facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Sirakūzai buvo įkurti apie 733 m. pr. m. e. graikų naujakurių iš Korinto, vadovaujami Archiaso, kuris pavadino miestą Sirako, turėdamas galvoj netoli buvusią pelkę. Nuo 480 m. pr. Kr. Sirakūzai plėtėsi nuo senamiesčio centro – Ortigijos salos į žemynines teritorijas Achradiną, Tichą ir Neapolį.

Sirakūzai turėjo didžiulę galią iki 211 m. pr. Kr., kai pralaimėjo romėnams mūšyje, per kurį žuvo ir garsiausias jo gyventojas matematikas ir išradėjas Archimedas (288–212 m. pr. Kr.). Savo miestui ginti šis garsus Antikos mokslininkas išrado karo mašinas. Romėnams užėmus Sirakūzus, Archimedas žuvo. Čia jis ir palaidotas.

Miestą sugriovė du dideli žemės drebėjimai 1542 ir 1693 m.. Sirakūzai, kaip ir visas Val di Noto regionas, buvo atstatyti su tipiniu Sicilijos baroku. Po 1693 m. žemės drebėjimo atstatyti statiniai įgavo ispaniško baroko bruožų. 1872 m. suformuota Archimedo aikštė. Vaizdingoje Sirakūzų pakrantėje švartuojasi žvejų laivai, o uoste – prabangūs buriniai laivai ir jachtos.

Pasivaikščiojome po jachtų uostą, krantinę, prie kurios tuo metu buvo prisišvartavęs didžiulis kruizinis laivas „Silver sea“. Archajiškas senamiestis (UNESCO Pasaulio paveldo objektas), įsikūręs šalia prisišliejusioje Ortigijos saloje. Ši miesto dalis žavi siauromis gatvelėmis, ispaniško baroko bažnyčiomis, katedra.

Katedra – tai buvusi  V a. pr. Kr. dorėninė Minervos šventykla, VII a. paversta krikščioniška bazilika. Išlikusios šventyklos kolonos įkomponuotos į bažnyčios pastatą. Barokinis fasadas pastatytas XVIII a. (architektas Andrejus Palma). Bažnyčioje yra Šv. Liučijos koplyčia. Gruodžio 13-ąją – Šv. Liučijos dieną – mieste rengiama įspūdinga procesija.

Sirakūzuose galima matyti aukštai iškilusį piramidės formos bokštą. Tai Santuario della Madonna delle Lacrime, moderni bažnyčia, pastatyta 1994 m., pagal Prancūzijos architektų projektą. Ji stebina savo didingumu ir forma. Šią bažnyčią aplanko tūkstančiai piligrimų.

 Pačiame Sirakūzų senamiestyje įsikūręs jūrų gėrybių turgus, Archimedo aikštė ir su baroko stiliaus apvaliu fontanu, dekoruotu mitologinių personažų skulptūromis, Švč. Mergelės Marijos Stebuklingosios bažnyčia (XIV–XVI a.), Montalto (XIV a.), Vescovile (1618), Senato (1633) rūmai.

Sirakūzų šiaurės vakarinėje žemyninėje miesto dalyje yra Parco Archeologico su kalvos šlaite iškaltu graikų teatru (teatro Greco; III a. pr. Kr.), kuriame buvo vaidinami Graikijos dramaturgų kūriniai. Jame savo eiles deklamavo pats Euripidas. Pusapvaliame graikų amfiteatre, pasižyminčiame puikia akustika, buvo įrengta didelė scena aktoriams ir vietos žiūrovams. Ir dabar čia dažnai vaidinamos Aischilo, Sofoklio, Euripido tragedijos. Graikų amfiteatre tęsiama 1914 m. atgaivinta antikos teatro tradicija. Gegužės-birželio mėnesiais Sirakūzuose vyksta spektakliai, organizuojami tarptautiniai teatro festivaliai ir koncertai.

Neapolio kvartale ir jo Parco Archeologico parke galima pamatyti Hierono II aukurą, romėnišką amfiteatrą (II a. po Kr.) ir akmens karjerus – Latomia del Paradiso (Rojaus karjeras). Šis karjeras – labai sena akmenų skaldykla, paversta apelsinmedžių parku. Latomia del Paradiso žinomas ir dėl čia esančio įdomaus uolos darinio – Dionisio ausies. Istorija byloja, kad čia buvo įkalinti ir palikti mirti 7000 atėniečių po pražūtingo pralaimėjimo 413 m. pr. Kr.

Aplankėme turistų gausiai lankomą uolą – Dioniso ausį (Orecchio di Dionisio). Taip šią uolą dėl jos panašumo į žmogaus ausies ertmę ir neįprastų akustinių savybių pavadino italų baroko dailininkas Karavadžas (Caravaggio, 1571 – 1610). Legenda pasakoja, kad Sirakūzų tironas Dionisas uoloje kalindavo savo priešus, o pats pro angą didžiulės ausies viršuje klausydavosi įkalintųjų pokalbių ir aimanų. Aidinčio urvo sienos jam leido kuo aiškiausiai girdėti net menkiausius įkalintųjų šnabždesius.

Netoli šio gigantiškos uolos – Dioniso ausies – yra dar viena svarbi Sirakūzų vieta – tai Grotičelio nekropolis ir ola, vadinama Archimedo kapu.

2020 07 10 41

Vakaras Sirakūzų senamiestyje.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 07 10 39

Bažnyčia Santaurio della Madonna delle Lacrime.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 07 10 40

Žvejų uostas Sirakūzuose.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 07 10 37

„Dioniso ausis“.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 07 10 38

Graikų amfiteatras Sirakūzuose.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

Į viršų