„Ukraina ir Lietuva visuomet kovėsi už savo laisvę. Dabar – nepaprastas metas, kai galime apginti savo laisvę ne dešimtmečiams, o amžiams. Rusija privalo pralaimėti Ukrainoje. Rusijos revanšizmas privalo amžiams pamiršti Kijivą ir Vilnių, Kišiniovą ir Varšuvą, mūsų brolius Latvijoje ir Estijoje, Sakartvele ir visose kitose šalyse, kurioms grasina Rusijos žudikai. Mes galime tai padaryti. Mes turime istorinę galimybę“, – sakė Ukrainos Prezidentas Volodymyras Zelenskis, atidarydamas tarptautinį forumą, kuris šiandien vyko Vytauto Didžiojo universitete (VDU) Kaune.

Forumas „Prezidento Volodymyro Zelenskio taikos formulė: bendri Ukrainos ir Lietuvos veiksmai siekiant ilgalaikės taikos“ kvietė politikus, diplomatus, teisininkus ir mokslininkus spręsti Ukrainos energetikos sektoriaus iššūkius ir ieškoti būdų, kaip užtikrinti Rusijos atskaitomybę už karo ir žmogaus teisių nusikaltimus.

Ukrainos prezidentas padėkojo Lietuvai už paramą ir pabrėžė, jog reikia ieškoti būdų užtikrinti, kad blogis niekada nebesugrįžtų – tam skirta Ukrainos taikos formulė, kurios dešimt punktų numato būtinas saugumo garantijas gynybai nuo Rusijos. „Daugiau niekam Žemėje neturėtų vėl būti grasinama alkiu, radiacijos nelaimėmis, agresija ir teroru, energetikos destrukcija ir tarptautinių teisės aktų nepaisymu, deportacijomis ir ekocidais. Rusija visa tai atsineša kartu su savo agresija. Mes visa tai sustabdysime. Neabejoju, kad Lietuva eis šiuo keliu kartu su mumis. Šlovė visiems, kurie kovoja už laisvę“, – kalbėjo prezidentas V. Zelenskis.

Lietuvos Prezidentas: parama Ukrainai toliau augs

Renginio atidaryme kalbėjo ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, pažymėjęs, jog mūsų šalis jau suteikė Ukrainai oficialios pagalbos už daugiau nei 800 mln. eurų ir ši parama toliau augs. Pasak Prezidento, Lietuva tvirtai remia iniciatyvą įsteigti Specialųjį tarptautinį tribunolą, kuris vykdytų baudžiamąjį persekiojimą už agresijos nusikaltimus Ukrainoje, taip pat daro viską, kas įmanoma, kad būtų telkiama reikalinga tarptautinė parama.

„Lietuviams šis karas palietė kažką giliai jų sieloje. Turėdamas išties transformuojančią galią, jis keičia mūsų visuomenę ne vienu atžvilgiu. Pastarieji metai buvo ne tik didelio liūdesio ir skausmo, bet ir nepaprasto solidarumo bei vienybės metai. Lietuvos žmonės visuomet mielai padėjo savo broliams ir seserims ukrainiečiams. Mes nesitrauksime. Lietuva bus su Ukraina tiek, kiek reikės, ir visomis išgalėmis prisidėsime prie taikos, kurios visi taip nuoširdžiai trokštame“, – sakė Prezidentas Gitanas Nausėda, padėkojęs Vytauto Didžiojo universitetui ir Ukrainos ambasadai už partnerystę Vilniuje steigiant Ukrainos centrą.

Taikos formulė – ilgalaikiam saugumui pasaulyje

Vasario 24-ąją vykęs forumas pažymėjo metų sukaktį nuo dienos, kai Rusija pradėjo nepagrįstą ir neteisėtą karą, bandydama sunaikinti Ukrainą kaip valstybę ir kėsindamasi į Europos bei pasaulio saugumą ir taikią ateitį. Forume siekta aptarti praktinį demokratinės bendruomenės įsitraukimą, remiant Ukrainos pastangas ir Ukrainos prezidento pasiūlytą „Taikos formulę“, kaip užtikrinti ilgalaikę taiką Europoje ir pasaulyje.

„Ukrainos „Taikos formulės“ punktai sprendžia problemas, kurios dėl Rusijos genocidinio ir teroristinio karo prieš Ukrainą šiandien tapo pagrindiniais iššūkiais ir grėsmėmis žmonijai. Todėl „Taikos formulės“ įgyvendinimas turėtų būti laikomas ne tik būdu užbaigti karą, bet ir planu, kaip užtikrinti saugumą, teisingumą ir ilgalaikę taiką Europoje ir visame pasaulyje. Lietuva dar kartą pademonstravo tvirtą lyderystę, kartu su Ukraina turėdama bendrą viziją, kaip pasiekti šiuos strateginius tikslus. O šis forumas taps platforma tolesniems veiksmams suderinti“, – teigė Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Petro Bešta.

Forume pasisakė ir už aplinką atsakingas Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius, aptaręs Komisijos darbus per pastaruosius metus ir būtinybę atstatyti aplinką. „Galvodamas apie praėjusius metus, prisimenu pesimizmą – dėl V. Putino kontroliuojamos ES energijos, dėl ES paramos Ukrainai dydžio. Praėjus metams, įrodėme savo stiprybę. Mūsų parama buvo tvirta ir ji toliau tokia išliks. Į ateitį žiūrime viltingai. Užvertėme Rusijos energijos puslapį ir vietoje to rašome naują ateitį. Optimizmo, žaliosios transformacijos ir augančio bendradarbiavimo ateitį“, – sakė eurokomisaras V. Sinkevičius.

„Europa laiko demokratijos, vienybės ir saugumo egzaminą. Brutali Rusijos invazija į nepriklausomą Ukrainą sukėlė tiesioginį pavojų Europos, o taip pat ir viso pasaulio nusistovėjusiai tvarkai. Lietuva savo veiksmais parodė ne vieną solidarumo su Ukraina pavyzdį, tad šis forumas – dar viena galimybė būti kartu su Ukraina, kartu ieškoti kelių į pergalę“, – forumo pradžioje pažymėjo VDU rektorius prof. dr. Juozas Augutis.

Diskusijose – apie energetikos iššūkius ir teisingumo užtikrinimą

Pirmojoje forumo diskusijoje buvo aptarti svarbiausi Ukrainos energetikos iššūkiai Rusijos pradėto karo kontekste, prisimenant Lietuvos ir ES išmoktas pamokas įveikiant energetikos krizę ir stabilizuojant rinką, mažinant energetinę priklausomybę nuo Rusijos. Šiuos klausimus aptarė Ukrainos energetikos ministro pavaduotojas Jaroslavas Demčenkovas, Lietuvos energetikos viceministrė Inga Žilienė, už aplinką atsakingas Europos komisaras Virginijus Sinkevičius, Ukrainos valstybinės energijos taupymo agentūros vadovas Valerijus Bezus, LR Prezidento vyr. patarėjas Jaroslav Neverovič, Lietuvos energetikos agentūros vadovas Virgilijus Poderys ir Vytauto Didžiojo universiteto Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro darbuotojas dr. Dainius Genys.

Antroji renginio diskusija skyrė dėmesį būdams ir priemonėms užtikrinti teisingumą ir Rusijos atskaitomybę, tarp jų – Specialiojo tarptautinio tribunolo įsteigimui bei tarptautinio kompensacijų mechanizmo sukūrimui už žalą, kurią sukėlė Rusijos neteisėti veiksmai Ukrainoje. Dalyviai aptarė ir būtinybę užpildyti teisinį vakuumą, siekiant užkirsti kelią kitiems totalitariniams režimams vykdyti panašius karo nusikaltimus. Diskusijoje dalyvavo Lietuvos teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska, Ukrainos teisingumo ministras Denysas Maliuska, VDU Teisės fakulteto dekanas prof. Dainius Žalimas, Jungtinių Tautų Moterų diskriminacijos panaikinimo komiteto narė, VDU profesorė Dalia Leinartė ir buvęs JT Neįgaliųjų teisių komiteto vicepirmininkas, VDU profesorius Jonas Ruškus.

Mintis surengti forumą kilo iš Ukrainos centro, kuris pirmųjų ponių Dianos Nausėdienės ir Olenos Zelenskos iniciatyva buvo įkurtas praėjusių metų birželį Vilniuje, ukrainiečių poeto Taraso Ševčenkos vardo gatvėje, Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijoje. Centras siekia ne tik teikti humanitarinę ir socialinę paramą ukrainiečiams, bet ir suburti Lietuvos bei kitų šalių ekspertus, politikus, mokslininkus, verslininkus ir intelektualus, kurie padėtų Ukrainai integruotis į Europos sąjungą ir NATO, prisidėtų prie Ukrainos atstatymo. Per septynis centro gyvavimo mėnesius jau buvo surengta daugiau nei 700 veiklų, įskaitant psichologinius, terapinius ir edukacinius užsiėmimus.

Renginio vaizdo įrašas: https://www.youtube.com/watch?v=5WgJXVcZXm0

Pranešimą paskelbė: Agnė Smolienė, Vytauto Didžiojo universitetas

Į viršų