facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Fuerteventūra I
Fuerteventūra – antra pagal dydį Kanarų salyno sala, dar vadinama Stiprių vėjų sala. Tai seniausia Kanarų salyno sala, susiformavusi po ugnikalnio išsiveržimo maždaug prieš 20 milijonų metų. Pirmieji gyventojai į šią salą atvyko iš Šiaurės Afrikos. Jie gyveno olose, urvuose, požemiuose. Juose ir dabar atranda jų senovinių darbo įrankių, keramikos, piešinių ant būstų sienų.

Antikos laikais sala buvo vadinama Planaria, nuo žodžio „plokščia“. XI a. pr. m. e. į salą atvyko finikiečiai. 850 m. pr. m. e. salą pavadinęs Insulae Fortunatae kūrinyje „Odisėjas“ paminėjo Homeras. Apie 1340 m. į salą atplaukė ispanų, portugalų ekspedicijos. 1405 m. ją užkariavo normanų karvedys Jean de Bethencourt ir jos sostinę pavadino savo vardu Betancuria. Manoma, kad salos pavadinimas kilo iš Bethencourt pasakytų žodžių „Que forte aventure“, reiškiančių „Koks didelis nuotykis“.       

Salą sudaro dvi dalys – Šiaurėje Maxorata ir pietvakariuose Chandijos pusiasalis. Salos plotas – 1660 kv. km, ilgis 100 km, siauriausia vieta siekia 5 km. Beveik 50 km besidriekiantys balto smėlio paplūdimiai turi gelsvus, pilkus ar net juodus, suformuotus iš vulkaninio smėlio, paplūdimius, turkio spalvos vandenį. Šiaurėje ir pietuose Fuerteventūrą vainikuoja plačios kopos, o vakarinėje pakrantėje  driekiasi dantyti skardžiai bei sunkiai pasiekiami paplūdimiai. Fuerteventūra turi pačius ilgiausius paplūdimius visame Kanarų salyne. Jie yra fantastiško grožio – nuo akmenuotų pakrančių iki biraus smėlio ir žydro vandens mišinio. Visa sala – UNESCO saugomas biosferos rezervatas.

Iš Fuerteventūros oro uosto nuvykome į Kaleta de Fustas (Caleta de Fuste, dar vadinamas El Castillo, Costa Caleta) – pramogų ir poilsio uostą, įsikūrusį prie lėtai gilėjančios įlankos su vandens atrakcionais, puikiais paplūdimiais, pėsčiųjų takais. Apsigyvenome puikiai įrengtame keturių žvaigždučių viešbučio „Barcelo Fuerteventura Thalasso SPA“ komplekse, kuris atidarytas 2001 m. Jame patogūs kambariai, terasos, baseinai, poilsio ir vaikų žaidimų aikštelės, mini golfo aikštynas ir modernūs sporto įrenginiai. Parke auga šiltųjų kraštų medžiai, egzotiniai krūmai ir gėlės.

Apžvalginės ekskursijos po Fuerteventūrą metu, apkeliavome salą skersai ir išilgai, susipažinome su jos istorija, religija, kultūros ir architektūros paminklais, unikalia gamta. Iš pradžių nuvykome į Koralecho (Corralejo) gamtos rezervatą, besitęsianti tarp Los Apartedos ir Joja kalnų. Tai gamtos parkas (Parque Natural de Carralejo), įkurtas 1994 m. Jis turi didžiausias kopas Kanarų salose, kurios tęsiasi apie 10 km nuo Puerto Remedio iki La Salina paplūdimių. Parke saugomos įvairios nykstančios faunos rūšys – paukščiai, ropliai ir bestuburiai gyvūnai ir vietinių augalų rūšys.

Koralecho kopos didesnės nei mūsų Nidos kopos. Vaizdas čia prilyginamas Sacharos dykumai. Šios kopos organinės kilmės, nes susiformavo iš suirusių moliuskų kriauklių ir kitų jūros organizmų ir iš smėlio, vėjų atnešto iš Afrikos žemyno. Pasivaikščiojome po šias įspūdingas kopas, kojų pėdomis ir visu kūnu pajutome ypač galingą energetiką, pulsuojančią iš smėlio kruopelyčių ir jų masės visumos. Atsidūręs tokioje vietoje, susilieji su unikalia salos gamta, kurią sudaro baltas  smėlis, saulės blyksniais nušviestas Atlanto vandenynas ir žydras, be debesėlių, dangaus skliautas.

Fuerteventūros pakrantėmis vingiuojančiu pagrindiniu keliu aplankėme vieną už kitą gražesnius salos miestelius ir kaimelius. Kelias kilo vis aukštyn į Tegu  kalną. Pakeliui sustojome atviroje aikštelėje, kurioje buvo įspūdingo dydžio skulptūros, vaizduojančias du atletiškus vyrus – saloje gyvenusių guančų genties vadus Guise‘o ir Ayose‘o.

Aukščiausiame kalno taške pasiekėme Mirador de Morro Velosa apžvalgos aikštelę (645 m), įsiterpusią tarp Betancuria ir Velle de Santa Ines vietovių. Nuo jos atsivėrė nuostabi panorama į saulės nušviestus šiaurinės salos dalies kalnus ir kalvas, upių vagomis išraižytus slėnius, nuokalnėse išsibarsčiusius El Cotillo, Antigvos ir Pozo Negro miestelius ir tolumoje boluojančias Koralecho kopas. Vaizdas buvo nepakartojamas, vertas fotoatviruko.

2020 04 03 51

Guančų vadų skulptūros Tegu kalno apžvalgos aikštelėje.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 04 03 30

Informacinė rodyklė paplūdimyje Kaleta de Fustas.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 04 03 48

Senasis fortas Kaleta de Fustas.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 04 03 53

Kaktusai pakeliui į Koralechą.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 04 03 52

Vaizdas nuo Mirador de Morro Velosa apžvalgos aikštelės (645 m).
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

2020 04 03 29

Paplūdimiai Kaleta de Fustas.
Jono NEKRAŠIAUS nuotr.

Į viršų