facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Vilniaus universiteto (VU) Šv. Jonų bažnyčios varpinės bokšte verda restauravimo darbai - iš išorės 68 metrų aukščio varpinė įrėminama pastoliais, o po remonto numatoma, kad į aukščiausią Vilniaus senamiesčio statinį bus galima pakilti nauju liftu ir iš apžvalgos aikštelės pamatyti įspūdingą senosios sostinės panoramą.

Kaip Eltai sakė Vilniaus universiteto strateginės plėtros skyriuje, Šv. Jonų bažnyčios varpinės remonto darbai, prasidėję vėlyvą praėjusių metų rudenį, planuojami baigti tik 2012 metais, tačiau pirmuosius lankytojus numatoma priimti jau kitų metų vasarą. Varpinės bokšto restauravimo darbams iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir valstybės biudžeto skirta daugiau kaip 4,7 mln. litų.

Šiuo metu bokšto viduje jau nuvalytos mūro sienos, restauruojama XVII a. laiptinė, įrengiamas liftas ir VU mokslo muziejaus patalpos pirmame aukšte, montuojami pastoliai fasado tvarkymo darbams.

"Varpinės vidaus patalpos nebus atidarytos tol, kol nebus visiškai baigti išorės darbai. Tikimės, kad jie vyks sklandžiai ir pirmuosius lankytojus, turistus jau priimsime kitų metų vasaros sezono pradžioje", - sakė VU strateginės plėtros skyriaus specialistas Vaidotas Stankevičius.

Pasak jo, varpinės antrame aukšte bus įrengta vadinamoji "Fuko švytuoklė", vienintelė Lietuvoje demonstruosianti Žemės sukimosi aplink savo ašį efektą.

Pasak VU darbuotojų, visi senosios varpinės restauravimo darbai vyksta pagal architekto Gintauto Pamerneckio ir UAB "Pažangios architektūrinės mintys" parengtą projektą. UAB "Sivysta" atliekamus darbus prižiūri paveldosaugininkai, todėl jokių nesusipratimų, ypač dėl lifto, kelsiančio į varpinės apžvalgos aikštelę, neturėtų kilti.

Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė anksčiau yra teigusi, kad lifto, arba keltuvo, įrengimui Šv. Jonų bažnyčios bokšte paveldosaugininkai pritarė tik po ilgų svarstymų ir diskusijų.

D. Varnaitė primena, kad prieš keletą metė paveldosaugininkai nepritarė lifto įrengimui sostinės Bernardinų bažnyčioje. "Tuomet šiems planams griežtai pasipriešino Kultūros paveldo departamentas. Nors buvo mėginimų ir "spūstelėti", tačiau mes to lifto neleidome, nes ten visai kitokia struktūra ir architektūra", - yra sakiusi D. Varnaitė.

Šiais metais taip pat numatoma restauruoti ir Šv. Jonų bažnyčią - pakeisti joje avarinės būklės, byrančius langų vitražus, apšiltinti perdangas, taip sumažinant universiteto bažnyčios šildymo išlaidas. Iš Ūkio ministerijos programų šiems darbams buvo gauta apie 2 mln. litų.

Vilniaus universiteto ansamblyje šį sezoną vyks darbai ir Filologijos fakulteto patalpose Skapo gatvėje - čia palėpėje bus įrengiamos naujos ir tvarkomos senosios Skandinavistikos katedros patalpos, taip pat plečiamos Vertimo studijų katedros patalpos. 
ELTA 
Į viršų