai bus daugiau įvedami į kūrinio žanrą ir problematiką", - kalbėjo J. Vaitkus.

Šiais metais teatre numatomi Aleksandro Vvedenskio skaitymai, numatoma statyti Leonido Andrejevo pjesę "Tas, kas gauna antausius", taip pat Aleksandro Gryno novelę "Raudonosios burės", iki Naujųjų metų žadama išleisti ir vieną spektaklį vaikams. 

Rusų dramos teatro spektakliai "Vargas dėl proto" pagal Aleksandrą Gribojedovą ir Grigorijaus Gorino "Juokdarys Balakirevas" numatomi rodyti Sankt Peterburgo festivalyje "Baltijskij dom", o gavus finansavimą į Vilnių vėl žadama atvežti rinktinius "Auksinės kaukės" festivalio spektaklius, pernai sulaukusius didžiulio žiūrovų dėmesio. 
ELTA 
Į viršų