facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Keliaudami po Siciliją traukiniu iš Kamfopeličės di Ročelos atvykome į Čefalu. Iš čia traukiniu per 3,5 val. nuvykome į 40 km į pietvakarius nuo Mesinos, įsikūrusį Letojanio miestelį. Jo pavadinimas lotyniškai „Laetum“ reiškia turtingas, o arabiškai „Ayn“ verčiasi kaip šaltinis. XIX a. Letojanis pradėjo sparčiai vystytis. 1908 m. smarkus žemės drebėjimas suniokojo daugelį miestelio pastatų, kurie vėliau buvo atstatyti. Letojanis buvo žvejų kaimas Galodoro komunoje. Nuo 1879 m. tapo Galodoro-Letojanio komunos centru, o 1952 m. nuo šios komunos atsiskyrė. Dabar tai kurortinis miestelis, priklausantis Mesinos provincijai.

Mums atvykus į Letojanį, pliuptelėjo smarkus lietus, atnešęs gaivų orą prisodrintą egzotiškų augalų aromatais.  

Letojanyje apsistojome nedideliame trijų žvaigždučių viešbutyje „Da Peppe“ (veikiančiame nuo 2012 m.) prie Jonijos jūros, vos už 80 metrų nuo pakrantės ir gražių paplūdimių. Čia gyvenome tris dienas ir keliavome po apylinkes, leidome laiką ir poilsiavome prie jūros. Svečiai kviečiami apsilankyti restorane ir atsipalaiduoti privačiame paplūdimyje. Klasikinio stiliaus numeriuose, patiekiami savitarnos pusryčiai ir tradiciniai sicilietiški valgiai. Vasarą pusryčiais galima mėgautis vidiniame kieme, po laukiniu jazminu. Viešbučio savininkas dailininkas Peppe gerai žino Lietuvą, lankėsi Vilniuje, Panevėžyje, surengė savo parodas.

Pagrindinė miestelio alėja-promenada, nusidriekusi palei siaurą smėlėtą paplūdimį. Čia galima rasti daug kavinių, barų, restoranų ir parduotuvėlių. Letojanis kartu su gretimu Taorminos kurortu sudaro turistinį kompleksą. Virš miestelio kalvoje įsikūręs turistinis kompleksas Le Terrazze. Į jį galima patekti funikulieriumi ir liftu, kuriais galima nusileisti į kurortinį Letojanio miestelį ir įrengtą privatų paplūdimį.

Letojanyje yra aukštų palmių apsupta aikštė Piazza Durante, XVII a. katalikų Šv. Juozapo bažnyčia (po žemės drebėjimo atstatyta 1931 m.), paminklas ir muziejus iš Letojanio kilusiam senatoriui Francesco Durante. Yra rotušė, geležinkelio stotis. Miestelio aikštė su lauko kavinėmis ir barais yra pagrindinė susitikimų vieta, kur galima pasimėgauti itališka kava ir šviežiais nuostabaus skonio ledais.

Nuo Letojanio prasideda viena gražiausių Italijoje pakrančių – Taorminos pakrantė, garsėjanti Spizonės, Macaro, Sant Andrėjos ir Taorminos iškyšuliais. Čia plūsta turistai iš viso pasaulio, kad galėtų pasidžiaugti pasakiškais vaizdais, žydro vandens įlankomis, balto smėlio paplūdimiais, kuriuos  puošia tipiška vešli Viduržemio jūros augalija.

Iš Letojanio nuvykome į rytiniame salos krante, šiek tiek šiauriau nuo Etnos, įsikūrusią Taorminą. Ji buvo įkurta ant Monte Tauro uolos IV a. prieš mūsų erą. Kadaise čia buvo senovės graikų kolonija Tauromeniumm. Taorminoje savo pėdsakus paliko graikai, kartaginiečiai, romėnai, saracėnai, prancūzai ir ispanai. Taormina laikoma vienu gražiausių Sicilijos kurortų. Ji dalijama į dvi dalis: istorinį miesto centrą, esantį ant Tauro kalno, ir Taormina Maro kurortinę dalį, įsikūrusią kalno papėdėje. Taormina Maras – tai nuostabaus grožio Jonijos jūros pakrantė su įlankėlėmis ir iškyšuliais, apaugusi jūros vėjų glostomais kaktusais ir oleandrais. Iš čia gerai matyti garais alsuojantis, veikiantis Etnos ugnikalnis.
Taorminoje galima apžiūrėti istorijos ir archeologijos paminklus: didingą graikų amfiteatrą (Teatro greco), romėnų laikų pirtis, vilas ir aikštes, puošnius rūmus, barokines bažnyčias, pasigrožėti trykštančiais fontanais, vešliais angliškais sodais ir parkais. Čia laiką mėgo ir mėgsta leisti ne tik Italijos, bet ir Europos žymūs aktoriai, menininkai ir rašytojai. Taorminoje lankėsi rašytojai ir menininkai Johanas Volfgangas fon Gėtė,  Davidas Herbertas Lorencas, Vilhelmas von Gloedenas, Richardas Burtonas, aktorės Greta Garbo, Marlen Dietrich, Sophia Loren, Elizabeth Taylor ir daugelis kitų pasaulio meno ir kino žvaigždžių. Rašytojas Gi de Mopasanas apie šį miestą rašė: „Jei manęs kas paklaustų, ką galima aplankyti Sicilijoje, tai neabejodamas atsakyčiau: Taorminą. Ji pavergia akis, protą ir fantaziją“.

2020 06 26 40

Muzikantai Taorminoje.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 06 26 43

Graikų amfiteatras Taorminoje.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 06 26 41

Jaunavedžiai parduotuvėje. Taormina.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 06 26 44

Taorminos įlanka.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 06 26 42

Meninio siuvinėjimo meistrė. Taormina.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

Į viršų