facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Liepos 15-ąją sukanka 75 metai, kai buvo likviduotas Šiaulių getas. Šiaulių apskrities žydų bendruomenė ir Šiaulių krašto žydų bendruomenė kviečia drauge prisiminti bendrą istoriją tam, kad tokia tragedija daugiau niekada nepasikartotų.

Ragina rimtai susimąstyti
„Minėsime Šiaulių geto likvidavimo 75-metį. Tokios datos visada reikalauja solidaus apmąstymo, apgalvojimo, išmintingos atminties. Po tų įvykių praėjus tiek metų, ne vien jaunoji karta apie tai mažiau žino ir dar sunkiau juos interpretuoja, bet ir vidurinioji karta jau irgi tuos įvykius mažiau prisimena, nebent tai liečia jų šeimą, giminę“, – spaudos konferencijoje kalbėjo Šiaulių vicemeras Egidijus Elijošius.

Jis sakė, kad šios datos minėjimas Šiaulių mieste ir regione yra garbės reikalas. Taip pat pasidžiaugė, kad renginius organizuoti ėmėsi dvi aktyvios bendruomenės.

Turėtų rūpėti ir jaunajai kartai
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkas Sania Kerbelis kalbėjo, kad bendruomenė geto likvidavimo minėjimus pradėjo organizuoti dar šių metų pradžioje, o liepos 14 d. jau vyks pagrindinis renginys. Renginio pradžia numatoma 12 val. prie paminklinio akmens Trakų/Ežero gatvių kampe, žyminčio Šiaulių žydų geto vartus. Šioje vietoje vyks atminties renginys, kuriame bus skaitomos kalinių pavardės, vyks „Gyvųjų maršas“.

Maršo dalyviai žygiuos Ežero gatve iki Vytauto g., Žalgirio g. iki Rėkyvos g., dalyvaus minėjime prie atminimo akmens. Po to eisena žygiuos Žalgirio g. iki Vytauto g., Vytauto g. iki Ežero g., Ežero g. iki Dubijos g. ir Dubijos g. iki geležinkelio stoties.

„Pagrindinė priežastis, kodėl organizuojame „Gyvųjų maršą“, yra ta, kad žmonės eidami pabandytų suprasti, įsijaustų į tą skausmą, kurį žmonės patyrė. Getas nebuvo kažkokia stovykla, kur visi sėkmingai gyveno. Getas buvo ta vieta, kur žmonės buvo nuolat žeminami, kankinami, žudomi. Mes, žydai, su tuo skausmu užaugome, daug apie tai žinome, bet mes norime, kad ir mūsų bendrapiliečiai daugiau apie tai sužinotų. Galbūt tai bus žingsnis, kuris padės padaryti taip, kad daugiau tai nepasikartotų, nes kaip rodo šių dienų įvykiai, žmonės užmiršta ir bandoma kai kuriuos žmones, galimai prisidėjusius prie tų negerų įvykių, kažkaip heroizuoti, įamžinti. Gal tokie minėjimai privers žmones susimąstyti, kad reikia pagalvoti prieš kažką įamžinant, garsinant. Gal žmonės labiau supras mūsų skausmą, kodėl mes tai darome“, – paaiškino S. Kerbelis.

Svarbu išlaikyti vienybę
Šiaulių krašto žydų bendruomenė informavo, kad Šiaulių geto likvidavimo 75-ųjų metinių minėjimo renginiai vyks ir liepos 15 d. (pirmadienį). Renginiai prasidės 11 val. 30 min. gėlių, vainikų ir atminimo akmenukų padėjimu prie Šiaulių geto vartų paminklinio akmens (Trakų/Ežero g. kampas). 12 val.  Šiaulių geto likvidavimo 75-ųjų metinių minėjimas vyks Chaimo Frenkelio vilos parke. 15 val. bus atidengta memorialinė lenta pasaulio tautų teisuoliui kun. Jonui Borevičiui SJ atminti (prie Šv. Ignaco Lojolos bažnyčios). 16 val. vyks žuvusių pagerbimas Kužių masinių žudynių vietoje, Šiaulių r. 17.30 val. Geto kalinių, išvežtų į koncentracijos stovyklas, pagerbimas Radviliškio geležinkelio stotyje.

Giršas Rafael pritarė anksčiau išsakytai minčiai, kad tokie minėjimai turi vykti, nes iki šiol dar yra žmonių, kurie neigia holokaustą: „Tokie renginiai reikalingi ne mums, bet jaunimui, augančiai kartai.“

Šiaulių krašto žydų bendruomenės pirmininkas Naum Gleizer  apibendrino, kad minėjimai organizuojami dėl Lietuvos gyventojų, jog jie prisimintų apie fašizmą ir genocidą: „Negalvokite, kad mes esame apginti nuo mūsų kaimynų. Šiandien pats laikas apie tai kalbėti. Būkime budrūs ir vieningi.“

Į viršų