facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Fuerteventūros šiaurėje įsikūręs smėlio paplūdimiais ir kopomis garsėjantis Koralecho kurortas. Iš jo uosto keltu „Volcan de Tindaya“ išplaukėme į Lanzarotę. Tai sala Atlanto vandenyne, labiausiai į rytus nutolusi Ispanijai priklausančiame Kanarų salyne, tik 11 km nuo Fuerteventūros ir 125 km nuo Afrikos krantų. Pasak Vikipedijos, sala pavadinta italų jūreivio Lancelot Maloisel (XIV a.) iš Genujos, vardu. Salos paviršius kalnuotas, aukščiausia vieta – Famaros kalnas siekia 671 m. Pati sala nedidelė – beveik 60 km ilgio ir 20 km pločio. Ją juosia 213 km pakrantės juosta, įvairiaspalviai – auksiniai, balti, juodi vulkaninės kilmės smėlio paplūdimiai, sudaro apie 10 kilometrų pakrantės. Likusioji pakrantės dalis – laukiniai uolėti paplūdimiai, gera atgaiva pavargusiems nuo civilizacijos, žmonėms.  

Praeityje sala labai nukentėjo nuo stiprių ugnikalnių išsiveržimo. Čia net 32 ugnikalnių kūgiai, visas paviršius padengtas sustingusia lava po 1736 m. vulkano išsiveržimo. Jie pavadinti Ugnies kalnais (The Montanas del Fuego). Paskutiniai ugnikalnių įsiveržimai Lanzarotėje įvyko 1824 m.    

Salos krantus skalaujantis žydras Atlanto vandenynas sukuria ypatingą ir stebuklingą Lanzarotės efektą, kuris turistų poilsį paverčia rojumi. Čia veikia daug sveikatingumo centrų, parkų, muziejų. Spalio-kovo mėnesiais Lanzarotės šiauriniame, rytiniame ir vakariniame krantuose skalauja didelės, galingos bangos, kurios pritraukia į šią salą banglentininkus. Puerto del Carmen įsikūrusi populiari Lawa Flow banglenčių sporto mokykla ir stovykla, veikianti nuo 2001 m. Nuostabus oras ir galingos bangos – puikiausios sąlygos šios sporto šakos mėgėjams ir profesionalams. Manta Daving Lanzarote nardymo centras taip pat įsikūręs Puerto del Carmen senamiestyje, beveik 150 metrų iki paplūdimio ir nardymo vietos. Buriuotojai yra pamėgę Playa de Chucharas pakrantes, kurios uoste gausu jachtų, burinių laivų ir šiuolaikinių katerių iš viso pasaulio.

Daugelis keliautojų Lanzarotę laiko gražiausia salyno sala. Ji garsėja savo unikaliu vulkaniniu kraštovaizdžiu ir yra žinoma kaip 100 ugnikalnių sala. Šioje saloje buvo kuriamas filmas „Milijonas metų prieš mūsų erą“. Lanzarotėje vyrauja itin švelnus ir šiltas klimatas ištisus metus. Ji yra pati sausiausia iš viso Kanarų salyno salų, joje per metus iškrenta šiek tiek daugiau nei 100 mm kritulių. Subtropinis klimatas lemia vidutinę +21 temperatūrą sausį ir +29 rugpjūtį. Vasara – liepa, rugpjūtis ir rugsėjis. Naktį oras stipriai atvėsta. Vandens temperatūra svyruoja nuo +14 laipsnių žiemą ir iki +24 laipsnių vasarą. Vasaros čia karštos ir sausos, žiemos švelnios, šiltos ir drėgnos.

Šiurkščios lavos luituose ir plyšiuose gyvena ropliai ir paukščiai. Saloje auga palmės, gausiai palaistyti auginami pomidorai, bulvės, svogūnai, arbūzai, melionai, vynuogės... Lanzarotėje galima rasti beveik 180 skirtingų rūšių grybų. Taip pat yra apie 500 skirtingų rūšių augalų, iš jų 17 yra nykstančios rūšys. Sala įtraukta į UNESCO biosferos rezervatų sąrašą.

Lanzarotė stebina plynais sutrūkinėjusiais vulkaninės kilmės smėlio paplūdimiais, ugnikalnių krateriais, lavų dariniais, kurie kartais leidžia pasijusti tarsi dykumoje. Po kojomis suskeldėjusi žemė, juodų kaip smala pelenų laukai. Tolumoje matosi gelsvos, oranžinės ir raudonos kalvos ir aplinkui išbarstyti lavos laukai, vulkaninės kilmės dariniai, olos, urvai ir tuneliai... Salos paviršius primena reto ir savito grožio Mėnulio kraštovaizdį.

Lanzarotės kaimuose ir miesteliuose vyrauja baltai dažyti vienaaukščiai mūriniai nameliai, ryškiai išmargintos langinės, jaukūs žaliuojantys kiemeliai. Čia kūrė garsus Ispanijos architektas, dailininkas ir skulptorius Cezar Manrique (1919-1992), kilęs iš šios salos sostinės Arecifės. Jis šią salą pavertė savita, unikalia, vykusiai sujungė gamtą ir meną.

Manrique kūrinių gausu visoje saloje. Daugelio salos kelių žieduose galima pamatyti šio skulptoriaus sukurtas įvairias skulptūras, vėjo malūnėlius (juguetes de viento), kurie juda pučiant salos vėjams.      

2020 05 08 17

Lanzarotės pakrantė.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 05 08 34

Lanzarotės kraštovaizdis.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 05 08 30

Lanzarotės pakrantė.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 05 08 31

Altanto vandenyno pakrantė.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 05 08 35

Palmės Lanzarotėje.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 05 08 32

Miestelis Lanzarotėje.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

Į viršų