Tryliktą kartą Prancūzų instituto rengiamas kino festivalis „Žiemos ekranai“ ir šiais metais Šiaulių dailės galerijoje parodys šešis prancūzų kūrėjų filmus-retrospektyvas bei naujus filmus. Šiauliuose filmai bus rodomi vasario 8–10 dienomis.

Vasario 8 d., ketvirtadienį, 17 val. Jean’o-Pierre’o Melville’io filmų retrospektyva.

„Leonas Morenas, kunigas (Leon Morin, prêtre)“. Režisierius Jean-Pierre Melville. Vaidina Jean-Paul Belmondo, Emmanuelle Riva, Irène Tunc. Prancūzija, Italija.1961m.130 min. N-13. Subtitrai lietuvių, anglų k. Originalo kalba prancūzų k.

Okupuotoje Prancūzijoje Barni, karo našlė ateistė, kartą nusprendžia atlikti išpažintį vietinėje bažnyčioje. Tai tampa jos ir žavaus jauno kunigo dvasinių pokalbių pradžia. Įsimylėjusi ji bando priversti jį sulaužyti celibato priesaiką, o jis – atversti ją į tikėjimą. Padauža J. P. Belmondo ir filme „Hirošima, mano meile“ suspindusi E. Riva šioje juostoje kuria kelias pasakojimo paraleles: už ateistės ir kunigo pokalbių apie religiją, filosofiją, politiką glūdi dviprasmiškas vyro ir moters santykis. Melville‘is gretina seksualinį suvaržymą ir priespaudos laikotarpį, o Moreno personažas juoda ilga sulopyta sutana labiau panėšėja į melviliškąjį pareigūną, nei į kunigą.

Vasario 8 d., ketvirtadienį, 19.50 val. Pagrindinė programa „Svečias kasdienybėje“.

„Menininko portretas (Le Dos rouge). Režisierius ir scenarijaus autorius Antoine Barraud. Vaidina Bertrand Bonello, Jeanne Balibar, Géraldine Pailhas, Joana Preiss, Barbet Schroeder, Pascal Greggory. Prancūzija. 2015 m. 127 min. N-13. Subtitrai lietuvių ir anglų k. Originalo kalba prancūzų k.

Žinomas režisierius kuria filmą. Naujojo projekto esmė – kūrėją apsėdusi monstriškumo idėja tapyboje. Nusisamdęs meno istorikę, jis lanko muziejus, ieškodamas monstro apraiškų, kurias atranda F. Bacon’o, L. Spilliaert‘o, Caravaggio ir kitų menininkų šedevruose. Monstrui įgaunant pavidalą režisieriaus mintyse, šiam ant nugaros ima ryškėti keista raudona dėmė…

Vasario 9 d., penktadienį, 17 val. Jean’o-Pierre’o Melville’io filmų retrospektyva.

„Raudonasis ratas (Le Cercle rouge)“. Režisierius ir scenarijaus autorius Jean-Pierre Melville. Vaidina Alain Delon, André Bourvil, Gian Maria Volonte, Yves Montand, François Périer. Prancūzija, Italija. 1970 m. 140 min. N-13. Subtitrai lietuvių, anglų k. Originalo kalba prancūzų k.

Koris, Beaumettes būstinėje įkalintas nusikaltėlis, išlaisvinamas. Prieš jį paleisdamas, sargybinis prasitaria apie pasiūlymą: apiplėšti juvelyrinę parduotuvę Vandomo aikštėje. Tuo metu komisaras Mattei naktiniu traukiniu lydi nusikaltėlį Vogelį iš Marselio į Paryžių. Radęs progą, Vogelis pabėga ir pasislepia Korio mašinos bagažinėje. Tarp abiejų vyrų užsimezga draugystė.

Filme nuskambanti frazė „Visi prasikalsta, net ir policininkai“ parodo Melville‘io kūryboje nuolat pasikartojančią sunkiai apčiuopiamą skirtį tarp gėrio ir blogio, o Korio ir Vogelio draugystė bei nebylus santykis liudija Melville į taip žavėjusius broliškumą ir pagarbą akistatoje su mirtimi.

Vasario 9 d., penktadienį, 19.45 val. Programa, skirta Jeanne‘os Moreau atminimui.

„Žiulis ir Džimas (Jules et Jim)“. Režisierius François Truffaut. Vaidina Jeanne Moreau, Oskar Werner, Henri Serre. Prancūzija. 1961 m. 102 min. N-13. Subtitrai lietuvių, anglų k. Originalo kalba prancūzų k.

Žiulis yra vokietis, o Džimas – prancūzas. Abu draugai yra menininkai ir gyvena Paryžiuje. Abu įsimyli tą pačią moterį Katriną. Nors Katriną traukia Džimas, ji nuprendžia ištekėti už Žiulio. Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, abu vyrai pašaukiami tarnauti priešinguose frontuose. Draugai baiminasi, jog jiems gali tekti kovoti vienas prieš kitą. Tačiau jų draugystė bei meilė Katrinai nenutrūksta ir karo metais. Po karo trijulė vėl susitinka. Žiulis ir Katrina augina dukrą, tačiau jų santuoka jau nebėra tokia, kokia buvo anksčiau.

„Žiulis ir Džimas“ tapo filmu, žyminčiu Naujosios Bangos pradžią, o Jeanne‘os Moreau sukurtas legendinis Katrinos vaidmuo ir berniukiška išvaizda išjudino ir kino ekranuose įsigalėjusį stereotipinį moters įvaizdį.

Vasario 10 d., šeštadienį, 17 val. Jean’o-Pierre’o Melville’io filmų retrospektyva.

„Jūros tylėjimas (La Silence de la mer)“. Režisierius ir scenarijaus autorius Jean-Pierre Melville. Operatorius-statytojas Henri Decaë. Montažas Jean-Pierre Melville. Gamyba Jean-Pierre Melville. Vaidina Howard Vernon, Nicole Stéphane, Jean-Marie Robain, Claude Vernier, Ami Aaröe. Prancūzija. 1947 m. 88 min. N-13. Subtitrai lietuvių, anglų k.  Originalo kalba prancūzų k.

Nacių okupacijos metu vokiečių kareivis apsistoja pas pagyvenusį prancūzą ir jo dukterėčią, kurie atsitveria nuo jo įžūlia tyla. Perskaitęs pogrindžio rašytojo Vercors‘o romaną „Le Silence de la mer“ režisierius sau pasakė: „Koks gražus filmas!“ Neturėdamas pinigų jis negavo leidimo kūrinio ekranizacijai, naudojo juodojoje rinkoje įsigytą įrangą, o pačią juostą nufilmavo per 27 dienas. Filmo operatoriui, legendiniam Henri Decaë, teko filmuoti aktorius be grimo ir kone patamsyje, be apšvietimo. Šis filmas yra Melville’io minimalistinis debiutas, kuriame skleidžiasi režisieriui svarbios pasipriešinimo ir tarpusavio santykių temos.

Vasario 10 d., šeštadienį, 19.45 val. Jean’o-Pierre’o Melville’io filmų retrospektyva.

„Bobas lošėjas (Bob le flambeur)“. Režisierius Jean-Pierre Melville. Vaidina Roger Duchesne, Isabelle Corey, Daniel Cauchy. Prancūzija. 1955 m. 100 min. N-13. Subtitrai lietuvių, anglų k. Originalo kalba prancūzų k.

Bobas, pravarde Lošėjas, ne pirmos jaunystės banditas, leidžia dienas lošdamas ir lėbaudamas baruose. Iki ausų įklimpęs skolose, jis nusprendžia surengti paskutinį apiplėšimą – pavogti 800 milijonų frankų iš Dovilio kazino. Tai pirmasis J. P. Melville’io kriminalinis filmas, nostalgiškas meilės laiškas Paryžiui. Inteligentiško vienišiaus Bobo vaidmeniui režisierius pasirinko aktorių Roger’ą Duchesne, taip pat puikiai žinomą ir kriminaliniame pasaulyje.

„Pažįstu Monmartrą, apie kurį pasakoju“, – yra sakęs režisierius, siaurose Monmartro gatvelėse, bulvaruose ir kabaretuose ieškojęs prarastojo Paryžiaus.

Į viršų