facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Iki spalio 2 d. Meno ir muzikos skaitykloje eksponuojama dokumentų paroda „Kompozitoriui Teisučiui Makačinui – 80“. Kompozitorius, pedagogas, žinomas dainų autorius Teisutis Makačinas rugsėjo 5-ąją mini 80 metų sukaktį. T. Makačinas yra gausybės garsių, laiko patikrintų estrados dainų („Berniukai“, „Pašauki mane“, „Vėjas man pasakė“ ir t. t.) autorius, kūręs orkestrams, operoms, teatrui, kino filmams. Šios sukakties proga Meno ir muzikos skaitykloje bus galima susipažinti su T. Makačino darbais. Parengė bibliotekininkė Sandora Šliupienė.

Iki rugsėjo 27 d. III aukšte veikia paroda „Kroatijos nematerialus kultūros paveldas, įtrauktas į UNESCO sąrašą“. Rugsėjo 13 d. 17 val. bibliotekos III a. galerijoje vyks šios parodos atidarymas. Paroda veiks iki rugsėjo 27 d.

Nematerialus kultūros paveldas – tai gyvoji tradicija, žinios, įgūdžiai, grožis, įvairovė, tęstinumas, tapatumo jausmas, pagarba,  bendruomeniškumas, ryšys su žmonėmis, gamta ir visata.

Pripažindami ir saugodami nematerialų kultūros paveldą, skatiname pozityvius jausmus šeimoje, bendruomenėje, kultūroje ir tautoje. Suprasdami savo bendruomenės kūrybą ir ją puoselėdami, geriau suprantame ir kitų kūrybą, o būtent kultūrų įvairovė – didelis turtas, nes ji sąlygoja tarpkultūrinį dialogą ir pagarbą vienų kitiems.

Tarptautinis Kroatijos nematerialaus kultūros paveldo pripažinimas liudija, kad tai nors ir maža šalis, bet joje gyvena kūrybingi žmonės, tai kultūros ir gamtos turtų šalis. Vietinės bendruomenės, remiamos Kultūros ministerijos, demonstruoja skirtingas kultūrines tradicijas, tuo parodydamos norą per senas, bet vis dar gyvas tradicijas, pabrėžti savo kultūrinį ir tautinį tapatumą.

Globalių standartų pasaulyje būtent tradicinės kultūros perliukai skatina gerbti tai, ką paveldėjome iš tėvų ir perduodame savo vaikams. UNESCO pripažinimas ir ši paroda atveria turtingą nematerialaus kultūros paveldo skrynią, į kurią gali pažvelgti ir kuria gali naudotis pasaulis ir kitos kultūros, su kuriomis kartu prisidedame prie turtingesnės ir turiningesnės mūsų vaikų ateities.

Vertybės, įtrauktos į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą: nėrimas Kroatijoje; siaurų intervalų dvibalsė muzika Istros pusiasalyje ir Kroatijos Primorės regione;šv. Blažiejaus, Dubrovniko globėjo, šventė; Karalienių arba Ljelje iš Gorjano pavasarinė eisena; procesija Za križen Hvaro saloje; medinių vaikiškų žaisliukų gamyba Hrvatsko Zagorje regione; kasmetinės karnavalinės eitynės Zvončari, Kastavštinos regione; medaus ir vaško produktų gamybos amatas šiaurės Kroatijoje; Sinjska alka, riterių turnyras Sinj mieste; bećarac, rytų Kroatijos muzikos žanras; nebylusis ratas (Nijemo kolo) Dalmatijos Zagora regione; klapa – tradicinis a capella dainavimas; Viduržemio jūros regiono virtuvė.

Vertybės, įtrauktos į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo, kuriam būtina skubi apsauga, sąrašą: ojkanje – dainavimo būdas. Vertybės, įtrauktos į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo Gerųjų apsaugos patirčių registrą: Batanų ekomuziejus (batana – tradicinė Rovinio medinė valtis).

Rugsėjo 17 d. 17.30 val, Konferencijų salėje vyks susitikimas su LR Seimo nare, publiciste, dėstytoja, ekonomikos vadovėlių, knygų autore Aušra Maldeikiene.

Į viršų